PIE: Złoty może się ponownie umacniać w 2021 rokuZłoty ponownie może się umacniać w 2021 r., uważają ekonomiści prognozuje Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Rok 2021 może być dobry dla polskiego złotego

“Koniec roku przyniósł większą zmienność złotego – po interwencji NBP osłabienie było widoczne szczególnie w przypadku pary EUR/PLN. Nie spodziewamy się jednak, aby reakcja banku centralnego miała zapoczątkować nowy trend. Modele fundamentalne wskazują, że kurs oscyluje blisko punktów równowagi bądź jest zbyt słaby” – czytamy w “Miesięczniku Makroekonomicznym PIE”.

Te artykuły również Cię zainteresują
PIE wskazuje, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w analizie External Balance Assessment skłania się również ku powyższej ocenie.

“Według podstawowego modelu Funduszu, odchylenie kursu złotego od punktu równowagi wynosi 1%. Alternatywny model wskazuje natomiast, że teoretyczna długoterminowa wartość złotego jest o 15% wyższa niż wielkości obserwowane w 2019 r., co oznacza, że złoty jest zbyt słaby” – czytamy dalej.

W grudniu ub. r. Narodowy Bank Polski (NBP) interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia złotego.

W “minutes” po listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) napisano – powtarzając sformułowanie używane od kilku miesięcy: “Zwracano uwagę, że krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczania przez pogorszenie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP”.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here