Naga Markets


Wskaźniki na wykresie, średnia kroczącaDyskusja na temat tego, co jest bardziej efektywne, wskaźniki czy czysta akcja cenowa (price action) jest prawdopodobnie tak stara, jak sam trading.

Jedyna słuszna odpowiedź brzmi: OBA!

Jak zobaczysz, nie ma praktycznie żadnej różnicy między wskaźnikiem a akcją cenową, oba podejścia opieraja się na tych samych danych. Koniec końców, uzyskasz takie same wyniki niezależnie od wybranego podejścia. Sprowadza się to tylko do preferencji tradera. Dotyczy to zresztą wszystkiego, co wiąże się tradingiem.

Wskaźniki – wprowadzenie

Wskaźniki to narzędzia, które przetwarzają informacje o cenie i / lub wolumenie stosując odpowiednią formułę, a następnie przekształcają ją w informacje wizualne, takie jak wykresy lub oscylatory. Analizując i przetwarzając dane dotyczące cen, wskaźniki dostarczają informacji o sile trendu, momentum, potencjalnych punktach zwrotnych i możliwych odwróceniach rynku.

Wskaźniki nie dodają ani nie odejmują czegokolwiek od informacji o cenie. Zatem dobrze wyszkolony trader zawsze otrzyma ze swojego wskaźnika te same informacje, które płyną z czystej akcji cenowej.

Problemy pojawiają się, gdy traderzy są ignorantami i nie poświęcają czasu na zrozumienie wskaźników. Trader, który nigdy nie spojrzał na formułę wskaźnika, wyciągnie błędne wnioski. Jeśli chcesz zobaczyć, co naprawdę wystarczy, aby zrozumieć jak działa wskaźnik, polecam przeczytanie naszego przewodnika na temat oscylatora stochastycznego. Niniejszy przewodnik pokazuje, dlaczego wskaźniki są zazwyczaj źle rozumiane i używane w niewłaściwym kontekście.

Zobacz też: Wskaźniki działają, tylko po prostu nie wiesz jak z nich korzystać

Wskaźnik wykorzystuje między innymi maksima i minima świecy, otwarcie i zamknięcie oraz jej zakres, poziom otwarcia i zamknięcia. W związku z tym wskaźnik może nawet pokazywać dokładniejsze i bardziej jednoznaczne dane niż czysta akcja cenowa, ponieważ traderzy na ogół nie wiedzą, jak powiązać dane o cenach w sensowne relacje. Jest zatem bardzo ważne, aby trader miał otwarty umysł, w przeciwnym razie mógłby pominąć cenne informacje.

Wskaźniki – najpopularniejsze mity

Gdy omawiamy wskaźniki, nie może zabraknąć 3 najczęstszych mitów, które ich dotyczą. Na koniec dowiesz się natomiast, dlaczego większość traderów zazwyczaj jest w błędzie jeśli chodzi o handel ze wskaźnikami.

1. Wskaźniki są opóźnione

Zacznijmy od najbardziej ignoranckiego mitu, by pozbyć się go na samym początku. “Sygnały” ze wskaźników nie mają opóźnienia, bardzo dobrze pokazuje to spojrzenie na to, jak działa dany wskaźnik.

Jednakże wskaźnik da sygnał dopiero, gdy świeca się zamknie. Jest to dokładnie TEN SAM moment, w który sygnał daje świeca. Formacje świecowe mogą być potwierdzone jedynie po zamknięciu świecy. Tylko amatorzy, którzy ślepo wskakują i wychodzą z rynku w trakcie formowania świecy wierzą, że doświadczają opóźnienia. Jednak ich handel na podstawie price action również nie przynosi zysków, ponieważ nigdy nie czekają na potwierdzenie informacji i reagują impulsywnie.

Inwestorzy stosują ustawienie “okresu”, co oznacza, że ​​analizują akcję cenową w minionym okresie czasu. To nie to samo, co opóźnienie, natomiast jest to sposób wyciągania dokładnych i rzetelnych informacji o tym, co się wydarzyło i co dzieje się teraz. Wskaźniki dostarczają istotnych danych poprzez spojrzenie na szerszy kontekst rynkowy, który zwykle zapewnia lepsze wyniki.

2. Wskaźniki robią bałagan na wykresie – akcja cenowa jest czysta

Jest to bardzo bliskie najbardziej ignoranckiemu stwierdzeniu. Każdy wykres może być brudny i / lub czysty. Nierzadko zdarza się, że traderzy price action wpadają w zakłopotanie rysując zbyt wiele linii wsparcia / oporu, linii trendów itp. Robią tak do czasu, aż doznają paraliżu analitycznego, ponieważ nie wiedzą na czym się skupić.

Z drugiej strony mamy też traderów, którzy handlują na zupełnie czystych wykresach i szybko wpadają w uczucie zagubienia, gdy nie mają punktów odniesienia. To samo dotyczy wskaźników. Musisz znaleźć złoty środek między nadmiarem informacji, a ich niewystarczającą liczbą. Jednak twierdzenie, że tylko price action jest ‘czystym’ sposobem handlu nie ma nic wspólnego z prawdą.

3. Cena jest królem

Naprawdę? A co to ma znaczyć? Akcja cenowa jest w istocie także sposobem wizualizacji danych tradingowych. Czy akcja cenowa to nie tylko pochodna czegoś innego?

Wskaźniki nie dodają ani nie odejmują niczego od akcji cenowej i zwykle są lepsze niż samo rozpatrywanie akcji cenowej. Każdy wskaźnik został zbudowany w ściśle określonym celu, a zatem jest wyspecjalizowany w konkretnym podejściu do tradingu. Podczas gdy price action jest bardziej surową formą, którą trzeba jeszcze umieścić w odpowiednim kontekście.

Wskaźniki trendu vs. oscylatory

Wskaźniki dzielą się na dwie główne grupy: pierwsza z nich może być stosowana w ramach ustalonych trendów, a druga dostarcza informacji na rynkach poruszających się w zakresie (konsolidacji). 

Wskaźniki zakresu nazywane są oscylatorami, które poruszają się pomiędzy ustalonymi wartościami. Druga grupa zawiera także wskaźniki trendu oraz inne wskaźniki nie ograniczane przez wyznaczone bandy.

Chociaż istnieją wskaźniki, które nie mieszczą się w tych dwóch kategoriach, w dalszej części skupiamy się na najczęściej używanych wskaźnikach i dostarczymy zestawienie cech, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o skuteczne stosowanie wskaźników.

#1 Wskaźniki trendu

Wskaźniki stosowane na rynkach w trendzie, w przeciwieństwie do wskaźników stosowanych w zakresie, przybierają różne formy. Podczas gdy niektóre z nich umieszczane są bezpośrednio na wykresach, takie jak średnie ruchome czy wstęgi Bollingera, inne przedstawiają wizualne informacje o cenie w zwykłym obszarze “wskaźnika” pod wykresem cenowym.

Wskaźniki trendu są używane głównie do określenia początku trendu, jego siły lub do wykrycia odwrócenia tendencji poprzez analizę spadku momentum lub identyfikację dywergencji. 

Najczęściej stosowane wskaźniki trendu, które przeanalizujemy w następujących sekcjach to:

  • MACD – ustalanie i analiza momentum
  • ADX – siła trendu
  • Bollinger Bands® – wskaźnik zmienności i siły trendu
  • Średnie kroczące – informacja o kierunku i sile trendu; działają także także jako wsparcie / opór.

#2 Oscylatory stosowane w konsolidacji

Wskaźniki stosowane na rynkach poruszających się w zakresie nazywane są oscylatorami, chociaż niektóre wskaźniki przy podążaniu za trendem również są oscylatorami. Wskaźniki te oscylują pomiędzy wartościami 0 i 100, a górne i dolne ograniczenia oscylatorów są również określane jako wykupienie lub wyprzedanie. Oscylatory, które analizujemy w poniższych sekcjach to:

Wskaźniki zmienności

Niezależnie od środowiska (trend lub zakres), wskaźniki analizujące zmienność mogą być używane w połączeniu z innymi wskaźnikami, narzędziami i koncepcjami dotyczącymi akcji cenowej, tak by zebrać więcej informacji o warunkach panujących na rynku. Trzy najbardziej popularne wskaźniki mierzące zmienność to:

  • Wstęgi Bollingera – Bollinger Bands pokazuje odchylenie standardowe (miara zmienności) wokół średniej kroczącej.
  • Odchylenie standardowe jest miarą zmienności. Podczas gdy wstęgi Bollingera wyświetlane są bezpośrednio na wykresie cenowym, wskaźnik odchylenia standardowego znajduje się pod wykresem.
  • Wskaźnik ATR – oblicza średni zakres w ciągu ostatnich X okresów. Wysoki ATR wskazuje, że zmienność była duża, w porównaniu z niskimi odczytami ATR.
  • Parabolic SAR – wskaźnik ten może być używany do różnych celów.  Może być wskaźnikiem trendu, ale jest również powszechnie stosowany do kroczącego przesuwania zlecenia stop loss.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Trzy sygnały ze wskaźników

Ogólny sygnał wskaźnika występuje w jednej z trzech postaci.

1. Po pierwsze, gdy wskaźnik składa się z dwóch linii, sygnał przecięcia (gdy jedna linia przecina się z drugą) pokazuje zmianę kierunku i / lub momentum.

2. Drugi sygnał to zwiększanie i zmniejszanie wartości, najczęściej występuje w wskaźnikach momentum, takich jak MACD lub ADX.

3. Trzecim sygnałem są dywergencje, w których wskaźniki i akcja cenowa robią inne rzeczy (cena ustanawia nowy szczyt, ale wskaźnik już nie) i sygnalizują potencjalne odwrócenie.

Ogólny sygnał wskaźnika występuje w jednej z trzech postaci: przecięcia, zmiany wartości, dywergencji

Ustawienia okresu

Ustawienia okresu są kluczowe dla sposobu obliczania wskaźników i wyświetlania danych. Co ważniejsze, ustawienia okresu wskaźnika są odpowiedzialne za częstotliwość i generowanie sygnałów oraz czułość reagowania wskaźnika na zmiany w ruchach cen. Dlatego też wybór odpowiedniego ustawienia dla konkretnego celu jest niezbędny, ale najczęściej pomijany przez traderów.

Wolne ustawienie wskaźnika włącza więcej przeszłych okresów i obserwacji do obliczeń, a zatem nowe informacje o cenie nie mają wielkiego wpływu. Wolne ustawienia wskaźnika oznaczają, że zmiana wartości wskaźnika może zająć więcej czasu, jeśli zmieni się cena; wskaźnik porusza się płynniej i nie jest zbyt wrażliwy na nowe zmiany cen.

Wskaźnik o szybszym ustawieniu (mniej okresów) porusza się bardziej nieregularnie i jest bardziej wrażliwy na nowe zmiany cen. Wybór właściwego ustawienia wskaźnika ma zatem ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zrozumienie danych. Podczas gdy wolniejsze ustawienie może potencjalnie odfiltrować więcej szumu, to równocześnie trader później otrzyma prawidłowe sygnały. Z drugiej strony, szybsze ustawienia generują więcej sygnałów, a także więcej szumu dla tradera. Równowaga i właściwe założenia są ważne dla wyboru optymalnej długości okresu.

Ustawienia okresu są kluczowe dla sposobu obliczania wskaźników i wyświetlania danych

Wskaźniki czy akcja cenowa?

Dyskusja na temat tego, czy używać wskaźników, czy akcji cenowej (price action), jest tak stara jak sam trading. Jednakże, gdy trader zrozumie już, że nie ma różnic między akcją cenową a wskaźnikami, może uniknąć typowego, ignoranckiego sposobu myślenia i połączyć narzędzia oraz koncepcje w lepszy i bardziej profesjonalny sposób.

Wskaźniki po prostu pobierają informacje o cenie oraz dane widoczne na wykresach i wykonują obliczenia, aby przekształcić je w wizualny podgląd. W konsekwencji, niezależnie od tego, czy trader spojrzy na formację głowy i ramiom, czy też na wskaźnik, może zebrać te same informacje z obu koncepcji; obie metody oparte są bowiem dokładnie na tak samo dostępnych informacjach.

Wskaźniki to narzędzia, które przetwarzają informacje o cenie i / lub wolumenie stosując odpowiednią formułę, a następnie przekształcają ją w informacje wizualne

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here