Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.
Piątkowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała niezwykle spokojnie. Jedne z najistotniejszych danych w ciągu całego dnia poznaliśmy bowiem dopiero o godz. 14:30. Mowa tu oczywiście o najnowszych, sierpniowych wynikach sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.
Retail sales poniżej oczekiwań
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w sierpniu br. zaledwie o 0,3%, co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym zarówno od poprzedniej publikacji (0,9%), jak również od i tak już nie najwyższych prognoz (0,5%). Jeszcze gorzej prezentuje się natomiast pełny wskaźnik sprzedaży detalicznej, który pomimo prognoz zakładających wzrost o 0,4%, ostatecznie wzrósł zaledwie o 0,1%.
Nastroje konsumentów w USA najwyżej od marca br.
Wraz z wybiciem godziny 16:00 rynki poznały także wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za sierpień br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.
Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał niewielki wzrość wartości wskaźnika do 96,7 z 96,2 poprzednio. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie znacząco lepszy, gdyż uzyskany wynik na poziomie 100,8 jest najlepszym rezultatem od marca br.

Na początku września nastroje konsumenckie odnotowały silny wzrost i osiągnęły poziom 100,8, co stanowi drugi najwyższy poziom od 2004 r. Co ważne, zyski te były szeroko rozpowszechnione we wszystkich głównych podgrupach społeczno-ekonomicznych. Indeks oczekiwań osiągnął najwyższy poziom od lipca 2004 roku, głównie dzięki korzystniejszym perspektywom zatrudnienia i dochodów. Pomimo mniejszego spodziewanego wzrostu dochodów nominalnych we wrześniu, spadły również oczekiwania inflacyjne, co miało zrekompensować obawy związane z obniżeniem standardu życia. Konsumenci oczekiwali dalszego wzrostu gospodarki, który w nadchodzącym roku przyniesie więcej miejsc pracy i jeszcze niższą stopę bezrobocia. – komentował główny ekonomista, Richard Curtin.
USD największym wygranym piątkowej sesji
Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 16:05 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś nieznacznie w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara kanadyjskiego.

EURUSD
Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek trwających od początku tygodnia wzrostów, kurs dotarł w okolice linii lokalnej tendencji spadkowej, gdzie w dniu dzisiejszym po raz kolejny pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli opór ten ponownie zostanie odrzucony, spodziewać moglibyśmy się nawet powrotu do spadków.

GBPUSD
Coraz bardziej pro-spadkowo wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary GBPUSD, gdzie również kurs dotarł dziś w okolice technicznego poziomu oporu. Tam również pojawiła się dość spora reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy. Jeżeli tak się stanie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice poziomu 1.3040.

Handel na DAX bez tajemnic
Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 27 września 2018 roku (czwartek) o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania poznasz:
- Spółki wchodzące w skład indeksu DAX oraz ich charakterystykę,
- Przydatne narzędzia do analizy indeksu,
- Zależność między niemieckim indeksem a resztą indeksów europejskich.
Dowiesz się także dlaczego warto:
- Obserwować zachowania poszczególnych spółek,
- Analizować sentyment rynku oraz jego uczestników.
O tym się dziś mówiło:
- Dwie trzecie inwestorów kryptowalutowych chciałoby otrzymywać pensję w Bitcoinach
- Hard Forki zagrażają stabilności kryptowalut
- Bitcoin wzrośnie w 2019 r., altcoiny nie podniosą się już nigdy – uważa CCO BitPay
- Jeff Bezos (Amazon) uruchamia fundusz pomocy bezdomnym. Przekazuje na niego 2 mld dolarów
- Carney: “No-deal Brexit” oznaczać będzie wzrost stóp procentowych
- “Kryptowaluty nie są jeszcze martwe…ale BTC nie wróci do 20 tys. USD”
- Warren Buffett: 10 lat od kryzysu nadal jesteśmy “sprytniejsi niż mądrzejsi”
- CEO Binance: Rynek krypto zanotuje ponad 1000-krotny wzrost
STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!