Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Tydzień banków centralnych powoli dobiega końca. Mimo, że w dniu dzisiejszym nie poznaliśmy żadnej decyzji monetarnej, to nie oznacza, że na rynkach nic się nie działo. Wręcz przeciwnie. Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca najistotniejszym okazał się raport z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS.

Te artykuły również Cię zainteresują
NFP najgorsze od kwietnia br.

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w lipcu 2018 roku wyniosła +157 tys. etatów, co jest wynikiem znacząco gorszym zarówno od uibegłomiesięcznego rezultatu, który zrewidowano dodatnio do 248 tys. z 213 tys. jak również od i tak już pesymistycznych prognoz na poziomie 193 tys.

Nieco lepiej wypadły dane dotyczące dynamiki wzrostu płac, które zgodnie z prognozami w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3% a w ujęciu rocznym o 2,7%.

Okazuje się jednak, że pomimo najgorszego od kwietnia wyniku NFP, stopa bezrobocia uplasowała się w lipcu na poziomie 3,9% co oznacza zgodny z prognozami spadek o 0,1 p.p. z 4,0% poprzednio.

  • NFP: 157 tysięcy, prognoza 193 tysięcy, poprzednio 248 tysiące (zrewidowano w górę z 213 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 3,9%, prognoza 3,9%, poprzednio 4,0%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,3%, prognoza 0,3%, poprzednio 02,%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,7%, prognoza 2,7%, poprzednio 2,7%

Mimo, że lipcowy raport dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych rozczarował, to główny ekonomista ING, James Knightley, zauważa, że ”gospodarka rośnie bardzo mocno, a inflacja bazowa osiągnie w przyszłym tygodniu poziom 3%, zatem argumenty za wrześniową i grudniową podwyżką stóp procentowych przez Fed pozostają silne”

Oprócz tego, w dniu dzisiejszym poznaliśmy również szereg danych z Australii, UE i UK.

Australijska sprzedaż detaliczna nie zwalnia tempa 

Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy najnowsze wyniki australijskiej sprzedaży detalicznej. Jak wynika z raportu Australian Bureau of Statistics wartość retail sales wzrosła w czerwcu o 0,4% co okazało się wynikiem lepszym od prognoz (0,3%).

W ujęciu kwartalnym odnotowano natomiast wzrost aż o 1,2% co znacząco przebiło zarówno poprzednią publikację (0,2%) jak również i tak już optymistycznie prognozy (0,8%).


Jak to zwykle bywa, przedpołudnie trzeciego dnia (roboczego) miesiąca przyniosło nam liczne odczyty dotyczące PMI dla sektora usługowego. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Europejskie PMI poniżej oczekiwać

Jak wynika z raportu Markit Economics, finalny odczyt wskaźnika PMI dla sektora usług w strefie euro wyniósł w lipcu 54,2, co oznacza spadek z 55,2 w czerwcu.

“Ostateczne wyniki PMI potwierdzają, iż gospodarki strefy euro rozpoczęły trzeci kwartał dosyć słabo. W lipcu odnotowano wolniejsze tempo wzrostu zarówno produkcji globalnej, jak i nowych zleceń. Jeśli zobaczymy szybszy wzrost w Niemczech i zostanie on utrzymany, powinien z pewnością pomóc całej strefie, zwłaszcza słabszym w ostatnim czasie gospodarkom Francji, Włoch i Hiszpanii. Jednak rosnące oznaki spowolnienia i obecne niepewne perspektywy spowodują, iż EBC prawdopodobnie zachowa ostrożne podejście do dalszej polityki pieniężnej.” – komentuje Rob Dobson, dyrektor IHS Markit.

Brytyjskie PMI usługowe coraz słabsze

Pół godziny później poznaliśmy rezultaty tego samego wskaźnika, jednak tym razem dla Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, dzisiejszy odczyt na poziomie 53,5 okazał się gorszy zarówno od poprzedniej publikacji (55,1), jak również od i tak już pesymistycznych prognoz (54,7). Warto jednak wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika utrzymuje się powyżej 50 pkt, świadczy to o pozytywnym wzroście aktywności sektora przemysłowego w UK.

“Sektor usług w Wielkiej Brytanii przeszedł kilka wstrząsów w lipcu. Najbardziej ucierpiało zuafanie klientów i konsumentów i wszechobecny pesymizm związany z dalszą zwłoką i niejasnościami co do Brexitu.” – komentuje Duncan Brock, dyrektor ISM.

ISM PMI najniżej od sierpnia 2017 roku

O godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.

PMI poniżej oczekiwań

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się w lipcu br. na poziomie 56,0 co jest odczytem o 0,2 p.p. gorszym od prognoz i o 0,5 p.p. gorszym od wyniku czerwcowego, kiedy to wskaźnik plasował się na poziomie 56,5.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmaga również wynik zbiorczego wskaźnika PMI, który pomimo prognoz zakładających utrzymanie jego wartości na poziomie 55,9 osunął się w lipcu do 55,7.

“Na początku trzeciego kwartału (…) tempo wzrostu działalności gospodarczej było tylko nieco wolniejsze niż w czerwcu. Silny popyt krajowy przyczynił się do dalszej poprawy poziomu zamówień i znacznego wzrostu liczby płac w lipcu. Jednak oczekiwania przedsiębiorstw w całej gospodarce usługowej spadły do najniższego poziomu z sześciu miesięcy. Ankietowani wskazywali na obawy o wzrost kosztów i tarcia w handlu, a także na trudności z utrzymaniem tempa rozwoju nowych przedsiębiorstw w drugim kwartale 2018 roku. Wzrost kosztów operacyjnych w dalszym ciągu wywierał presję na marże w gospodarce usługowej, częściowo odzwierciedlając wyższe płace i rachunki za paliwo w lipcu. Pojawiły się sygnały, że wyższe koszty zaczęły przenosić się na konsumentów, ponieważ usługodawcy odnotowali najszybszy wzrost średnich cen naliczanych od września 2014 r.” – komentuje Tim Moore, dyrektor IHS Markit.

Raport ISM najgorszy od sierpnia 2017 roku

Jeszcze gorsze dane opublikował instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się znacznie wolniej niż prognozowano. Mimo, że analitycy i tak spodziewali się osunięcia wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 59,1 do 58,6, to ostateczna publikacja na poziomie 55,7 okazuje się być niemiłą niespodzianką. Warto zwrócić uwagę, że jest to najgorszy rezultat od sierpnia 2017 roku.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wspierał także odczyt indeksu aktywności biznesowej, który pomimo prognoz zakładających spadek do 63,2 z 63,9 poprzednio, ostatecznie osunął się aż do 56,5.

USD największym przegranym piątkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 17:30 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą deprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara australijskiego.

Dane z godz. 17:30 | Źródło: finviz.com

NZDUSD

Przeglądając notowania głównych par walutowych, jedną z ciekawszych sytuacji dostrzec możemy na parze walutowej NZDUSD, gdzie na skutek trwających od wtorku spadków kurs osunął się w okolice linii lokalnej tendencji wzrostowej. Tam też w dniu dzisiejszym pojawiła. Jeżeli wsparcie to po raz kolejny zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

NZDUSD Daily

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – byki kontrolują sytuacje
Następny artykułBlok po 22 – 3 sierpnia 2018: GBP/AUD, NZD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here