Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowy poranek przebiegał na rynku walutowym niezwykle spokojnie. Wszystko to za sprawą niemal pustego kalendarza makroekonomicznego. Na pierwsze i zarazem jedyne, istotne publikacje przyszło nam bowiem czekać dziś aż do godz. 14:30, kiedy to poznaliśmy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych i Kanady.

NFP najwyżej od stycznia!

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie 2019 roku wyniosła aż 266 tys. etatów, co okazało się najlepszym rezultatem od stycznia br. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierała także dodatnia rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu (do 156 tys. z 128 tys.) oraz spadek bezrobocia do 3,5% z 3,6%.

Zatrudnienie w Kanadzie spada najszybciej od stycznia 2018 r.

Zdecydowanie przeciwne dane zaprezentował natomiast Urząd Statystyczny Kanady, z raportu którego wynika, że mimo prognoz zakładających wzrost zatrudnienia na poziomie 10 tys., w listopadzie 2019 ostatecznie odnotowano jego spadek i to aż o 71,2 tys., co jest najgorszym rezultatem od stycznia 2018 roku, kiedy to zatrudnienie zmalało o 88 tys.

Fakt ten sprawił, że choć ekonomiści spodziewali się utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 5,5%, ta finalnie wzrosła aż do 5,9%, co jest najgorszym wynikiem od sierpnia 2018 r.

Zaufanie konsumentów w USA najwyżej od maja br.

Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o wstępnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za grudzień br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał niewielki wzrost wartości wskaźnika do poziomu 97,0 z 96,8 raportowanego w listopadzie. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie znacząco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost aż do 99,2, co jest najlepszym rezultatem od maja 2019 r.

Z raportu dowiadujemy się, że w wyniku ostatnich wzrostów na rynku akcji, z początkiem grudnia odnotowano niemal rekordowy wzrost zamożności gospodarstw domowych. Sytuacja materialna poprawiła się jednak przede wszystkim u osób o wyższych dochodach. Ci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem nie posiadają bowiem papierów wartościowych.

W rezultacie, wśród najlepiej zarabiających gospodarstw domowych odnotowano wzrost oceny ich obecnych finansów do jednego z najwyższych poziomów w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Zyski te były wspomagane przez malejące oczekiwania inflacyjne, przy czym długoterminowe oczekiwania inflacyjne powróciły do najniższego poziomu w historii.

Kurs dolara jednym z największych wygranych sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 16:05 zauważymy, że dzisiejsze dane z rynku pracy w USA i Kanadzie przyczyniły się do tego, iż dolar amerykański był jedną z najsilniejszych a dolar kanadyjski najsłabszą waluta grupy G8. USD umacniał się dziś bowiem w stosunku do zdecydowanej większości walut G8. Jego deprecjacje dostrzec można było jedynie w relacji do dolara nowozelandzkiego.

Piątkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 16:05 | Źródło: finviz.com

EURUSD w okolicy technicznego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek dzisiejszych spadków zainicjowanych odrzuceniem technicznego oporu w wysokości 1.1106 rynek osunął się aż w okolice horyzontalnego wsparcia w rejonie 1.1052. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa mogąca wskazywać na trwałe odrzucenie tego poziomu. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale pokonana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 1.0990.

Kurs eurusd
EURUSD H4

GBPUSD w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek ostatniej aprecjacji kursu funta rynek dotarł w okolice poziomu 1.3170, gdzie dziś pojawiła się reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Kurs dolara kanadyjskiego pikuje

Biorąc pod uwagę rekordowo dobre dane z USA oraz fatalne odczyty z Kanady, dziwić nie powinien fakt, że największą zmienność dostrzec mogliśmy właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD, której kurs błyskawicznie wzrósł o ponad 80 pips docierając tym samym w okolice 1.3260.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD H4

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAkcje PKN Orlen najniżej od 3 lat, traciły nawet 11%. Jak spadki wpłynęły na WIG20?
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 6 grudnia 2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here