Naga MarketsNowe wieści dot. afery związanej z OneCoin. Okazuje się, że są dowody na to, że prawnik firmy otrzymał aż 50 mln USD w zamian za pomoc w praniu pieniędzy, które pozyskiwał domniemany scam.

Prawnikiem OneCoin był Mark S. Scott, który otrzymał 50 milionów dolarów jako zapłatę za pomoc w praniu pieniędzy, jakie pozyskiwała domniemana piramida. Chodzi o wypranie aż 400 milionów dolarów.

OneCoin – piramida finansowa ostatecznie upada?

20 listopada Law360 poinformował, że biuro prokuratora USA na Manhattanie i biuro prokuratora okręgowego hrabstwa New York przesłuchują Scotta, który jest z kolei byłym partnerem kancelarii prawnej Locke Lord.

Sam OneCoin to projekt, który jest uznawany za jedno z największych oszustw na rynku kryptowalut. Firma jest zarejestrowana w Bułgarii i działa do tej pory. I to mimo zarzutów oszukania klientów na łączną kwotę 4,4 mld USD.

Dr. Ruja Ignatova OneCoin
Dr. Ruja Ignatova, główna postać stojąca za OneCoin

Teraz prokuratora z USA zarzuca Scottowi, że ten za pomocą siatki firm, zagranicznych kont bankowych i programów inwestycyjnych pomógł wyprać szefostwu piramidy ponad 400 milionów dolarów.

Prokurator Julieta Lozano twierdzi, że za pomoc przestępcom Scott otrzymał m.in. 57-metrowy jacht, trzy domy w Cape Cod w stanie Massachusetts i 3 luksusowe samochodów, w tym trzech Porsches i Ferrari.

Sam Scott twierdzi, że padł ofiarą oszustwa i nie wiedział OneCoin to scam. Taką linię obronny podtrzymuje jego adwokat. Prokurator Nicholas Folly podkreśla jednak, że dowody przeciwko Scottowi są „przytłaczające”.

Rzeczniczka Locke Lord przekazała zaś w oświadczeniu, że firma nie była świadoma domniemanej działalności przestępczej Scotta:

„Scott, który pracował w naszej firmie przez nieco ponad rok, został oskarżony przez rząd federalny o pranie pieniędzy prawie dwa lata po jego odejściu. Nie byliśmy świadomi jego indywidualnych działań poza firmą i w pełni współpracujemy z organami rządowymi.”

Bush i piramida

Afera wokół OneCoin nabiera rumieńców. Okazuje się też, że Neil Bush, brat byłego prezydenta George’a W. Busha i syn zmarłego prezydenta George’a H.W. Busha, ponoć otrzymał 300 000 USA na spotkaniu, w którym brał udział Ruja Ignatowa, która jest uważana za twarz piramidy. Adwokat Scotta David Garvin powiedział, że to właśnie to spotkanie przekonało jego klienta, że OneCoin to uczciwie przedsięwzięcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here