Naga MarketsPin bar inaczej zwany jest jako ‘nos Pinokia’
Pin bar jest bardzo popularną formacją świecową i wielu traderów wykorzystuje ją przy podejmowaniu decyzji handlowych. Otrzymuje wiele pytań dotyczących pin barów i wielu traderów jest bardzo sfrustrowanych, ponieważ nie mogą po prostu sprawić, by zadziałał. Jednak dlaczego tak jest?

Pin bar może może być świetnym sygnałem, ale jeśli nie wiesz jak go rozgrywać, możesz z łatwością stracić dużo pieniędzy. Poniżej znajdują się główne powody tracenia pieniędzy przez traderów wykorzystujących pin bary:

  • jest to bardzo oczywisty sygnał i profesjonaliści wiedzą dokładnie jak amatorzy używają pin bara
  • jeśli sygnał jest zbyt dobry żeby być prawdziwym, to zazwyczaj okazuje się fałszywy – oczywiste pin bary łatwo ‘wytrząsają’ traderów
  • traderzy używają pin bara bez brania pod uwagę kontekstu i nie rozumieją co dzieje się na ich wykresach
  • pin bar w pojedynkę jest bardzo słabym sygnałem

Kilka lat temu, pin bar mógł być dobrym sygnałem, jednak dziś cały czas widać ‘wytrząsanie’, nieudane pin bary lub opóźnione sygnały. Powodem tego jest to, że wszyscy traderzy postępują w ten sam sposób przy pin barach, a profesjonaliści wykorzystują tę wiedzę, by pchnąć cenę w sposób, który wymusi stratę na amatorach.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym artykule pomogę Ci zrozumieć handel z pin barem w lepszy sposób i wyjaśnię jak może polepszyć jakość tej formacji.

Nieudane vs. Zyskowne pin bary

Zacznijmy od spojrzenia na dwa możliwe scenariusze oraz na to, co może się zdarzyć gdy spojrzymy na pin bary:

1. Nieudany pin bar

Kiedy patrzymy na wykresy historyczne, łatwo przewinąć nieudane pin bary, ponieważ się nie wyróżniają. Jednak pin bary częściej będą zawodne i patrzenie wyłącznie na świetne pin bary, które zapowiadały odwrócenie jest bardzo mylące.

2. Idealny pin bar

Ten pin bar jest prawie perfekcyjny choć prawdopodobnie również zwiódłby większość traderów. Cena potrzebowała trzech świec, by zamknąć się poniżej minimów pin bara i większość traderów straciłoby na nim pieniądze, ponieważ początkowo cena zmierzała w przeciwnym kierunku.

Poniżej mamy dwie najważniejsze zasady dla tradingu z pin barem:

  • Pin bar daje sygnał jedynie kiedy cena przełamuje i zamyka się poniżej jego minimów – lub powyżej maksimów w przypadku byczego pin bara.
  • Im szybciej następuje wybicie, tym lepszy sygnał

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

Pin bar jako pułapka

W naszej strefie pro regularnie handlujemy formację głowy z ramionami jako jeden z czterech setupów, a poniżej widzisz klasyczny przykład takiej pułapki. Po wyraźnej formacji głowy z ramionami i przełamaniu linii szyi cena natychmiast wyrysowała pin bara odstraszając wszystkich traderów działających na jego podstawie. Następnie cena wzrosła i po wykonaniu tego zrzutu ekranu kontynuowany był trend wzrostowy – jednak wielu traderów, którzy poprawnie zidentyfikowali formację głowy z ramionami nie zarobiła pieniędzy, ponieważ niepoprawnie interpretowali pin bara.

W takim scenariusz mimo, że widać pin bara, to nigdy nie zostało wybite jego minimum, a tym samym nie dał on sygnału. Cena w rzeczywistości utworzyła nowy szczyt, przełamała poprzednie maksima sygnalizując tym samym koniec trendu spadkowego. Pin bar ukazuje, że kupujący byli zdolni do pchnięcia ceny w kierunku nowych szczytów, a to coś czego nie widzieliśmy podczas całego trendu spadkowego. Chociaż kupujący nie byli tak silni, by utrzymać cenę, pin bar nigdy nie dał sygnału i pojawiali się kolejni kupcy poruszający cenę w górę po pin barze.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o analizie momentum >>

Kolejne studium przypadku dotyczące pin bara

Zaznaczyłem poniżej kilka kolejnych pin barów i pomogą nam one odróżnić ‘dobre’ pin bary od ‘złych’.

Pierwsza zielona strzałka ukazuje skutecznego pin bara, a cena natychmiast zamyka się poniżej jego minimów (na następnej świecy).

Drugi pin bar wskazuje na bardzo interesujące fałszywe wybicie. Mimo, że cena ruszyła w dół na świecy po pin barze, to zniosła następnie cały spadek i zamknęła się wyżej. Zawodowcy wiedzą oczywiście, że amatorzy będą na ślepo wskakiwać ‘w pin bara’ i sprawiają, by wyglądało na to, że dojdzie do wyprzedaży tylko po to, żeby za chwilę złapać amatorów w pułapkę.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

Trzeci pin bar ukazuje formację, która nigdy nie została ‘uruchomiona’ i cena po prostu kierowała się bokiem w ciągu 8 świec po pin barze. Wiem, że emocjonalnie może być ciężko oprzeć się chęci wejścia na rynek po tak świetnym pin barze, ale musisz nauczyć się, kiedy nie handlować.

Pin bar jest już martwy?

W moim przekonaniu pin bar sam w sobie jest bardzo słabym sygnałem i nigdy nie powinien być handlowany samodzielnie. W moim własnym tradingu rzadko używam pin bara, a jeśli już, to tylko jako jeden z wielu sygnałów potwierdzających. Każda jednoświecowa formacja jest zbyt słaba, by handlować tylko na jej podstawie i przy braku kontekstu. Zawsze preferowane powinny być formacje wieloświecowe.

Kolejny problem jaki zauważam jeśli chodzi o pin bara to, że jest to oczywisty i dobrze znany sygnał, a profesjonaliści używają go, by złapać amatorów w pułapkę i wytrząsnąć ich ze swoich pozycji.

Powinieneś używać pin bara jedynie jako dodatkowe potwierdzenie i skupiać się na dwóch regułach, które go dotyczą: 1) ekstrema pin bara muszą zostać wybite zanim dadzą sygnał i 2) im wcześniejsze jest wybicie, tym lepszy jest to sygnał. Jeśli tak zrobisz, możesz zwiększyć jakość swojego tradingu i uniknąć częstych problemów z jakimi borykają się traderzy.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here