Alfa Forex
Postaw pierwsze kroki na giełdzie
Postaw pierwsze kroki na giełdzie

Gdy stawiasz swoje pierwsze kroki na giełdzie powinieneś zacząć oczywiście od budowy portfela inwestycyjnego. Zanim jednak do tego przejdziesz musisz odpowiedź sobie na kilka podstawowych pytań. Dzięki temu unikniesz wyboru złej spółki, czy też utraty nadmiernej ilości kapitału.

Pierwsze kroki na giełdzie

Zanim rozpoczniesz przygodę z inwestowaniem zastanów się po co tak naprawdę chcesz wejść w świat giełdowy. Postaw sobie cele – im bardziej szczegółowe tym lepiej. Jednocześnie uświadom sobie jakie środki posiadasz, ile z nich możesz swobodnie przeznaczyć na zainwestowanie, czy wolałbyś trzymać akcje długo, czy też krótko oraz jaki poziom ryzyka jest dla Ciebie akceptowalny.

Akcje, obligacje, a może instrumenty pochodne?

Giełda to nie tylko akcje spółek. Oprócz tego możesz zarabiać na obligacjach (niskie ryzyko i stabilne dochody), instrumentach pochodnych (wysokie stopy zwrotu, przy większym ryzyku), czy też instrumentach alternatywnych (mała płynność, jednak wysokie stopy zwrotu).

Odpowiednie rozlokowanie swoich środków jest niezwykle ważne i powinno zależeć od tego jaki kapitał posiadasz, ile jesteś wstanie zaryzykować oraz ile chcesz zarobić (o czym wspomniano wcześniej).

Wybierz właściwe walory swojego portfela

Załóżmy, że wybierasz akcje – w takim przypadku na samej polskiej GPW masz do wyboru prawie 500 spółek. Ostateczny wybór może być więc trudny. Jeżeli do tej pory nie zagłębiałeś się w zagadnienia analizy fundamentalnej oraz technicznej skorzystaj z rekomendacji biur maklerskich. Aby ograniczyć ryzyko musisz również dywersyfikować znajdujące się w portfelu spółki – nie stawiaj tylko i wyłącznie na przedsiębiorstwa jednej branży i unikaj wkładania całego kapitału w jeden podmiot. Lepiej rozbić go na kilka spółek.

Zobacz również:

STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here