Naga MarketsBadania przeprowadzone przez Digital Forensic Research Lab (DFRLab) z think tanku Atlantic Council sugerują, że niesławny program Ponzi OneCoin wykorzystał w ramach promocji fałszywe recenzje na TrustPilot i Quora, aby zwabić inwestorów.

Według raportu opublikowanego 29 stycznia OneCoin sfałszował liczbę pięciogwiazdkowych recenzji na TrustPilot po tym, jak media zaczęły negatywnie opisywać projekt w październiku 2019 r.

OneCoin i fałszywe recenzje

Według raportu z 579 recenzji OneCoina na TrustPilot aż 90 proc. było pozytywnych, a około 400 z pięciogwiazdkowych ocen wystawiono w ciągu jednego miesiąca. DFRLab twierdzi, że OneCoin również otrzymał oceny jednogwiazdkowe, które sugerowały, że z projektem jest coś nie tak. Tyle że pozytywne noty fałszowały obraz.

Badacze zauważają, że konta, które wystawiały pozytywne noty, trudno zweryfikować pod kątem ogólnej autentyczności, ale ich aktywność była podejrzana:

„Wzrost [liczby] pięciogwiazdkowych ocen w październiku 2019 r. wskazał jednak na nienormalny napływ pozytywnych recenzji, podobnie jak nasilające się problemy public relations i problemy prawne OneCoina. Nadal istnieje możliwość, że napływ zarówno ocen, jak i recenzji był organiczny, chociaż czas i ekstremalne nastawienie były bardzo podejrzane”.

DFRLab znalazł również profile chwalące OneCoina na platformie Quora, które też wykazały „nieautentyczne zachowanie, takie jak brak zdjęć profilowych, brak informacji biograficznych, niespójne czasy wysyłania postów oraz wyłączne zainteresowanie dyskusjami związanymi z OneCoinem”.

Badacze pokazują jeden profil, w którym właścicielka opisała się jako „ekspertka od kryptowalut i inwestorka”, ale odpowiadała tylko na pytania dotyczące OneCoina, a nie innych projektów. Konto było aktywne od stycznia do marca 2018 r., a jego szczytowa aktywność miała miejsce, gdy OneCoin był najbardziej aktywny w mediach.

Piramida

OneCoin to jeden z najbardziej znanych domniemanych schematów Ponzi’ego w przestrzeni kryptowalut. Oficjalna strona internetowa OneCoina zniknęła już z sieci, tak samo jak wiele pochodnych witryn. Założycielka projektu, Ruja Ignatova, nadal jest poszukiwana. Jej brat, Konstantin, przebywa w areszcie w USA. Grozi mu 90 lat więzienia.

W Polsce przez projektem ostrzegało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin i poseł Mirosław Suchoń.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here