Naga MarketsPJP Makrum miało 0,35 mln zł zysku EBIT w III kw. 2021 r.Warszawa, 19.11.2021 (ISBnews) – PJP Makrum odnotowało 0,66 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2021 r. wobec 1,69 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 0,35 mln zł wobec 3,4 mln zł zysku rok wcześniej.Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 83,68 mln zł w III kw. 2021 r. wobec 79,18 mln zł rok wcześniej.

W I-III kw. 2021 r. spółka miała 2 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 9,49 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 206,64 mln zł w porównaniu z 252,64 mln zł rok wcześniej.

Wzrost przychodów odnotowano w segmencie systemów przeładunkowych i wyniósł on 16,4 mln zł (+17,9%). W raportowanym okresie zwiększono sprzedaż zagraniczną tego produktu – stanowiła ona 86,4% wolumenu. Sprzedaż systemów przeładunkowych (r/r) na główny rynek zbytu, tj. rynek niemiecki, wzrosła o 2,1 mln zł, tj. o 6,2% (do poziomu 36,6 mln zł), a na rynku francuskim nastąpił wzrost o 3,6 mln zł, tj. 19,6% (do poziomu 21,8 mln zł). Znaczący wzrost wartości sprzedaży o 3,7 mln zł,, tj. 201,9% (do poziomu 5,5 mln zł), odnotowano również na rynku brytyjskim. Sprzedaż na rynku krajowym charakteryzowała się niewielkim wzrostem o 0,2 mln zł (+1,2%) do poziomu 14,7 mln zł, poinformowała spółka w komentarzu przesłanym ISBnews.

“Wzrost sprzedaży jest wynikiem znacznego ożywienia na rynku i zainteresowania ofertą Grupy w 2021 roku, a także wynika z sytuacji z jaką mierzyliśmy się w minionym roku. Decyzje administracyjne o czasowym ograniczaniu ruchu bądź zamknięciu granic na terenie UE powodowały przesunięcia w czasie dostaw, bądź montaży naszych wyrobów” – powiedział prezes Piotr Szczeblewski, cytowany w komentarzu.

W segmencie budownictwa przemysłowego odnotowano spadek r/r o 57,1 mln zł, tj. 41,1%. Przede wszystkim jest to wynikiem wczesnego etapu realizacji dużych kontraktów (Tłoczni Gazu w Odolanowie oraz osiedla mieszkaniowego “Perfumiarnia” w Poznaniu), zmian projektowych wniesionych przez inwestorów po podpisaniu umów oraz przesunięcia części prac budowlanych o 2-3 miesiące (kontrakty realizowane dla PLEK 1 Sp. z o.o. – “Perfumiarnia”, Stowarzyszenia Kultury Fizycznej “Kolejorz czy Aluplast Sp. z o.o.), podano także.

“Na niesatysfakcjonujący poziom sprzedaży i mniejsze zaangażowanie kosztowe na budowach wpływał również okres zimowy (I kwartał 2021 r.), który utrudnił prace ziemne i te wykonywane na zewnątrz, co spowodowało niski stopień przerobu na poszczególnych kontraktach i w rezultacie ograniczenie możliwości wystawienia faktur sprzedaży. W III kwartale 2021 roku zgodnie z oczekiwaniami Grupy zaangażowanie na kontraktach wzrosło, tzn. podwojono obroty osiągnięte w I półroczu 2021 roku. Realizowane obecnie kontrakty budowlane gwarantują w 2022 roku przychód 160 mln” – dodał prezes.

Spadek przychodów zanotowano także w segmencie maszyn i urządzeń (-5,3 mln zł, tj. 23,8%). Sprzedaż należących do tego segmentu automatycznych parkingów Modulo spadła o 4,2 mln zł. tj. 31,9%. Spadła również sprzedaż maszyn Makrum (-4,7 mln zł, tj. 52,4%). Do segmentu maszyn i urządzeń spółka zalicza także podsegment wyposażenia magazynu (wózki widłowe i regały magazynowe). Jest to najnowsza działalność Grupy, a sprzedaż w tym obszarze wyniosła 3,6 mln zł. W IV kwartale 2021 r. planowane jest znaczne zwiększenie jego przychodów.

“Wprowadzamy parkingi Modulo oraz produkty z zakresu wyposażenia magazynu do oferty kolejnych spółek zależnych Grupy, tj. Promstahl LTD oraz Promstahl GmbH, co w kolejnych okresach powinno dać efekt w postaci zwiększenia ich sprzedaży. Spadek sprzedaży w obrębie segmentu maszyn i urządzeń zarząd Grupy Przemysłowej traktuje jako stan przejściowy” – podsumował Piotr Szczeblewski.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I-III kw. 2021 r. wyniosła 0,08 mln zł wobec 2,68 mln zł straty rok wcześniej.

Działalność Grupy Przemysłowej PJP Makrum realizowana jest w trzech obszarach: produkcji konstrukcji stalowych, budownictwie komercyjnym i systemach przeładunkowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 341,88 mln zł w 2020 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here