Naga MarketsSpain-economy-faltersO ile standardach innych gospodarek wyniki osiągnięte przez Hiszpanów wskazywałyby raczej skromny wzrost, to w przypadku warunków panujących obecnie w Unii Europejskiej jest to rezultat wyśmienity. +0.7% PKB w czwartym kwartale minionego roku (+2% w skali roku) sprawiło, że Hiszpania jest jedną z najlepiej prosperujących gospodarek unii monetarnej – przynajmniej w teorii.


Dynamika wzrostowa okazała się zdecydowania lepsza niż w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii – gdzie rzeczywistą poprawę warunków gospodarczych widać zdecydowanie lepiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Historyczne spojrzenie na hiszpańskie PKB
Historyczne spojrzenie na hiszpańskie PKB

Podrygi martwego kota?

Dla eurosceptyków wyniki osiągnięte przez Hiszpanię to tak zwane podrygi martwego kota, czyli drobna korekta wzrostowa po zdecydowanie silniejszych spadkach. Dodając do tego poziom bezrobocia oscylujący w granicach greckiego (powyżej 23%) oraz spadek cen domów o jedną trzecią po kryzysie finansowym, rysuje nam się perspektywa kraju, w którym spora część obywateli posiada silne zadłużenia hipoteczne i mało środków, aby je pokryć.

Po drugiej stronie barykady znajdują się jednak europejscy sympatycy reform strukturalnych – Hiszpania zazwyczaj jest ich ulubionym przykładem. W 2012 roku wprowadzono bowiem głębokie i daleko posunięte reformy rynku pracy, co pozwoliło obciąć szereg niepotrzebnych przywilejów i mocno socjalistycznych praw pracowniczych. Wzrost PKB w Q4 ma być przykładem, że ciężkie i często bolesne zmiany nieelastycznych gospodarek są opłacalne.

Należy jednocześnie zauważyć, że hiszpańskie ceny spadły w grudniu o 1.5% – najsilniej w całej Europie. Sprzedaż detaliczna rośnie w najwyższym tempie od ponad 11 lat. Wielu ekspertów obecny szał konsumpcyjny tłumaczy sobie właśnie spadkami cen.

Najsłabsza gospodarka pod względem aktywności?

Odstawiając jednak na bok wszystkie wskaźniki i w szczególności produkt krajowy brutto może się okazać, że Hiszpania tak naprawdę radzi sobie bardzo przeciętnie. Jeżeli chodzi o poziom aktywność gospodarczej to występuje bardzo duża nadwyżka niewykorzystanych mocy przerobowych.

W porównaniu z okresem przed kryzysem gospodarczym, który rozpoczął się w 2008 roku, były to poziomy o 6 pkt. % wyższe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here