Naga MarketsSzacunkowe wartości hiszpańskiego Produktu Krajowego Brutto nie spełniły prognoz analityków. Brak zmian w ujęciu rocznym i niewielki, acz spodziewany spadek dynamiki wzrostu gospodarczego na południu Europy zgrywa się jednak z wzrostem EUR/USD. 


Napięcia wokół zbuntowanego regionu Katalonii nie zaszkodziły hiszpańskiej gospodarce, której szacunkowa wartość PKB w trzecim kwartale tego roku utrzymała dotychczasową dynamikę 3,1% w skali roku. Konsensus rynkowy odczytu wynosił 3,2% – obyło się więc bez pozytywnej niespodzianki, lecz wszyscy pamiętają o tym, że dzisiejsze dane są jedynie szacunkami. Jednocześnie, w ujęciu kwartalnym dynamika wzrostu hiszpańskiego PKB spadła do poziomu 0,8% z wcześniejszych 0,9%.

Hiszpańskie PKB w ujęciu rocznym. Źródło: Instituto Nacional De Estadistica

Równolegle do szacunków PKB Hiszpanie opublikowali wstępne wyliczenia indeksu CPI. Dynamika cen konsumpcyjnych w październiku wyniosła 1,6% (0,9%) w ujęciu rocznym (miesięcznym). Znacząca poprawa odnotowana na przestrzeni miesiąca (0,9% wobec 0,2% we wrześniu) nie ratuje jednak wyraźnie gorszych danych rocznych (1,6% wobec 1,8%).

EUR/USD od niemal samego początku tygodnia wyraźnie nabiera wartości. Wzrosty przyspieszyły po godzinie 8:00, kiedy handel znacząco przybiera na sile: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here