Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Dzisiejszą sesję bez wątpienia moglibyśmy uznać za jedną z najważniejszych w ciagu całego miesiąca. To wszystko za sprawą opublikowanego o godzinie 14:30 raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 157 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z lipca br., w raporcie sierpniowym ekonomiści spodziewali się poprawy sytuacji i zdecydowanie lepszego wyniku na poziomie 191 tysięcy. W sierpniu amerykańska gospodarka wytworzyła natomiast aż 201 tysięcy nowych miejsc pracy, co było dla rynków pozytywnym zaskoczeniem.

NFP powraca nad 200 tysięcy!

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w sierpniu 2018 roku wyniosła +201 tys. etatów, co jest wynikiem znacząco lepszym zarówno od uibegłomiesięcznego rezultatu, który zrewidowano ujemnie do 153 tys. z 157 tys. jak również od i tak już optymistycznych prognoz na poziomie 191 tys.

Pozytywny wydźwięk tej publikacji wpierały także dane dotyczące dynamiki wzrostu płac, które pomimo prognoz zakładających utrzymanie dynamiki na poziomie m/m 0,3% i r/r 2,7%, w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4% a w ujęciu rocznym aż o 2,9%.

Okazuje się jednak, że pomimo tak znacznego wzrostu zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, stopa bezrobocia utrzymała się w sierpniu na poziomie 3,9%. Ankietowani ekonomiści spodziewali się natomiast jej spadku do 3,8%.

  • NFP: 201 tysięcy, prognoza 191 tysięcy, poprzednio 153 tysiące (zrewidowano w górę z 157 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 3,9%, prognoza 3,8%, poprzednio 3,9%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,4%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,3%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,9%, prognoza 2,7%, poprzednio 2,7%

Słabe dane z kanadyjskiego rynku pracy

Choć oczy inwestorów zwrócone były na Stany Zjednoczone i publikowane wówczas non-farming payrolls, to w tym samym momencie udostępniono także najnowsze, sierpniowe dane z kanadyjskiego rynku pracy. Tamtejszy rynek bardzo negatywnie zaskakuje inwestorów w tym miesiącu. Zatrudnienie na rynku pracy w Kanadzie zmniejszyło się bowiem o -51,6 tys., co jest rezultatem znacznie gorszym od poprzedniego odczytu (54,1 tys.) oraz rynkowych oczekiwań (5,1 tys.). Jest to również najgorsze wskazanie od marca 2018 roku.

Gorsze dane dotyczące zatrudnienia poskutkowały wzrostem stopy bezrobocia do 6,0%. To wzrost o 0,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i zarazem gorszy wynik od oczekiwań (5,9%). Kanadyjska stopa bezrobocia wraca do najwyższego poziomu od grudnia 2017 roku.

 

Europejskie PKB nieco poniżej oczekiwań

Zdecydowanie wcześniej, bo już o godz. 11:00 rynki zapoznały się także z publikacją finalnego rezultatu dynamiki europejskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB). Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za drugi kwartał br.

Jak poinformował Eurostat, drugim kwartale br. Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,4% zarówno w strefie euro (EA19), jak i w całej Unii Europejskiej (UE28).

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego PKB wyrównany sezonowo wzrósł natomiast w drugim kwartale 2018 r. o 2,1% zarówno w strefie euro (EA19), jak i w całej Unii Europejskiej (UE28). Jest to odczyt gorszy zarówno od 2,5% raportowanego w pierwszym kwartale br. jak również i tak już pesymistycznych prognoz na poziomie 2,2%.

Wśród państw członkowskich, dla których dane za drugi kwartał 2018 r. są już dostępne, największy wzrost k/k odnotowała Malta (+1,9 %), Estonia i Rumunia (oba +1,4 %). Najwolniejsze tempo wzrostu gospodarczego zauważalne jest natomiast w Danii, Grecji, Francji i Włoszech (wszystkie +0,2 %).

Dobre odczyty PMI Ivey

Na ostatnią, istotną publikację tygodnia przyszło nam natomiast czekać do godziny 16;00, kiedy to Instytut Ivey działający przez Western University opublikował swój autorski wskaźnik indeksu menedżerów ds. zakupów (PMI) mierzący comiesięczną zmianę aktywności gospodarczej na terenie Kanady.

Mimo, że analitycy spodziewali się spadku wartości wskaźnika do 61,4 z 61,8, to sierpniowe rezultaty PMI Ivey okazały się nieznacznie lepsze i wyniosły 61,9.

Źródło: Ivey

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, iż w skutek dzisiejszych spadków kurs pokonał niezwykle istotne wsparcie. Jeżeli wybicie to nie zostanie zanegowane, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji i to w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

AUDUSD H4

GOLD

Spoglądając na notowania złota zauważymy, iż w chwili obecnej rynek re-testuje pokonane wczoraj górę ograniczenie wcześniejszego kanału spadkowego. Jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, potencjalne wzrosty mogłyby dotrzeć nawet w okolice 1217 USD.

GOLD H4

Silver

Pro-wzrostowo wygląda także obecna sytuacja na notowaniach srebra, gdzie w skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków doszło do pokonania technicznego poziomu wsparcia. Jeżeli więc w najbliższym czasie obecna korekta wzrostowa będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu tej strefy. Biorąc pod uwagę, że opór ten znajduje się w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego, niewykluczone, że w jego okolicy pojawi się silna reakcja podażowa sygnalizująca ponowne spadki.

Silver H4

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących

Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 13 swrześnia 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania poznasz rodzaje średnich kroczących oraz dowiesz się czym różnią się one między sobą. Poznasz również 3 sposoby jak wykorzystać średnie kroczące w swoim tradingu a co najważniejsze spora część spotkania zostanie poświęcona na praktyczne zastosowanie średnich i wykonanie podstawowej analizy z ich udziałem oraz wskazanie potencjalnych setupów inwestycyjnych.

Zapisz się!

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: GBP/USD, CAD/JPY, CHF/JPY
Następny artykułCDRL raportuje 200% wzrost zysku netto w H1 2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here