Naga MarketsCBASprawa piramidy finansowej o ogólnopolskim zasięgu działającej w formie czterech funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych ciągnie się od początku roku. W środę, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało o dwóch kolejnych zatrzymaniach w sprawie, w której ponad 2 tysiące osób miało stracić 600 milionów złotych. Piramida działała również na szkodę innych funduszy, których szkody szacuje się obecnie na 90 milionów złotych.


Piramida finansowa dla bogatych. 40 tys. euro minimalnej inwestycji

W toku śledztwa ustalono, że zatrzymani stworzyli piramidę finansową i zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych z grupy W Investments. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 milionów złotych.

Agenci prowadzący śledztwo ustalili już na początku marca, że zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysoko-oprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków. Jak się jednak okazało, ewentualne wypłaty dla osób rezygnujących z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób. Podkreślić należy, że minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro.

Dwójka zatrzymanych obecnie przez CBA w Warszawie miała współpracować z jednym z pracowników domu maklerskiego (który został zatrzymany wcześniej) w wyprowadzania pieniędzy zainwestowanych w fundusze. Usłyszą zarzuty działania na szkodę funduszy, oszustwa na szkodę ich uczestników oraz prania brudnych pieniędzy.

– Poznańscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą postępowanie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczące funkcjonowania na terenie całego kraju zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy ustalili, że stworzyła i zarządzała piramidą finansową, w postaci czterech funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych.  W wyniku działania grupy ponad 2000 osób straciło 600 milionów złotych. Natomiast szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 milionów złotych. Wszystko wskazuje na to, że certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem instytucji finansowych. Ich pracownicy działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd – poinformowało CBA

Do tej pory śledczy zatrzymali niemal 30 osób oraz udało im się odzyskać mienie o wartości 14 milionów złotych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTauron szacuje przychody z rynku mocy na 149,04 mln zł w 2024 r. Kurs przy linii trendu
Następny artykułO wykresach ani słowa: EUR/GBP, AUD/JPY, Złoto
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here