Naga Markets


Osiem lat temu, zanim jeszcze chińskie Xiaomi sprzedało chociaż jednego smartfona, 56 pierwszych pracowników firmy zdobyło fundusze w wysokości 11 mln USD, aby zainwestować w powstającą firmę. Dziś mówi się o nich Lucky 56. W momencie wejścia Xiaomi na giełdę wszyscy staną się milionerami.

Pracownicy spółki, którzy uwierzyli w jej sukces na samym początku jej działania, niedługo będą mieli możliwość spieniężenia swojej ryzykownej inwestycji. Jak wspominają, zdobycie funduszy na rozruch firmy nie było proste. Użyli wszystkich swoich oszczędności, zapożyczyli się u rodziny i znajomych. Jedna z recepcjonistek postawiła nawet na Xiaomi posag, który wniosła w małżeństwo.

Wszystko zaczęła się od Li Weixinga, byłego pracownika Microsoftu, który był dwunastym pracownikiem Xiaomi. W 2010 roku załoga pracowała siedem dni w tygodniu, by móc wystartować z pierwszymi smartfonami. Gdy Li usłyszał, że współzałożyciele spółki inwestują swój prywatny majątek w jej rozwój, postanowił do nich dołączyć. Z czasem inni pracownicy podchwycili ten pomysł.

„Li miał odłożone około 80 tys. USD. Nie była to wystarczająca kwota, by kupić dom, więc postanowił zainwestować w Xiaomi” – powiedział Lei. CEO spółki w reakcji na tę decyzję pozwolił wszystkim pracownikom nabyć udziały w firmie.

Wielu z wczesnych pracowników spółki było już majętnymi osobami. Jednak dla wielu z nich znalezienie pieniędzy na inwestycję było prawdziwym wyzwaniem. Mimo to wiara w sukces Xiaomi była tak wielka, że dla dobra pracowników Lei ustalił limit wpłat na 300 tys. juanów na osobę. CEO spółki chciał w ten sposób ograniczyć branie kredytów na inwestycję. Lei nie chciał, żeby w przypadku bankructwa pracownicy popadli w kłopoty finansowe.

Najciekawszym przypadkiem jest czternasty pracownik firmy – recepcjonistka, która teraz pracuje w HR spółki. Wykorzystała ona swój posag o wartości około 25 tys. USD. Przy obecnych prognozach wielkości spółki, po wejściu na giełdę zarobi około 5 mln USD. Oznacza to, że inwestycja zwróci się 200-krotnie. To się nazywa strzał w dziesiątkę!

Xiaomi utrzymuje czwarte miejsce pod względem liczby sprzedanych smartfonów


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here