Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dość interesująco. Mimo, że nie poznaliśmy dziś zbyt wielu istotnych publikacji makroekonomicznych, to jednak zmienność na głównych parach walutowych była jedną z większych w tym tygodniu.

Inflacja CPI najwyżej od listopada 2017 r.

Przed południem Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,2% (przy wzroście cen towarów – o 0,6% i spadku cen usług – o 0,9%).

W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego odnotowano natomiast ich wzrost o 2,4% (w tym usług – o 3,3% i towarów – o 2,0%). Warto także zaznaczyć, że jest to największy roczny wzrost od listopada 2017 r., kiedy to ceny dóbr i usług knsumpcyjmych rosły w tempie 2,5%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | źródło: GUS

Popołudniu rynki poznały także najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w USA. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w maju br. o 0,5% (prognoza 0,5%, poprzednio 0,5% (zrewidowano z 0,1%)). Podobnie prezentuje się także pełny wskaźnik sprzedaży detalicznej, który również odnotował wzrost o 0,5%. W tym przypadku analitycy oczekiwali natomiast wzrostu aż 0,7%.

Amerykanie spodziewają się najniższej inflacji od ponad 40 lat

Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o wstępnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za czerwiec br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał spadek wartości wskaźnika do poziomu 98,1 z 100,0 raportowanego w trakcie majowej publikacji. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie jeszcze gorszy, gdyż ostatecznie odnotowano spadek aż do 97,9.

– Część spadku wynikała z oczekiwanych ceł na meksykański import, które mogą zostać odwołane pod koniec czerwca, ale większość obaw budziły cła w wysokości 25% całego chińskiego importu. Konsumenci zareagowali obniżając perspektywy wzrostu gospodarki narodowej i w konsekwencji ograniczyli spodziewany wzrost zatrudnienia. Konsumenci spodziewali się średniej długoterminowej stopy inflacji na poziomie zaledwie 2,2%, co jest najniższą stopą odnotowaną w badaniach od czasu wprowadzenia tej kwestii czterdzieści lat temu – czytamy w raporcie.

RPP może zostać zmuszona do podwyżki stóp procentowych

W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się także, że być może już w 2020 roku pojawią się warunki, które zmuszą Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych. Tak przynajmniej twierdzi jeden z członków RPP:

Zdaniem Jerzego Osiatyńskego inflacja będzie przyspieszać, ale utrzyma się w graniach celu inflacyjnego. Czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę jest to, w jakim stopniu inflacja jest generowana przez wewnętrzny popyt, który jest większy niż potencjał produkcyjny, a w jaki sposób jest generowana przez zewnętrzne czynniki, takie jak światowe ceny żywności czy ceny ropy naftowej, czy paliw. Bez względu na to, jakie są u nas stopy procentowe, to od tego światowe ceny paliw, czy żywności się nie zmienią.

Dolar amerykański największym wygranym piątkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 16:55 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację dostrzec można było wobec dolara nowozelandzkiego, który jednocześnie zyskuje dziś miano największego przegranego sesji.

Piątkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 16:55 | Źródło: finviz.com

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w wyniku ostatnich wzrostów rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanej strefy wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie już w poniedziałek pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy spadki, wskutek których kurs osunął się już w okolice poprzednich dołków. Jeżeli tylko wsparcie to zostanie trwale pokonane, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGrayscale: Bitcoin zyskał 47% na wartości w trakcie eskalacji wojny handlowej
Następny artykułGołębi Fed, atak w Zatoce Omańskiej, tweety Trumpa i Brexit
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here