Naga MarketsWładze Stanów Zjednoczonych w New Jersey ogłosiły aresztowanie trzech mężczyzn, którzy są oskarżani o defraudację środków inwestorów o wartości ponad 722 milionów dolarów. Domniemani przestępcy działali w ramach programu BitClub Network, który dot. kryptowalut. Informację podano 10 grudnia w dokumencie wydanym przez Departament Sprawiedliwości.

Oskarżenia przeciwko sieci BitClub

Według komunikatu prasowego sieć BitClub obiecywała swoim inwestorom ogromne stopy zwrotu w zamian za inwestycje we wspólną pulę kopania kryptowalut. Osoby stojące na czele projektu sprzeniewierzyły ponoć ponad 722 miliony dolarów z owego funduszu na własne, ekskluzywne wydatki. Władze zarzucają również trzem aresztowanym mężczyznom fałszowanie informacji na temat zwrotów w celu pozyskania większych środków.

Trzej oskarżeni to Matthew Goettsche i Jobadiah Weeks – obaj z Kolorado – i Joseph Abel z Kalifornii. Władze oskarżają dwóch pierwszych o spisek mający na celu popełnienie oszustwa. Grozi im maksymalnie 20 lat więzienia. Ponadto zarzuca się im oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. Abel, który najwyraźniej pełnił mniej centralne miejsce w programie, został oskarżony jedynie o spisek mający na celu oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych, co wiąże się z maksymalnym więzieniem wynoszącym 5 lat.

Historia piramidy

Już w 2016 r. 99Bitcoins ostrzegało przed inwestowaniem w BitClub. Ofir Beigel wyjaśniał:

„Po zebraniu faktów nie mogę udowodnić, że sieć Bitclub jest oszustwem ponad wszelką wątpliwość. Nadal jednak uważam, że Bitclub Network brakuje modelu biznesowego i nie zainwestowałbym w projekt osobiście”.

Prawdopodobnie najsłynniejszą domniemaną piramidą związaną z kryptowalutami jest OneCoin. W listopadzie w sądzie na Manhattanie uznano za winnego prawnika firmy, który był oskarżony o wyprania ponad 400 milionów dolarów w imieniu słynnej założycielki OneCoina, Ruji Ignatovej, znanej również jako Cryptoqueen. Za swoje usługi rzekomo zapłacono mu 50 milionów dolarów.

Lokalizacja samej Ignatovej pozostaje nieznana. Dopiero w zeszłym tygodniu witryna OneCoin w końcu przeszła w tryb offline. Wcześniej projektowi udało się zebrać aż 4 miliardy dolarów.

W Polsce przed OneCoinem ostrzegało m.in. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, które już w 2016 r. pisało w tej sprawie pismo do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here