Naga MarketsCBACentralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało we wtorek, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dokonało zatrzymania trzech kolejnych podejrzanych w sprawie piramidy finansowej, która miała oszukać 2 tysiące inwestorów na kwotę co najmniej 600 milionów złotych. Do tej pory zarzuty w sprawie, które usłyszało 30 osób dotyczą działania na szkodę funduszy inwestycyjnej i spółek portfelowych funduszy oraz prania brudnych pieniędzy w kwocie 90 milionów złotych.


5 lat nieuczciwej działalności i setki milionów strat

Sprawa piramidy finansowej o ogólnopolskim zasięgu działającej w formie czterech funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych ciągnie się od początku ubiegłego roku. Pracownicy banku na przestrzeni lat 2012-2017 oferowali klientom produkty wspomnianej piramidy, w zamian otrzymując sowite premie i wynagrodzenia. Ich celem byli głównie dobrze sytuowani klienci, którzy mogli pozwolić sobie na inwestycje zaczynające się od 40 tysięcy euro (taka była bowiem kwota certyfikatów wskazanych funduszy oferowana za pośrednictwem banków).

Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało 30 osób, 6 zostało aresztowanych, a sprawa dotyczy co najmniej 2 tysięcy poszkodowanych klientów, a wynikające z niej szkody mogą sięgać 600 milionów złotych.

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego trzy osoby zamieszane w działanie zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła i zarządzała piramidą finansową. Zatrzymane dzisiaj osoby stanowią kolejny element łańcuszka w ramach działającej piramidy. Wszystko wskazuje na to, że funkcjonując w podmiotach gospodarczych działających na terenie Mazowsza brali udział w procederze prania pieniędzy – poinformowało we wtorek CBA.

Zatrzymane we wtorek osoby zostaną przewiezione do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty dokonania oszustwa. Ostatni raz CBA informowało o postępach w sprawie w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku, kiedy zarzuty postawiono dwóm kolejnym podejrzanym.

– Przeprowadzane czynności są kolejnymi, jakie prokuratorzy wykonują w obszernym i wielowątkowym śledztwie. Główny jego wątek  dotyczy  oszustwa dokonanego na szkodę inwestorów prywatnych – około 2000 nabywców certyfikatów funduszy inwestycyjnych zamkniętych – na łączna kwotę około 600 milionów złotych. Nadto zarzuty stawiane osobom podejrzanym w tej sprawie dotyczą działania na szkodę tychże funduszy inwestycyjnych i spółek portfelowych funduszy. W związku z tymi działaniami przedstawiono także zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie 90 milionów złotych – napisano na stronie Prokuratury Krajowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here