Naga MarketsTLTRO w krzywym zwierciadle
TLTRO w krzywym zwierciadle

Dzisiaj o godzinie 12:15 Europejski Bank Centralny ogłosi pierwsze operacje TLTRO*, które mogą mieć ogromne znaczenie dla rynków (z mieszanymi konsekwencjami w przypadku zaskoczenia inwestorów).

Niewielka wartość silnie rozczaruje i inwestorzy w rezultacie mogą wyceniać większe szanse wprowadzenia niezależnego programu QE. Bardzo duże liczby będą natomiast wspierały bilans Europejskiego Banku Centralnego – nawet pomimo, że zastrzyk płynności netto były zdecydowanie mniejszy a prawdopodobieństwo wprowadzenia QE oddaliłoby się w czasie. Jeżeli pierwsza transza TLTRO zamknie się w przedziale 100-150 miliardów dolarów (pokrywając się z rynkowymi oczekiwaniami) wtedy reakcja inwestorów będzie stosunkowo umiarkowana i przejściowa.Co przygotował dla nas Mario Draghi?
Co przygotował dla nas Mario Draghi?

Ogólna opinia jest jednak nadal taka sama – skumulowany popyt w pierwszych miesiącach realizacji programu powinien być podwyższony. Mowa tutaj o operacjach w wysokości 300 miliardów euro we wrześniu oraz grudniu 2014 roku. Większość banków chciałaby bowiem skorzystać z tanich (15 punktów bazowych) i długoterminowych (4-letnia zapadalność) środków finansowania. Rynek jednocześnie wierzy, że obecny program nie przyniesie tak negatywnego piętna jak wcześniejsze operacje LTRO o 3-letniej zapadalności.

Istnieje oczywiście ryzyko, że popyt na wrześniowe TLTRO zawiedzie – jeżeli banki nie będą zainteresowane skorzystaniem z programu wtedy ECB poniesie prawdziwą klęskę. Niezależnie od ostatecznego wyniki bank centralny na pewno będzie mówił, że więcej instytucji dołączy do grudniowej transzy (po ocenie efektów pierwszej fazy TLTRO).

Słowniczek:

*TLTRO – seria ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (Targeted Long-Term Refinancing Operation), które przez dwa lata mają wzmacniać napływ kredytów do niefiansnowanego sektora prywatnego strefy euro. Z wykluczeniem kredytówmieszkaniowych dla gospodarstw domowych. Są to pieniądze, którymi ECB chce napędzić koniunkturę na rynku kredytowym banków komercyjnych.

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here