Naga MarketsCzym są pivot points?

Pivot Points są narzędziem analizy technicznej i należą do grupy wskaźników wyprzedzających. Po raz pierwszy były używane przez floor traderów na rynkach kontraktów terminowych. Byli oni głównie day traderami i na podstawie kursu maksymalnego, minimalnego i zamknięcia dnia poprzedniego określali wsparcia i oporu na nadchodzącą sesję. Największe znaczenie ma główny poziom – Pivot Point, na jego podstawie wyznacza się kolejne poziomy, czy też decyduje się w którą stronę cena powinna dążyć w najbliższym czasie. Obecnie są one wykorzystywane z powodzeniem przez bardziej zaawansowanych inwestorów również na rynku Forex, gdzie według wielu z nich sprawdzają się nawet lepiej dzięki większej płynności i wielkości rynku.

Przykład pivot points

Przykład dziennych PP dla notowań kursu EURUSD na interwale M15.  Jak widać w minionym tygodniu wsparcia i opory wyznaczone na podstawie PP były kilkakrotnie dość dobrze respektowane. W piątek korzystając z jednej z strategi można było załapać się na wzrosty niemal w samym dołku :).

Pivot Points w bezpośrednim tłumaczeniu oznaczają punkty zwrotu. Do wyznaczenia PP potrzebujemy wartości maksymalnej, minimalnej i zamknięcia poprzedniego badanego okresu czasu. Najczęściej PP określa się na podstawie dziennych danych ale można równie dobrze stosować krótsze okresy jak i dłuższe. Oczywiście jak w przypadku każdego wskaźnika technicznego im krótszy okres na podstawie którego określamy PP tym system generuje więcej błędnych sygnałów.

Budowa wskaźnika pivot points

Do wyznaczenia Pivot Points potrzebne nam są cena zamknięcia (C), maksymalna (H) oraz minimalna (L) z poprzedniego okresu.

PP (Pivot point) = (H + L + C) / 3

R1 (pierwszy opór) = 2*PP – L
R2 (drugi opór) = PP + (H – L)
R3 (trzeci opór) = PP + (H – L)*2
R4 (czwarty opór) = PP + (H – L)*3

S1 (pierwsze wsparcie) = 2*PP – H
S2 (drugie wsparcie) = PP – (H – L)
S3 (trzecie wsparcie) = PP – (H – L)*2
S4 (czwarte wsparcie) = PP – (H – L)*3

Przedziały czasowe Pivot Points

Do wykresów 1, 5, 10, 15-minutowych należy wykorzystywać dzienne PP. Wyznaczone na początku dnia nie zmieniają się do jego końca.

Do wykresów 30, 60 oraz 240 minutowych należy wykorzystywać tygodniowe PP. Wyznaczone na początku tygodnia nie zmieniają się do jego końca.

Do wykresów dziennych należy wykorzystywać miesięczne PP. Wyznaczone na początku miesiąca nie zmieniają się do jego końca.

ebook skuteczny daytrading

Strefa czasowa do określenia dziennych Pivot Points

Tak jak wcześniej wspominałem najczęściej wykorzystuje się dzienne PP. Wiec skoro rynek FX dzieła 24 godziny na dobę to, z godziny na godzinę zmieniają się notowania walut to istotną sprawą jest wybranie konkretnych 24 godzin tak aby pokrywały się one z tymi na podstawie których najwięksi gracze wyznaczają PP.

Większość doświadczonych inwestorów jako czas otwarcia i zamknięcia doby podaje 5PM EST (Eastern Standard Time) czyli 17 w Nowym Jorku, 22 czasu Greenwich (GMT), obecnie 23 czasu Polskiego. Oczywiście każdy może przetestować inną dobę np. koniec notowań w Europie, ale skoro doświadczeni gracze wykorzystują zamknięcie w Nowym Jorku, wiec chyba warto ich posłuchać w tej kwestii.

Plusy Pivot Points

Jest to wskaźnik wyprzedzający, a więc podpowiada nam co może wydarzyć się w przyszłości. Dzięki niemu możemy wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu na nadchodzącą sesję, które to bez problemu możemy nanieść na wykres i według tego podejmować decyzje inwestycyjne.

Minusy Pivot Points

Zdarzają się serie błędnych sygnałów w momentach kiedy kurs bezwiednie kołysze się w górę i w dół. Używanie samych PP jest często mało skuteczne dlatego warto dodać filtracji sygnałów np. formacje świecowe, przecięcia średnich, RSI itp.

                        Kolejna lekcja: Pivot Points – metody wyznaczania                     

To również powinieneś wiedzieć o pivot points:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

4 KOMENTARZE

  1. Używam pivotów w swoich analizach i systemie, ale nie bardzo rozumiem sens ustawiania początku doby na 5 PM NY. W swoim wskażniku (można o tym poczytać na blogu) pary mają różne przesunięcia czasowe, zależne zresztą od czasu brokera. Jeżeli początkiem doby miałaby być 23 naszego czasu, to w moich ustawieniach na odpowiadaloby to przesunięciu o +1h, co na wielu parach, szczególnie typowo azjatyckich (np. AUDJPY) i amerykańskich (np. USDCAD), nie znajduje odzwierciedlenia na wykresach, według mnie oczywiście.

  2. Dla floor traderów odpowiadały akurat Pivot Points, dla innych inwestorów pewnie takim sekretem są Fale Elliotta, liczby Fibonacciego, Haki Rossa, Price Atcion czy Analiza Fundamentalna.

    Według mnie każdy sam powinien znaleźć to co dla niego jest najlepsze, dopasowane do jego sposobu inwestycji, psychologi.

    A tak na marginesie napisałem “sekretny wskaźnik”, a nie sekret giełdy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here