Naga MarketsMimo milionów protestujących na ulicach, mimo oficjalnego poparcia takich krajów jak Stany Zjednoczone – usunięcie Nicolasa Maduro wydawało się prawie niemożliwe, a to z racji, że siły wojskowe cały czas stały po stronie obecnego prezydenta.


We wtorek rano na terenie bazie lotniczej La Carlota w stolicy kraju, przywódca opozycji Juan Guaidó wygłosił komunikat wzywający Wenezuelczyków do Zamachu Stanu. Ramię w ramię stanęli z nim przedstawiciele wenezuelskiej armii, a samozwańczy prezydent zakomunikował: „narodowe siły zbrojne podjęły słuszną decyzję i liczą na Wenezuelczyków”. Nicolas Maduro uspokaja sytuację, twierdząc, że J.Guaido jest wspierany jedynie przez grupę zdrajców, a on sam zapewnia, że przywódcy wojskowi obiecali całkowitą lojalność wobec narodu, konstytucji i ojczyzny.

Działania te zostały natychmiastowo poparte przez m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Jednocześnie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton podkreślił, że Donald Trump pragnie pokojowego przekazania władzy w Wenezueli. Swoje niezadowolenie głośno wyraził już nie tylko Kreml przedstawiciele Kuby, ale także chociażby Turcja, nomen omen członek NATO.

Zarabiaj na zmianach cen ropy, wypróbuj AXI Trader

„Jestem zaniepokojony wiadomością, że w Wenezueli podejmowane są próby naruszenia porządku konstytucyjnego. Opozycja próbuje zmienić prawowity rządów za pomocą niedemokratycznych środków” – napisał na Twitterze turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Wtórował mu również rosyjski minister, który w wypowiedzi dla Reuters dodał: “Radykalna opozycja w Wenezueli po raz kolejny powróciła do agresywnych metod konfrontacji. Zamiast pokojowo rozstrzygać różnice polityczne, obrały kurs mający na celu wywołanie konfliktu, wywołanie naruszeń porządku publicznego i starć z udziałem sił zbrojnych”.

Obecnie w Caracas trwa bitwa pomiędzy wspartą przez część wojska, a wspierającą władzę policją. Na ten moment CNN donosi o 52 osobach rannych.

Jak na razie, ceny ropy pozostają obojętne na wydarzenia w Wenezueli. Od kilku godzin notowania czarnego złota poruszają się w wąskiej konsolidacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here