Naga Markets
Piotr Grela – Tradercom Investments

Zapraszamy do lektury wywiadu z Panem Piotrem Grelą, który już 9-go lutego będzie obecny na spotkaniu XTB Trading Club. Pan Piotr jest praktykiem obecnym na rynkach finansowych od ponad dwudziestu lat. Specjalizuje się w technikach Joe DiNapoli’ego. O czym będzie mówił w trakcie eventu? Na to jak i wiele innych pytań uzyskasz odpowiedź poniżej…


C (Comparic): Rynki kapitałowe obecnie, a w momencie kiedy zaczynał pan swoją przygodę z światem inwestycji na pewno się sporo różnią. Czy powszechna komputeryzacja to dobry kierunek, a może trading gdzie więcej do powiedzenia miał człowiek niż maszyna był lepszy?P.G. (Piotr Grela): Nie zmienimy rzeczywistości. Jedyne co możemy zrobić to dostosować się do niej. Technologia niesie za sobą wiele dobrych rozwiązań. Nie widzę w tym żadnego problemu. Czy rynki kiedyś różnią się od tych teraz? Chyba nie za bardzo poza jednym; zwiększoną zmiennością. Ale ona sama w sobie niesie dla handlujących korzyści. Choć zapewne zmniejszyła się płynność rynków. A to jest niepokojące.

W końcu lat 90-tych składając zlecenie na zakup lub sprzedaż kontraktów terminowych dla jakiś surowców rolnych czas pomiędzy złożeniem tego zlecenia – dodam, telefonicznie – a informacją zwrotną o jego realizacji w ekspresowym tempie wynosił jakieś 15 sekund.

High Frequency Trading w tamtych czasach to naprawdę zrobiłoby furorę a tzw. ‘front running’; innymi słowy wiedza o moim zleceniu aby ktoś w międzyczasie mógł zająć pozycję przede mną byłby dziecinnie prosty. Kawę w tym czasie można wypić i zdążyć ze zleceniem! Dzisiaj dzieje się to w milisekundach. No to chyba coś się zmieniło…

C: Dlaczego akurat techniki DiNapoli’ego? Czy wpływ miała tu osoba samego autora tejże techniki, czy też po prostu żadna inna strategia techniczna w Pańskim przypadku nie okazała się tak skuteczna?

P.G.: Chyba to drugie. Do czasu kiedy poznałem techniki Joe miałem okazję poznać chyba wszystko co było dostępne i opisane w lekturze tematu w tamtych czasach. Szkoda, że nie było wtedy usługi Amazon Prime; wiele zaoszczędziłbym na kosztach przesyłek… To fantastyczne doświadczenia, nie mówiąc już o programowaniu własnych systemów mechanicznych w tamtych czasach. Wszystko się zmieniło kiedy natknąłem się na Joe i jego techniki. Miałem materiał do porównania. I nic już nie było takie samo od tego momentu. Oczywiście osoba samego Joe, wspaniałego człowieka i znakomitego tradera, miała niebagatelny wpływ na mój wybór.

C: Współwłaściciel pierwszej polskiej firmy posiadającej rachunek inwestycyjny na CBOT, autor książki “Rynki terminowe” oraz jeden z nielicznych ekspertów wspomnianych powyżej technik DiNapoli’ego – szczerze mówiąc naprawdę spory dorobek. Jak wyglądają plany na dalszą przyszłość, czy są równie ambitne?

XTB

P.G.: O wiele mam jeszcze do zrobienia… z pewnością. Ale też potrafię cieszyć się już tym co za mną i tym co spotyka mnie każdego dnia.

C: Po raz kolejny będziemy gościli Pana podczas konferencji FxCuffs – czy możemy dowiedzieć się jaki będzie temat przewodni wykładu? Czyżby zagłębienie się w techniki, które propaguje DiNapoli?

P.G.: Nie tym razem… biorę udział w debacie więc z pewnością będzie okazja do rozmowy o tym jak widzę rynki w nadchodzącej przyszłości, ale na wykład zapraszam przy innej okazji. Oczywiście moja prognoza oparta będzie o Poziomy DiNapolego. Warto więc chyba przyjechać do Krakowa na FxCuffs!

C: “Mankiety Forex” to nie tylko okazja do spotkań doświadczonych traderów, ale również i początkujących adeptów sztuki inwestycyjnej. Jaka Pana zdaniem jest główna i podstawowa rada, która powinna przyświecać osobom dopiero uczącym się tradingu?

P.G.: Powtórzę za Joe „Loss of opportunity is preffered to loss of capital” (pl. „Utrata okazji jest korzystniejsza od utraty kapitału„). Często osoby rozpoczynające swoją przygodę z tradingiem nie są zbyt cierpliwe. Aż palą się do zawarcia transakcji.

C: Ponadto wcześniej, bo już 9-go lutego będzie Pan uczestniczył w spotkaniu Trading Club organizowanym przez XTB. Czego uczestnicy mogą oczekiwać po spotkaniu z Panem?

P.G.: O tak…pomówimy o manipulacji rynkiem i pokażę przykłady choćby z momentu wyboru Donalda Trump’a na prezydenta czy daty referendum o Brexicie. Ruchy na rynkach, przy wykorzystaniu technik DiNapolego, można przewidzieć. I to będę starał się potwierdzić. Poza tym będzie możliwość otwartej dyskusji. Serdecznie zapraszam!

C: Piotr Grela jest osobiście sympatykiem rynków giełdowych, czy też bardziej zmiennych, lewarowanych rynków instrumentów pochodnych (między innymi CFD na waluty, towaey, etc)?

P.G.: Dla mnie nie ma różnicy pomiędzy wspomnianymi instrumentami finansowymi albo produktami firm brokerskich. Ważny jest kontekst na danym rynku oraz zarządzanie kapitałem. Choć osobiście najbardziej lubię handlować na kontraktach terminowych, czyli wspominanych przez Pana lewarowanych rynkach instrumentów pochodnych na indeksy albo surowce oraz na rynkach akcji.

C: Jako osoba utrzymująca się na rynkach od ponad 20 lat – czy mógłby Pan zdradzić sekret regularnego zarabiania w długim terminie?

P.G.: Zabierać zysk częściej i potem żałować, że rynek poszedł dalej w oczekiwanym przez nas kierunku, a mnie już na nim nie ma. Wg mnie strategia trzymania pozycji w nieskończoność nie sprawdza się – oczywiście dla mnie. Zapewne za chwilę pokaże mi Pan zestawianie, które tę skuteczność tej strategii potwierdza. Tak wg mnie było wiele lat temu, dziś rynki są mniej płynne, a tym samym dominuje na nich większa zmienność dlatego uważam, że zabieranie zysku częściej i szybciej jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem.

C: Odstawiając natomiast na chwilę trading na bok. Największe pasje w życiu prywatnym? Każdy z nas bowiem potrzebuje odskoczni od pracy, nawet tej najprzyjemniejszej. Jak wygląda to w Pana przypadku?

P.G.: Sport, podróże i muzyka…albo w odwrotnej kolejności…i zawsze z przyjaciółmi.

C: Na sam koniec pytanie odnośnie zmian regulacyjnych, które zachodzą w ramach rynków OTC / CFD. Europejscy regulatorzy dążą do coraz mocniejszego ograniczenia dźwigni, bonusów tradingowych, marketingu brokerów detalicznych. Czy Pana zdaniem to dobry krok, który pozwoli poprawić jakość oferowanych usług, czy też ograniczenie wolności wyboru inwestorów?

P.G.: Wg mnie pewne uregulowania są konieczne. Aby nie było nadużyć. Dlaczego zmniejszyła się płynność na rynkach ? Odeszli od inwestowania klienci detaliczni. I to z różnych powodów. Jeżeli powodem były nadużycia to źle to oddziałuje na całą branżę. Jeżeli klient detaliczny ma przeświadczenie o nierównej grze to też nie zechce w niej uczestniczyć. Niektóre wymogi formalne są jednak tworzone na wyrost powodując rozrost biurokracji.

Rynki obronią się same…

C: Za nami dopiero pierwszy miesiąc 2017-go roku. Wybrał Pan jakieś walory, który mogą okazać się najkorzystniejsze do inwestycji / spekulacji właśnie w obecnym roku? Jeśli ma Pan jakiegoś faworyta to proszę także o krótkie uzasadnienie.

Zapraszam na spotkanie Trading Club organizowane przez XTB 9-ego lutego do Warszawy i na FxCuffs w marcu w Krakowie to powiem…

Serdecznie dziękuję za rozmowę!


Event organizowany przez XTB, gdzie możesz spotkać Pana Piotra Grelę odbędzie się już jutro (9 lutego) w Warszawie. Darmowa rejestracja: XTB Trading Club

Z kolei pod koniec marca widzimy się w Krakowie na FxCuffs, gdzie również rejestracja na wykłady i debaty jest zupełnie za darmo: Expo FxCuffs 2017.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


1 KOMENTARZ

  1. Bardzo sympatyczny pan. Byłem na spotkaniu organizowanym przez xtb i sprawia wrażenie bardzo miłego człowieka. I kompetentnego. Warto posłuchać czasami bardziej doświadczonych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here