Naga MarketsTLTRO w krzywym zwierciadle
TLTRO w krzywym zwierciadle

Dzisiaj o godzinie 12:15 Europejski Bank Centralny ogłosi pierwsze operacje TLTRO*, które mogą mieć ogromne znaczenie dla rynków (z mieszanymi konsekwencjami w przypadku zaskoczenia inwestorów).

Niewielka wartość silnie rozczaruje i inwestorzy w rezultacie mogą wyceniać większe szanse wprowadzenia niezależnego programu QE. Bardzo duże liczby będą natomiast wspierały bilans Europejskiego Banku Centralnego – nawet pomimo, że zastrzyk płynności netto były zdecydowanie mniejszy a prawdopodobieństwo wprowadzenia QE oddaliłoby się w czasie. Jeżeli pierwsza transza TLTRO zamknie się w przedziale 100-150 miliardów dolarów (pokrywając się z rynkowymi oczekiwaniami) wtedy reakcja inwestorów będzie stosunkowo umiarkowana i przejściowa.

Co przygotował dla nas Mario Draghi?
Co przygotował dla nas Mario Draghi?

Ogólna opinia jest jednak nadal taka sama – skumulowany popyt w pierwszych miesiącach realizacji programu powinien być podwyższony. Mowa tutaj o operacjach w wysokości 300 miliardów euro we wrześniu oraz grudniu 2014 roku. Większość banków chciałaby bowiem skorzystać z tanich (15 punktów bazowych) i długoterminowych (4-letnia zapadalność) środków finansowania. Rynek jednocześnie wierzy, że obecny program nie przyniesie tak negatywnego piętna jak wcześniejsze operacje LTRO o 3-letniej zapadalności.

Istnieje oczywiście ryzyko, że popyt na wrześniowe TLTRO zawiedzie – jeżeli banki nie będą zainteresowane skorzystaniem z programu wtedy ECB poniesie prawdziwą klęskę. Niezależnie od ostatecznego wyniki bank centralny na pewno będzie mówił, że więcej instytucji dołączy do grudniowej transzy (po ocenie efektów pierwszej fazy TLTRO).

Słowniczek:

*TLTRO – seria ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (Targeted Long-Term Refinancing Operation), które przez dwa lata mają wzmacniać napływ kredytów do niefiansnowanego sektora prywatnego strefy euro. Z wykluczeniem kredytówmieszkaniowych dla gospodarstw domowych. Są to pieniądze, którymi ECB chce napędzić koniunkturę na rynku kredytowym banków komercyjnych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here