Naga MarketsPierwsze półrocze 2020 r. świetnym okresem dla branży maklerskiejOstatnie lata w branży maklerskiej cechowały się ponad przeciętną zmiennością. Coraz więcej mówiło się o stagnacji, marazmie, rentowność branży spadała. 2020 rok przyniósł jednak zdecydowanie ożywienie dla pośredników finansowych. Spora zmienność na rynkach związana z pandemią koronawirusa ponownie przyciągnęła na giełdę nowych inwestorów, co potwierdzają rosnące obroty, oraz zdecydowany wzrost liczby nowych rachunków.

  • WIG20 zyskał w drugim kwartale 2020 r. blisko 20%.
  • Branża maklerska ma za sobą świetny okres.
  • Obroty na GPW zaczęły regularnie przekraczać 1 mld zł.

Zobacz również: Akcje Medcamp powyżej 4 zł. Spółka zależna GenXone testuje na obecność COVID-19

Główne indeksy giełdowe szybko odrabiają straty wywołane paniką inwestorów

Po tąpnięciu na rynkach finansowych trwającym kilka tygodni, zakończonym w połowie marca bieżącego roku, na giełdy przyszło ożywienie. Notowania zdecydowanej większości spółek zaczęły dynamicznie odrabiać straty, a często dwucyfrowe wzrosty odnotowywane podczas jednej sesji giełdowej przyciągnęły na giełdę nowych inwestorów zachęconych szybkim zyskiem, możliwym do osiągnięcia.

W samym tylko kwietniu, przybyło ponad 18 tys. nowych rachunków inwestycyjnych, a w maju 5 tys. Taki stan rzeczy przerodził się na bardzo wysokie, średnio sesyjne obroty, które zaczęły regularnie przekraczać 1 mld zł. W kwietniu średnie dzienne obroty na rynku akcji wyniosły 1,18 mld zł, w marcu było to 1,02 mld zł, a w rekordowym czerwcu było to 1,26 mld zł.

Średnie dzienne obroty w poszczególnych miesiącach. Źródło: GPW

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Co przyniosą kolejne miesiące?

Domy maklerskie ukierunkowane na inwestorów indywidualnych zapewne ciągle liczą zyski z ostatnich miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że złoty giełdowy okres z ostatnich miesięcy, przynajmniej w najbliższej przyszłości będzie niemożliwy do powtórzenia. Zmieniły się jednak okoliczności gospodarcze, stawiające inwestowanie w akcje w lepszym świetle.

Giełdzie, a także samym domom maklerskim sprzyja z pewnością środowisko blisko zerowych stóp procentowych, które powoduje, że trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych mija się z celem. Alternatywą cały czas pozostają nieruchomości, jednak przy obecnej zmienności na giełdzie wydaje się, że to właśnie rynek kapitałowy oferuje zdecydowanie więcej możliwości. Nowi klienci to z kolei grupa, która nie tylko obserwuje notowania czekając na idealny (ich zdaniem) moment do otwarcia pozycji, ale aktywnie inwestuje czy to na rynku polskim, czy też na zagranicznym.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here