Naga Markets

Kryzys na rynkach finansowych z lat 2007 – 2008 nie tylko przykuwał setki milionów widzów do ekranów telewizyjnych oraz nagłówków prasowych z wiadomościami ukazującymi dramatyczną sytuację wielkich instytucji finansowych, które w dużej mierze wywołały ten kryzys, polityków próbujących go zażegnać a także zwykłych obywateli nim dotkniętych. Od tamtego czasu minęło już 15 lat i to, co się wydarzyło w tamtym okresie stało się inspiracją dla twórców filmowych, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Poniżej zebraliśmy pięć najbardziej znanych amerykańskich produkcji związanych z kryzysem finansowym 2007 – 2008 roku.

Szwindel: “Anatomia kryzysu” (“Inside Job”)

Amerykański oscarowy film dokumentalny z 2010 roku, reż Charrles Ferguson, który pokazuje przyczyny kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Globalna zapaść na rynkach finansowych, która przyniosła straty w wysokości ponad 20 bilionów dolarów, doprowadziła w rezultacie do utraty pracy i domów przez miliony ludzi.

Dzięki zakrojonym na szeroką skalę wnikliwym działaniom badawczym i wywiadom przeprowadzonym z głównymi graczami rynków finansowych, politykami i dziennikarzami, film pokazuje rozwój spekulacyjnych operacji finansowych i stojącego za nimi przemysłu finansowego. Rzuca również światło na wzajemne relacje i mechanizmy, które doprowadziły do skorumpowania działań politycznych, regulacyjnych i świata nauki.

To gorące polityczne kino oskarżające szefów największych banków inwestycyjnych i ekspertów z Wall Street o spowodowanie załamania się światowej gospodarki, którego skutki są odczuwalne do dziś w różnych zakątkach globu.

“Big Short” (“The Big Short”)

Amerykański dramat komediowy z 2015 roku w reżyserii Adama McKay’a oparty na książce “The Big Short: Inside the Domsday Machine” autorstwa Michaela Lewisa. Film przedstawia historię grupki ludzi, którzy przewidzieli bańkę na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, a ponadto potrafili na tym bardzo dużo zarobić.

Na pierwszym planie jest Michael Burry (Christian Bale), który pomimo ograniczonych zdolności komunikowania się z innymi, zna się dobrze na analizie liczb. Badając rynek pożyczek hipotecznych nabiera przekonania o zbliżającym się załamaniu. Wymyśla więc sposób, jak wzbogacić się na zbliżającej się apokalipsie.

Choć z początku nikt mu nie wierzy, to z czasem swoją szansę zaczyna dostrzegać ambitny makler, Jared Vennett (Ryan Gosling), znudzony menedżer funduszu inwestycyjnego, Mark Baum (Steve Carell) oraz dwóch młodych inwestorów: Jamie Shipley i Charlie Geller (Finn Wittrock i John Magaro) wspieranych przez weterana giełdowego Bena Rickerta (Brad Pitt).

XTB

“99 problemów” (“99 Homes”)

Dramat w reżyserii Ramina Baraniego.z 2014 roku. Główny bohater filmu, Dennis Nash (Andrew Garfield) mieszka w Orlando ze swoją matką Lynn oraz synkiem Connorem jako ojciec samotnie wychowujący dziecko, ledwo wiążący koniec końców, imający się różnych dorywczych prac i zmagający się z długami.

Bank, w którym zaciągnął kredyt postanawia zająć rodzinny dom Dennisa. Na czele zespołu, który zmusza głównego bohatera do opuszczenia domu stoi przedstawiciel firmy deweloperskiej Rick Carver (Michael Shannon), który wyciąga do niego pomocną rękę by pomagał mu zmuszać ludzi do eksmisji. Stara się również zaangażować Dennisa do pomocy przy defraudacji rządowych pieniędzy. Wkrótce wciągniętego w machlojki chłopaka zaczyna dręczyć sumienie.

Skąd się wzięła liczba 99? To ilość domów, które udaje się w kluczowym momencie przejąć w posiadanie Rickowi Carverowi.”To tylko pudła”, mówi. “Liczy się, ile ich masz”

“Zbyt wielcy by upaść”  (“Too Big to Fall”)

Oparty na faktach dramat produkcji HBO z 2011 roku w reżyserii Curtisa Hansona, będący kroniką kryzysu finansowego z 2008 roku opisujący działania Sekretarza Stanu Henry’ego Paulsona oraz Przewodniczącego FED-u Bena Bernanke’a.

Tytuł filmu odnosi się do instytucji, które są na tyle duże i istotne do funkcjonowania gospodarki, że nie można pozwolić, by upadły.Film opowiada o przyczynach kryzysu gospodarczego w 2008 roku i kulisach wprowadzenia Planu Paulsona – programu ratowania amerykańskiego sektora finansów.

Film koncentruje się na zmieniających się strategiach zespołu Paulsona oraz na negocjacjach prowadzonych z prezesami największych banków w USA. Reżyser Curtis Hanson bazując na książce Andrew Sorkina pokazuje proces wykupienia upadających banków jako grę, w której wielką niewiadomą są reakcje najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi świata.

Wśród obsady filmu znajdziemy m.in. Williama Hurta grającego Hanka Paulsona, Billy’ego Crudupa w roli Timothy’ego Gaithnera czy Paula Giamatti’ego jako Bena Bernanke’a.

“Chciwość” (“Margin call”)

Amerykański dramat z 2011 roku w reżyserii  J.C. Chandora. Fabuła filmu obejmuje okres 24 godzin podczas początkowych etapów kryzysu 2007-2008 roku i osadzona jest w niewymienionym z nazwy dużym banku komercyjnym na Wall Street. Film rozpoczyna się od tego, jak trwa proces zwalniania pracowników – jednym z nich jest Eric Dale – szef działu zarządzania ryzykiem banku. Odkrywa on dane, które mogą pogrążyć nie tylko jego firmę, ale i globalną gospodarkę.

Gdy statystyki trafiają w ręce najważniejszych członków zarządu, rusza lawina krytycznych, niekoniecznie trafionych decyzji. Jeden niewłaściwy ruch może doprowadzić do finansowej katastrofy. Zagrożona jest nie tylko firma, ale i przyszłość całej globalnej gospodarki. W filmie zobaczymy takie gwiazdy jak Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Demi Moore czy Stanley Tucci.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułMFO, Gamivo i R22 faworytami Trigon DM na najbliższe tygodnie
Następny artykułSolana odnotowała znaczny spadek po upadku giełdy FTX. Co dalej z tokenem SOL?
Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here