Naga Markets


Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych piątkowej sesji była zaplanowana na godzinę 14:30 spora paczka danych z Kanady, w skład której wchodziły m.in. raporty dot. inflacji konsumenckiej (CPI) oraz sprzedaży detalicznej.

Jak wynika z raportu Statistics Canada, zgodnie z prognozami analityków inflacja konsumencka (CPI) utrzymała dotychczasowe tempo dynamiki na poziomie 0,1% m/m. Niezwykle pozytywnie zaskoczył natomiast wynik w ujęciu rocznym, który wskazuje na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych aż o 2,5%. Tymczasem analitycy spodziewali się, że po ubiegło-miesięcznym wzroście o 2,2%, tym razem inflacja osiągnie 2,4%. Ostateczny odczyt okazał się zatem jeszcze lepszy.

Jeszcze lepiej prezentowały się natomiast dane dot. sprzedaży detalicznej. Zgodnie z danymi Statistics Canada wartość retail sales wzrosła w czerwcu aż o 2,0%, co okazało się wynikiem lepszym zarówno od poprzedniego (-1,2%) jak również od i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost o 1,1%. Pozytywnie zaskoczyły także dane dotyczące bazowej sprzedaży detalicznej a więc tej, z pominięciem samochodów. W tym przypadku odnotowano wzrost na poziomie 1,4%, co również okazało się wynikiem lepszym zarówno od poprzedniego (-0,1%) jak również od i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost o 0,7%.

Głównymi czynnikami, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży w maju, były wyższe obroty w handlu pojazdami silnikowymi, częściami zamiennymi oraz na stacjach benzynowych.

Kilka godzin wcześniej podobne dane opublikował także nasz rodzimy, Główny Urząd Statystyczny. Jak przeczytać możemy w raporcie, w czerwcu br. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r było wyższe niż w dwóch poprzednich miesiącach br., w efekcie czego sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa niż przed rokiem o 8,2% (wobec wzrostu o 5,8% w czerwcu ub. roku).

W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5%.

Trump gotowy nałożyć dodatkowe cła na import z Chin

Jednym z ważniejszych wydarzeń piątkowej sesji były także najnowsze doniesienia zza Oceanu. Donald Trump znów zszokował rynki. W wywiadzie dla brytyjskiego CNBC przyznał, że jest gotów, by nałożyć dodatkowe cła o łącznej wartości 500 mld USD na wszystkie towary importowane z Państwa Środka.

“Nie robię tego z powodów politycznych, robię to, bo to właściwe dla naszego kraju. Chiny zdzierały z nas od dawna” – powiedział Trump. “Nie chcę, żeby się bali. Chcę, żeby dobrze sobie radzili. Bardzo lubię prezydenta Xi, ale to, co robili, było bardzo niesprawiedliwe” – dodał.

USD największym przegranym piątkowej sesji

Wspomniana powyżej wypowiedź amerykańskiego Prezydenta wprowadziła znaczny niepokój na rynki. Najbardziej ucierpiał na tym sam dolar amerykański, który o godz. 17:00 był najsłabszą z walut grupy G8. Największą jego deprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara kanadyjskiego, który po publikacji wyników sprzedaży detalicznej znacząco zyskiwał.

Dane z godz. 17:00 | Źródło: finviz.com

USDCAD

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że w skutek dobrych danych z Kanady i nieoczekiwanej wypowiedzi Donalda Trumpa kurs osunął się dziś o ponad 140 pips. W skutek tych spadków doszło także do pokonania linie trendu wzrostowego. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się zatem silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji.

USDCAD H4

USDCHF

Za dalszym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, gdzie od kilku dni podaż próbuje ponownie odrzucić dość istotny poziom oporu. Jeżeli to się uda, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice 0.9710.

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

USDCHF Daily

GOLD

Równie interesująco wyglądając notowania złota, gdzie w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przynajmniej re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) znajdującego się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

GOLD Daily

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – Trump znów niepokoi rynki
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – blockchain jeszcze bezpieczniejszy?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here