Naga MarketsPrzypominamy ponadczasową strategię opartą na pivot points, której autorem jest Marcin Moroz. Zapraszamy do lektury!


Po tym jak zdecydujemy się na odpowiedni interwał do liczenia PP (więcej o tym) oraz wybierzemy odpowiednią metodę wyznaczania PP (szczegóły) przyjdzie czas na selekcję pasującej do naszego systemu sposobu otwierania pozycji. Tak więc dzisiaj przedstawię trzy najbardziej popularne sposoby wchodzenia w inwestycję wykorzystujące poziomy wyznaczone przy pomocy PP.

Strategia 1 – Granie na odbicie od PP.

Wielu traderów wykorzystuje poziom Pivot Point jako arbitra do określenia kierunku ruchu ceny w nadchodzącym okresie. Jeżeli cena otwarcia jest powyżej PP wtedy rynek jest byczy (otwieramy tylko długie pozycje), jeżeli cena otwarcia jest poniżej PP wtedy rynek jest niedźwiedzi (otwieramy tylko krótkie pozycje). Im więcej razy kurs danego instrumenty dotknie PP i następnie odbije się od niego tym ten poziom jest bardziej istotny. Na podstawie tych prostych założeń powstała strategia oparta o odbicie na teście poziomu PP.

Zasady wejścia i wyjścia z pozycji

Przykład – dzisiejsze notowania AUDUSD na interwale M15, sygnał kupna.

Największą zaletą tej strategi jest iż szukasz odbicia zgodnego z kierunkiem wyznaczonym przez otwarcie. Zawsze jest dobrze grać zgodnie z aktualnym trendem. Jednak PP jest często poziomem na którym spotykają się byki z niedźwiedziami i każdy próbuje pociągnąć cenę w swoją stronę – dlatego trzeba uważać na potencjalne przebicia tego poziomu. Jeżeli pozycja zastanie zamknięta przez takie przebicie (ze względu na krótki SL), można ponownie spróbować swoich sił jeżeli kolejna świeca będzie odpowiednia dla obranego wcześniej kierunku (biała dla byków, czarna dla niedźwiedzi). Idealnym sygnałem byłoby odbicie od PP w postaci świecy z długim cieniem skierowanym przeciw Twoim wrogom – co oznacza iż ich atak się nie powiódł i można z większą pewnością wrócić na pokład.

Strategia 2 – Granie na przebicie PP.

Cena po otwarciu nie zawsze pozostaje po tej samej stronie PP przez dalszą część notowań w danym okresie. Poniższe podejście pozwala na większą elastyczność i zmianę nastawienia w zależności od kształtowania się kursu. Jeżeli cena przebija PP od dołu jest to sygnał iż większość traderów jest bykami i należy szukać okazji do otwierania długich pozycji, w odwrotnej sytuacji tj. jeżeli cena przebija poziom PP od góry większość traderów jest nastawiona na spadki i w takim przypadku należałoby szukać okazji do otwierania krótkich pozycji.

Zasady wejścia i wyjścia z pozycji

Największym ryzykiem w tej strategi są fałszywe wybicia. Tak jak w przypadku pierwszej strategi należy z uwagą śledzić formowanie się świec po przebiciu i wybierać jedynie te sygnały które są potwierdzone odpowiednią formacją świecową.

Przykład – EURUSD notowania z 21 lutego, M15, fałszywe wybicie (FW) oraz prawidłowy sygnał kupna.

Strategia 3 – Granie na odbicie od stref wykupienia/wyprzedaży.

Strategia ta polega na otwieraniu pozycji w momencie odbicia się od wyznaczonych poziomów wsparcia i sprzedaż. Jak sama nazwa tych poziomów wskazuje powinny one stanowić opór – ceny nie powinny być wyższe, wsparcie – ceny nie powinny być niższe. Metodą PP możemy wyznaczyć po 3 a nawet 4 takie poziomy, jednak do tej strategi zaleca się wykorzystać poziomy S2, S3 i R2, R3.  Poziomy S1 i R1 są zlokalizowane zbyt blisko PP co zwiększa prawdopodobieństwo ich przebicia.

Zasady wejścia i wyjścia z pozycji

Przykład – EURJPY notowania z  27 lutego, M15, sygnał kupna. Po teście poziomu S2 kurs ładnie i dość szybko wrócił do PP.

Jako że strategia ta polega na graniu przeciw trendowi trzeba mieć na uwadze iż kurs może być w silnym trendzie i dość szybko zamknie otwarte chwilę wcześniej pozycje na SL. Trzeba zdawać sobie z takiego ryzyka i przyjmować straty wraz z zyskami. Jednak trzeba zwracać szczególną uwagę na określanie SL w celu minimalizacji strat, ponieważ zapewne każdy trader spotkał w swoim życiu nie raz trend, który wyznaczał coraz to większe szczytu bądź coraz mniejsze dołki.

To również powinieneś wiedzieć o pivot points:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here