Naga MarketsKolejny whistleblower (whistle - gwizdek) zostanie sowicie wynagrodzony za pomoc w zdemaskowaniu nielegalnej działalności na amerykańskim parkiecie.
Kolejny whistleblower (whistle – gwizdek) zostanie sowicie wynagrodzony za pomoc w zdemaskowaniu nielegalnej działalności na amerykańskim parkiecie.

Do tego, że Amerykanie posiadają surowe prawo związane z rynkami finansowymi i obrotem giełdowym nikogo przekonywać nie trzeba. Pomimo jednak surowych kar pieniężnych oraz wyroków często kończących się pobytem w więzieniu stale pojawiają się doniesienia o kolejnych spektakularnych przekrętach jakich dokonuje się na Wall Street. Securities and Exchange Commission próbuje temu przeciwdziałać w równie spektakularny sposób.


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd została powołana przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina Delano Roosevelta w reakcji na załamanie się giełdy w Nowym Jorku, któe miało miejsce w 1929 roku. Następstwem krachu był kryzys finansowy, który później nazwany został Wielkim Kryzysem.

SEC ma stać na straży prawa i zobligowany jest do pełnienia nadzoru nad amerykańskim rynkiem finansowym. Odpowiednik KNF chcąc jeszcze bardziej wpływać na bezpieczeństwo obrotu zdecydował się… wynagradzać osoby, które doniosą Komisji o przypadkach łamania prawa federalnego.

Whistleblower (ang. demaskatorzy) liczyć mogą na hojne wynagrodzenie w zamian za wskazanie osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie czy koordynowanie działań zakazanych przez SEC. Wczoraj późnym wieczorem Komisja ogłosiła, że kolejna osoba może liczyć na pokaźny dowód wdzięczności w wysokości nawet 6 milionów USD.

Sprawdź też: Insider przyłapany przez SEC. Wcześniej zarobił 1,5 mln USD

Często, nadużycia giełdowe są niemal niemożliwe do udowodnienia a przez to – tak bardzo niebezpieczne. Ogólne zaufanie do rynku jest podstawą obrotu regulowanego dlatego SEC na prawdę szasta pieniędzmi. To nie jedyny przypadek tak sowitego wynagrodzenia demaskatora. W marcu pisaliśmy o nagrodzie SEC dla trzech osób w wysokości 2 milionów USD. Jak na razie niepobitym rekordem pozostaje przypadek przyznania 30 mln USD w zamian za donos na własnego szefa.

Jak informuje Komisja, od startu całego programu wynagradzania świadków, na nagrody dla 29 osób wydano ponad 67 mln USD. Zwykle, wysokość nagrody przyznawana jest w postaci 10-30% środków pozyskanych nieuczciwie. Wszystkie nagrody wypłacane są z specjalnego funduszu, który zasilany jest karami pieniężnymi zakładanymi na ukaranych uczestników handlu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEURUSD najniżej od 25 kwietnia
Następny artykułUSD/NOK – szansa na kontynuację spadków?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here