Naga MarketsA.Haraburda zaprasza na “Rozmowy Traderów”

11 lutego odbył się siódmy webinar z cyklu „Rozmowy Traderów” – serii wspieranej przez partnera Purple Trading. Naszym gościem był Andrzej Haraburda -były zawodowy trader, specjalista analizy Ichimoku, obecnie Art Advisor. Dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w spotkaniu lub nie mają czasu na odtworzenie nagrania stworzyliśmy skrócony zapis webinaru w formie tekstowej. 

Nagrania z webinarów należących do cyklu Rozmowy Traderów, w tym ze spotkania z A.Haraburdą, dostępne są w tym miejscu.

Te artykuły również Cię zainteresują

Zacznę sentymentalnie: byłeś jedną z pierwszych osób, które spotkałem na swojej drodze w tej branży, można nawet powiedzieć, że „wychowałem” się na Twoich materiałach. Dlaczego podjąłeś decyzję, aby usunąć się w cień?

Nazwijmy to “zmęczeniem materiału” – na rynku jestem już 30 lat. Prowadzenie wykładów zajmowało znaczną część mojego dnia, co było dla mnie bardzo obciążające. Poza tym pojawił się nowy narybek, który posiada odpowiednią wiedzę – stąd uznałem, że mogę zrobić sobie przerwę, która przerodziła się w emeryturę – jednak nie od tradingu, bo ten towarzyszy mi cały czas, a od publicznych wystąpień. Nadal pisze do mnie wiele osób, którym staram się pomóc, ale nie odbieram już nocnych telefonów z pytaniem “co robić z pozycją na AUDUSD?”.

Skierowałeś swoją uwagę na zupełnie inny rynek. Dlaczego wybór padł na inwestowanie w sztukę? Czy uważasz, że każdy inwestor w portfelu powinien posiadać ekspozycję na dzieła sztuki?

Sztuką interesuję się od lat 90-tych. Mieszkając w Londynie czy w Nowym Jorku zauważyłem, że obcowanie ze sztuką jest tam znacznie bardzie powszechne, niemal każdy z moich znajomych miał jakieś obrazy.  Obecnie jestem współwłaścicielem galerii Kolekcjoner – oferuję m.in. rozwiązania dla inwestorów, którzy w swoim porftelu chcą posiadać kolekcję dzieł sztuki. Odpowiadając na drugie pytanie – oczywiście podzielam pogląd, że nie powinno się trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku i dzieła sztuki są świetnym narzędziem do dywersyfikacji. Według zasady, 20% portfela powinno być przeznaczone na rynki alternatywne, do których zaliczamy rynek sztuki. Są to z resztą bardzo rentowne rozwiązania.

Wracając do rynków finansowych – uważam, że środowisko Ichimoku jest jednym z najbardziej zamkniętych – mam na myśli, że jeśli ktoś zacznie już korzystać z tej metody to jest jej wierny od A do Z. Natomiast “Twoje Ichimoku” było zawsze urozmaicone – najpierw o pivot points, a później o strategię Murrey Math Lines. Z czego to wynikało?

Z potrzeby uproszczenia. W wolnym tłumaczeniu Ichimoku Kinko Hyo oznacza, że “widzisz wszystko na pierwszy rzut oka”, przez co możesz przeanalizować wiele instrumentów w krótkim czasie, na wszystkich interwałach. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia zasięgu ruchu – można stosować system Hosody, ale można zrobić to prościej – np. dodając pivoty. Do handlu na interwale 15 minutowym świetnie sprawdzają się pivoty dzienne, a dla H4 czy D1 – pivoty tygodniowe i miesięczne. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ powszechnym problemem traderów jest realizacja zysków w odpowiednim momencie – świetnie obrazuje to krzywa satysfakcji.

Krzywa satysfakcji Źródło: mmanews.pl

O ile pivoty są powszechnie znane, tak MMLines przyszły i odeszły wraz z końcem Twojej aktywności publicznej. Dlaczego Twoim zdaniem ta prosta metoda nie znalazła szerokiego uznania w Polsce?

Wydaje mi się, że jest to problem braku zrozumienia. MMLines teoretycznie wydaje się bardzo prostą metodą, ale w Polsce nie ma wystarczająco dużo odpowiedniej literatury. Ja osobiście zaczerpnąłem ją od traderów ze Stanów Zjednoczonych. Może nie jest szeroko promowana, bo tak dobrze działa?

Pozostając przy “alternatywnych” metodach analizy technicznej – jako jeden z nielicznych analityków w Polsce korzystałeś ze świec Heiken Ashi. Czy mógłbyś przybliżyć czym one są i dlaczego warto z nich korzystać?

Są to świece, które pokazują trend. Zielone świece wskazują trend wzrostowy, które sugerują aby nie zamykać pozycji “BUY” i odwrotnie, dopóki świeca nie zmieni koloru z czerwonego na zielony, nie zamykam swojego “SHORT’a”.

Świece Heiken Ashi

Świece Heiken Ashi wskazują nam również gdzie ustawić stop-loss. Przy otwarciu nowej świecy, należy ustawić SL pod minimum poprzedniej (grając na wzrosty), bo jeśli poziom ten zostanie wybity to znaczy, że mamy zmianę trendu. Często korzystałem ze Heiken Ashi handlując na interwałach 5-cio i 15-sto minutowych, aby maksymalnie wykorzystać trend i nawet “wskoczyć do pędzącego pociągu”.

Jim Simons z Medallion Fund całkowicie rezygnuje z rozważań ekonomicznych, nie zastanawiając się dlaczego wystąpił dany ruch – po prostu go wykorzystuje.  Natomiast Ty jako jeden z nielicznych analityków technicznych w Polsce, dużą uwagę przywiązywałeś do kwestii fundamentalnych. Jak Twoim zdaniem najlepiej te dwa spojrzenia połączyć?

Zawsze zwracałem uwagę traderom na czas, w którym składają zlecenia. Należy mieć na uwadze, że publikacja ważnych danych może wywołać reakcję przeciwną do oczekiwań czy sentymentu rynku, dlatego dobrym rozwiązaniem może być zamknięcie zlecenia przed publikacją i otwarcie go ponownie po (jeśli rynek drastycznie się nie zmienił). Zawsze podkreślałem, że nie jest ważny wynik odczytu, tylko reakcja rynku, która może być… różna. Proszę pamiętać, aby prowadząc pozycję kontrolować nie tylko kalendarz wydarzeń makroekonomicznych, ale również pamiętać kiedy kończy się dana sesja, kiedy podawane są kwotowania przez Reuters itd.

Twoja uwaga skierowana jest na zupełnie inny rynek – natomiast jak wspomniałeś, inwestowanie jest dla Ciebie jak narkotyk – czy możesz zdradzić w jakie instrumenty obecnie inwestujesz?

Najwięcej w złoto i srebro. W przypadku złota oczekuję wybicia w górę, a zdradzę w nawiązaniu do MMLines, że zasięg ruchu to 1750 USD. Natomiast jeśli jest to kolejna fala wzrostowa, to powinniśmy być świadkami wybicia ostatnich szczytów i być może poziomu 2000 USD. Dużo grałem ostatnio także na parach z GBP – ale krótkoterminowo. Należy zaznaczyć, że kwestia brexitu wcale nie jest rozwiązana i będzie się tutaj jeszcze działo.

Handluję także na parach z AUD i NZD. Są to bardzo trendowe pary, a NZD ma tę ciekawą cechę, że działa w lekkim opóźnieniu do pozostałych rynków. Co więcej, ruchy na NZD są mniejsze w porównaniu do innych instrumentów, więc można zdecydować się na zwiększenie pozycji. Wracając do tematu złota i srebra – nie ukrywam, że mam na uwadze potencjalne załamanie giełd, dlatego skrupulatnie śledzę te instrumenty. Z raportów chociażby Morgan Stanley można zauważyć, że duzi gracze zrobili ogromne zakupy tych metali – o czymś to świadczy.

Druga część rozmowy pojawi w nastepnym tygodniu.

Cały wywiad w formie webinaru dostępny jest pod linkiem poniżej:

CHCĘ ODEBRAĆ NAGRANIE WEBINARU Z ANDRZEJEM HARABURDĄConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here