Naga MarketsKrzysztof Kamiński w rozmowie z Mieczysławem Siudkiem

Podejście do zarządzania kapitałem wpływa bezpośrednio na stan psychiczny tradera oraz to, w jakich nastrojach podchodzi do rynków, twierdzi Mieczysław Siudek, inwestor z ponad 23-letnim doświadczeniem i jedyny Polak, którego geometrii rynkowej uczył sam Bryce Gilmore. W rozmowie z Krzysztofem Kamińskim mówił o dwóch różnych podejściach do day tradingu oraz dwóch sposobach zarządzania pozycją.


Musisz zdefiniować cel, który jest bliższy Twojej psychice

Ważne jest zrozumienie i zdefiniowanie indywidualnego celu, który jest bliższy Twojej psychice. W day tradingu bardzo ważne jest wiedzieć kiedy i o co grać. Pozwala to bardziej efektywnie zarządzać sobą” – twierdził Mieczysław Siudek na antenie Comparic24.tv, podczas wywiadu przeprowadzonego w trakcie XTB Trading Masterclass, gdzie był jednym z prelegentów.

Zdaniem Siudka, tak popularne wśród sporej grupy traderów piramidowanie pozycji może być dobre i przynosić zyski, jednak dla wielu osób okazuje się niekomfortowe psychicznie i trudne do zaakceptowania, szczególnie w przypadku osób dysponujących relatywnie niskim kapitałem. Poniesienie wielu strat z rzędu, na przykład 5-6, dla wielu osób może być nie do przeskoczenia. Jak szczerze przyznaje twórca portalu SmartInwestor, dla niego również jest to zbyt trudne, nie jest bowiem w stanie pogodzić się z serią następujących po sobie porażek.

Siudek nie wyklucza jednak zasadności piramidowania twierdząc, że trader chcący z niego korzystać musi przede wszystkim być w stanie dobrze określić, kiedy po piramidowanie sięgnąć oraz jak z niego korzystać. „Piramidowanie skutkuje tym, że statystycznie masz tylko jeden dzień zyskowny w tygodniu, który ma Ci zapłacić za wszystkie straty z poprzednich 4 dni. Pytanie tylko, czy jesteś w stanie znieść te wcześniejsze straty i cierpliwie czekać na zysk” – dodaje Siudek.

100 dolarów dziennie, a codziennie. Czyli o jedzeniu z rynku małymi łyżkami

Odnosząc się do metodologii stosowanej w trading roomie prowadzonym przez Gilmore’a rozmówca redaktora Kamińskiego zauważa, że był uczony czerpać z rynku małymi łyżkami zgodnie z zasadą: 100 dolarów dziennie, a codziennie.

W moim przypadku bardzo dobrze sprawdza i sprawdzało się skalowanie do dołu, czyli zdejmowanie z pozycji. Dla mnie mentalnie był to bardzo dobry mechanizm: granie w miarę pewnej części wykresu dającej duże szanse profitowe, co nazywam graniem w korekcie 1:1 na ziemi niczyjej, tam gdzie nie obydwa się walka pomiędzy trendami” – wyjaśnia Mieczysław Siudek.

Zobacz również: Trading to nie jest strategia, uważa Mieczysław SiudekConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here