Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą dość sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych. Mowa tu przede wszystkim o danych dot. dynamiki brytyjskiego i kanadyjskiego PKB oraz wynikach inflacji konsumenckiej ze strefy euro.

UK: Lepszy odczyt PKB w drugim kwartale

Jak już wcześniej informował Tomasz Sarna, z raportu National Statistics wynika, iż Produkt Krajowy Brutto (PKB) Zjednoczonego Królestwa wzrósł w pierwszym kwartale 2018 roku o 0,2% po wzroście 0,1% w Q4 2017r. W ujęciu rocznym odnotowano natomiast wzrost na poziomie 1,2% co idealnie pokryło się z prognozami.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w strefie euro coraz wyższe

Z przedpołudniowego raportu Eurostatu wynika, iż zgodnie z prognozami analityków, roczna inflacja strefy euro w czerwcu 2018 r. plasowała się na poziomie 2,0%, co oznacza wzrost z 1,9% w maju br.

Największy wzrost cen odnotowano w przypadku energii (8,0% w porównaniu z 6,1% w maju), a następnie żywności, alkoholu i tytoniu (2,8% w porównaniu z 2,5% w maju), usług (1,3% w porównaniu z 1,6% w maju) oraz nieenergetycznych dóbr przemysłowych (0,4% w porównaniu z 0,3% w maju).

Kanadyjskie PKB powyżej oczekiwań

O godzinie 14:30 poznaliśmy także wyniki kanadyjskiego PKB za kwiecień 2017 roku. Po ubiegło-miesięcznym wyniku na poziomie 0,3% analitycy spodziewali się, że dynamika wzrostu gospodarczego Kanady osunie się do 0,0%, co oznaczałoby, że realny Produkt Krajowy Brutto (PKB) pozostałby zasadniczo niezmieniony. Ostateczny odczyt okazał się jednak nieco lepszy.

Jak podał Urząd Statystyczny Kanady, pomimo prognoz zakładających dynamikę kanadyjskiego PKB na poziomie 0,0%, ta ostatecznie wyniosła w kwietniu 0,1%.

Trump grozi wyjściem USA z WTO?

Jak poinformował w dniu dzisiejszym amerykański portal Axios, Amerykański Prezydent, Donald Trump wielokrotnie powtarzał urzędnikom Białego Domu, że chce by Stany Zjednoczone wycofały się ze Światowej Organizacji Handlu (WTO). Według jednej z tych osób Trump często mówił doradcom: “Nie wiem, dlaczego tam jesteśmy. WTO jest zaprojektowana przez resztę świata, by rolować Stany Zjednoczone”.

– Groził wyjściem z WTO ze sto razy. Często mówił doradcom, że jako kraj jesteśmy zawsze d…. przez WTO i że nie wie dlaczego jesteśmy w tej organizacji. Miała ona zostać stworzona po to, by reszta świata mogła kantować USA – powiedział jeden z anonimowych informatorów portalu Axios.

Mimo, że amerykański prezydent publicznie bardzo rzadko krytykował WTO, to już w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku nazwał tę organizację “porażką”. Mimo to, niektórzy współpracownicy próbowali wyjaśnić mu, że ich zdaniem, USA dobrze sobie radzą w WTO.

Axios zwraca uwagę, że wyjście z WTO wymagałoby działania Kongresu USA. Dodaje, że jest mało prawdopodobne, by Trumpowi udało się przekonać Kongres do spełnienia jego życzenia. Gdyby tak się jednak stało, mogłoby to doprowadzić do upadku instytucji, która od ponad 70 lat jest filarem globalnej stabilności gospodarczej i politycznej, co okazałoby się potężnym wstrząsem dla światowego systemu handlowego

Co ciekawe i warte podkreślenia, w Prezydenckim Raporcie Ekonomicznym na 2018 r. (dokumencie podpisanym przez Trumpa) wyliczono, że od 1995 r. USA wygrały aż w 85,7 proc. spraw, które wytoczyły w ramach WTO. Średnia dla całego świata wynosi 84,4 proc. a dla porównania, Chiny wygrały przed WTO tylko 66,7 proc. wytoczonych przez siebie spraw.

USD jedną z najsłabszych walut piątkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 16:45 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację obserwowaliśmy jedynie w stosunku do jena japońskiego.

Dane z godz. 16:45 | Źródło: finviz.com

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na skutek dobrych danych dot. dynamiki brytyjskiego PKB pojawiła się silna reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie testowanego jeszcze wczoraj wsparcia, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

GBPUSD Daily

Ponadto, zapraszam Cię na darmowy webinar, w trakcie którego poznasz siedem czynników, które należy uwzględnić podczas tworzenia własnej, spersonalizowanej strategii inwestycyjnej. Po tym spotkaniu będziesz wiedział jak dostosować trading do swojego trybu życia a nie na odwrót.

Zapisz mnie na webinar

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – odbicie na światowych parkietach
Następny artykułZespół Lisk w Polsce!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here