Kontrakty na indeksy nowojorskiej giełdy pną się w górę, a dolar traci na szerokim rynku. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!
- Pierwszy dzień handlowy w nowym roku przynosi kopię znanego już schematu
- Najmocniejsze są węgierski forint i polski złoty, co może wynikać z odreagowania poświątecznej słabości
- Najmniejsze zwyżki notuje funt, który zaczyna być pod coraz większą presją pandemii
Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro wraca pod szczyty z końca grudnia
Pierwszy dzień handlu w 2021 r. przynosi kopię znanego już schematu – kontrakty na indeksy nowojorskiej giełdy pną się w górę, a dolar traci na szerokim rynku. Najmocniejsze są tym razem węgierski forint i polski złoty, co może wynikać z odreagowania poświątecznej słabości. Wśród walut G-10 najlepiej zachowują się waluty Antypodów i korona norweska, co tradycyjnie potwierdza globalne podejście risk-on. Najmniejsze zwyżki notuje funt, który zaczyna być pod coraz większą presją pandemii COVID.
Z danych makro uwagę zwracają publikowane dzisiaj grudniowe dane PMI dla przemysłu. Te liczony przez chiński Caixin zaczynają sygnalizować wyhamowywanie ożywienia w tamtejszej gospodarce – cofnięcie do 53,0 pkt. z 54,9 pkt. przy szacunkach 54,8 pkt. Lepiej wypadły dane z Polski (wzrost do 51,7 pkt. z 50,8 pkt.), chociaż dane dla strefy euro są nieco gorsze (spadek do 55,2 pkt. z 55,5 pkt.).
– Dolar jest słaby, a dodatkowo sondaże nadal faworyzują Demokratów w jutrzejszych wyborach uzupełniających do Senatu w Georgii, co może przedłużyć jego słabość. W efekcie EURUSD podchodzi pod szczyty z końca grudnia w okolicach 1,23 mimo faktu, że przemysłowy PMI za grudzień wypadł gorzej od pierwszych szacunków – oświadczył ekspert BOŚ.
Zobacz również inne audycje:
- GPW z “pułapką” na inwestorów w 2021 r.? Optymizm wokół WIG20 może być zbyt duży
- Jaki dla inwestorów będzie rok 2021? Rynkowe prognozy na nowy rok (Artyści Rynków)
- Czym interesować się w 2021 roku na giełdzie? Przegląd GPW Marcina Tuszkiewicza