Naga MarketsJacek Brzeski i Marcin Tuszkiewicz podczas Artystów Rynków

Bieżący kryzys gospodarczy powinien doprowadzić indeksy giełdowe (podobnie jak w przeszłości) do pięćdziesięcioprocentowej przeceny, a następnie rozpocząć korektę wzrostową, komentował w specjalnym wydaniu programu Artyści Rynków współzałożyciel portalu Squaber.com, Marcin Tuszkiewicz. W rozmowie internetowej z Jackiem Brzeskim poruszał między innymi temat ekspansywnej polityki pieniężnej i „pieniędzy z helikoptera”, które mogą być nieskutecznym sposobem radzenia sobie z obecną recesją.


Finał krachu mógł jeszcze nie nadejść, inwestorzy nie pokazali pełnej paniki

Z jednej strony na rynkach finansowych widać najszybszą przecenę w historii, z drugiej jednak inwestorzy nie myślą, że stanęli w obliczu końca świata, uważa Tuszkiewicz. Spekulanci i traderzy na całym świecie poszukują okazji do tańszego wchodzenia w pozycje, do prawdziwej i pełnej paniki jest więc nam cały czas daleko.

Spadki obserwowane w ostatnim miesiącu na światowych giełdach są najszybszymi w historii krachów giełdowych. W przeszłości obserwowaliśmy silne jednodniowe spadki, jak na przykład Czarny Poniedziałek, tym razem jednak na większości indeksów amerykańskich zniesione zostało 40% zysków i to w tempie większym niż przy jakimkolwiek poprzednim kryzysie – komentował Marcin Tuszkiewicz ze Squaber.com.

Wykład przeprowadzony podczas Konferencji dla Inwestorów online. Spotkanie odbyło się w zastępstwie odwołanego Kongresu Invest Cuffs 2020. Subskrybuj kanał Comparic24.tv w serwisie YouTube i bądź na bieżąco.

Banki centralne starają się leczyć rynek gotówką. Gotówką spuszczaną z helikoptera

Obecny kryzys na rynku i obawa o utratę płynności sektora finansowego zmusił banki centralne na całym świecie to luzowania polityki pieniężnej – obniżania stóp oraz rozszerzania lub wprowadzania programów skupu aktywów (czyli w rzeczywistości dodruku pieniądza). Rezerwa Federalna z USA postanowiła pójść o krok dalej i zapowiedziała, że może posiadać nieskończoną ilość dolarów, niejako wdrażając program helicopter money, czyli nielimitowanego dodruku.

Pieniądze z helikoptera (z ang. helicopter money) to potoczne określenie na niekonwencjonalny zabieg polityki pieniężnej mający być alternatywą dla luzowania ilościowego w obliczu pułapki płynnościowej. W największym uproszczeniu strategia ta bazuje na szeroko zakrojonym lub wręcz nieograniczonym dodruku pieniądza, a samo  określenie po raz pierwszy zastosował w 1959 roku Milton Friedman, chcąc obrazowo opisać proces ekspansji bazy monetarnej.

– Chociaż obecny kryzys przyrównuje się do kryzysu naftowego z lat 70-tych, to ówcześnie był on bardzo rozciągnięty w czasie, na rynku pojawiały się problemy z popytem i podażą, a nie płynnością. Podobieństwem w obecnej recesji może być fakt, że podobnie jak wtedy do USA nie płynęła ropa, teraz do świata przez zatrzymane łańcuchy dostaw nie płyną towary – komentuje Tuszkiewicz.

Jeżeli taki problem będzie się nadal utrzymywał, to największą niepewnością jest stan gospodarki za miesiąc, dwa lub trzy miesiące tego typu zawieszenia i realnego braku popytu oraz podaży.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here