Naga MarketsBank online świadczący również usługi dla traderów detalicznych, Swissquote, poinformował dzisiaj o uruchomieniu pierwszego aktywnie zarządzanego certyfikatu inwestycyjnego na Bitcoina, który będzie dostępny poprzez szwajcarską giełdę SIX. Dla instytucji nie jest to jednak pierwszy pionierski krok w branży walut cyfrowych.


Portfolio bazujące na Bitcoinie oraz dolarze amerykańskim

Jak wynika z oficjalnej noty prasowej instytucji, celem uruchomienia certyfikatów na Bitcoina jest danie inwestorom możliwości handlu na innowacyjnych instrumentach w oparciu o tradycyjne mechanizmy finansowe w ramach regulowanego rynku kapitałowego. Nabywając certyfikaty ekspozycja tradera na ryzyko związane z handlem i posiadaniem rzeczywistych kryptowalut jest zdecydowanie mniejsza, nadal może skorzystać z perspektywy wysokich zwrotów.

Zmienność certyfikatów redukowana jest przez algorytm opracowany przez Swissquote bazujący na nauczaniu maszynowym. Jego celem jest przewidywanie krótkoterminowych ruchów BTC oraz przyszłych zysków poprzez interpretację szeregu sygnałów technicznych oraz sentymentu wyrażanego w mediach społecznościowych. Po zebraniu istotnych informacji, algorytm w czasie rzeczywistym dopasowuje udział aktywów ramach certyfikatu. W efekcie w Bitcoina alokowane może być od 60% do 100%, w zależności od prognoz systemu. Gdyby te okazały się spadkowe, wtedy pozycja kasowa na USD zwiększa się maksymalnie do 40%, redukując zmienność kryptowaluty.

„Chociaż wierzymy, że Bitcoin jest przyszłością finansów, to obecna zmienność może być bardzo wysoka i traktowana przez wielu inwestorów jako nadmierne ryzyko. Właśnie dlatego opracowana strategia skupia się na ograniczeniu zmienności, poprzez przesunięcie siły portfolio na dolara amerykańskiego w okresach największej niepewności” – stwierdził Peter Rosenstreich, dyrektor działu strategii rynkowych w Swissquote.

Certyfikaty inwestycyjne na Bitcoina oferowane przez instytucję są denominowane w dolarach. Minimalna wkład to tysiąc USD, opłaty za zarządzanie wynoszą 1,5% w skali roku oraz dodatkowe prowizje transakcyjne. Poniższa tabela prezentuje wyniki back-testów przeprowadzonych od 1 września 2014 z uwzględnieniem prowizji:

 
SQ Certificate
60% BTC 100% BTC
Zwrot roczny 105.13% 61.32% 132.91%
Roczne odchylenie standardowe 54.82% 39.97% 66.58%
Najmocniejsze osunięcie 54.14% 46.83% 64.35%

Źródło: Swissquote

Jak widać certyfikat oferowany przez Swissquote zaoferował w badanym czasie mniejszy zwrot niż pełna ekspozycja na Bitcoina, pozwolił jednak zredukować odchylenie standardowe prognoz oraz najsilniejsze osunięcie.

„Dzięki certyfikatom inwestycyjnym, trader otrzymuje regulowany i transparpentny bilet wstępu do świata Bitcoina, bez konieczności posiadania portfela kryptowalutowego, zarządzania kluczami publicznymi i prywatnymi, itd. Spodziewamy się, że inwestorzy będą w stanie zaakceptować delikatnie niższe zyski w zamian za lepszą ochronę w przypadku silnych spadków” – dodaje Rosenstreich.

Źródło: Swissquote

Czy bylibyście zainteresowani taką formą inwestycji? Odpowiedzią podzielcie się w komentarzu!

Swissquote jako pierwszy bank wprowadza handel na kryptowalutach

Jak wspomniano we wstępie, certyf8ikat AQ nie jest pierwszą przygodą Swissquote z krytpowalutami. Już w lipcu instytucja informowała o wprowadzeniu handlu na Bitcoinie, dzięki czemu stała się pierwszym bankiem online w Europie, który zafoerował swoim klientom dostęp do kryptowalut.

Marc Burki, piastujący rolę prezesa w Swissquote, w następujący sposób komentował najnowsze zmiany ofertowe: „Wielu inwestorów jest coraz wyraźniej zainteresowanych kryptowalutami, boją się jednak inwestować, ze względu na małe zaufanie do podmiotów oferujących handel na BTC i jemu podobnych. Jako szwajcarski bank, zapewniamy konsumentom proste i transparentne procesy obsługi rachunku, bez zagranicznych przelewów do niewiadomych lokalizacji oraz gwarancję bezpieczeństwa środków”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here