Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle spokojnie. Wszystko to za sprawą niemal pustego kalendarza makroekonomicznego, wewnątrz którego na szczególną uwagę zasługiwała jedynie publikacja najnowszych wyników inflacji CPI ze strefy euro. Jak już o godz. 11:00 poinformował Eurostat, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w kwietniu br. w tempie 0,7%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego przełożyło się na wzrost o 1,7%. Warto także przypomnieć, że przed rokiem wskaźnik ten wyniósł 1,5%.

Spośród państw członkowskich UE najniższe roczne wartości inflacji CPI odnotowano w Chorwacji (0,8%), Danii i Portugalii (0.9%). Najwyższe roczne stopy inflacji odnotowano natomiast w Rumunii (4,4%) oraz na Węgrzech (3,9%).

Inflacja CPI w UE

Zaufanie konsumentów w USA najwyżej od piętnastu lat

Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o wstępnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za maj br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał nieznaczny wzrost wartości wskaźnika do poziomu 97,8 z 97,2 raportowanego w trakcie kwietniowej publikacji. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie znacząco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost aż do 102,4, co jest najlepszym rezultatem od 2004 roku.

– Indeks nastrojów konsumenckich wzrósł na początku maja do najwyższego poziomu od piętnastu lat. Cały majowy wzrost zanotowano w Indeksie Oczekiwań, który również wzrósł do najwyższego poziomu od 2004 roku, podczas gdy Wskaźnik Bieżących Warunków był praktycznie niezmieniony i znacznie poniżej cyklicznego szczytu ustalonego w marcu 2018 roku. Konsumenci postrzegali perspektywy dla całej gospodarki znacznie korzystniej, przy czym perspektywy gospodarcze w perspektywie krótko- i długoterminowej osiągnęły najwyższy poziom od 2004 roku – czytamy w raporcie.

Kurs dolara największym wygranym sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 16:35 zauważymy, że kurs dolara umacniał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację dostrzec można dziś było wobec funta szterlinga, który kolejną sesję z rzędu jest najsłabszą walutą grupy G8.

Piątkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 17:35 | Źródło: finviz.com

Kurs funta traci 10 sesję z rzędu, to najdłuższa seria od 11 lat

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta osłabia się wobec dolara amerykańskiego już dziewiątą sesję z rzędu, co jest najgorszym wynikiem od początku sierpnia 2008 r. Pod względem zasięgu, tak dynamiczne spadki obserwowaliśmy natomiast po raz ostatni w listopadzie ub.r.

W wyniku tej deprecjacji rynek osunął się poniżej 1,2740 co jest najniższym poziomem od połowy stycznia. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się tu żadna większa reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 1,2480.

Kurs funta traci 10 sesję z rzędu, to najdłuższa seria od 11 lat
GBPUSD Daily

USDCHF w okolicy istotnego oporu

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, gdzie dostrzec można, że w wyniku trwających od wtorku wzrostów, rynek dotarł w rejon pokonanego w poniedziałek wsparcia (teraz oporu). Póki co nie pojawiła się tu jednak jeszcze żadna reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy.

USDCHF w okolicy istotnego oporu
USDCHF Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs AUD/USD: Momentum podąża w kierunku poziomu 0,68 – Westpac
Następny artykułTokeneo: Polacy stworzyli giełdę dzielącą się zyskami!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here