Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Jeszcze przed południem poznaliśmy finalne rezultaty dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) Strefy Euro za trzeci kwartał 2018 roku. Najważniejszą informacją piątkowej sesji była natomiast niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS, z którego wynika, że  zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie 2018 roku wyniosła +155 tys. etatów, co jest wynikiem znacząco gorszym zarówno od uibegłomiesięcznego rezultatu, który zrewidowano ujemnie do 237 tys. z 250 tys. jak również od i tak już pesymistycznych prognoz na poziomie 200 tys. Mimo to, zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia utrzymała się w listopadzie na poziomie 49-letniego minimum (3,7%). Równocześnie poznaliśmy także raport z kanadyjskiego rynku pracy. W przeciwieństwie do amerykańskiego, ten okazał się niezwykle optymistyczny. Okazuje się bowiem, że w wyniku zmiany zatrudnienia na poziomie 94,1 tys. doszło do znacznego spadku stopy bezrobocia (z 5,8% poprzednio do 5,6%).

Kraje OPEC porozumiały się w sprawie cięć produkcji ropy

W dniu wczorajszym informowałem, że kraje OPEC doszły do porozumienia w sprawie cięć produkcji ropy. Wciąż nie było wiadomo natomiast jaka dokładnie będzie skala obniżek produkcji “czarnego złota”. Po dwóch dniach negocjacji, kartelowi udało się jednak uzgodnić wszystkie szczegóły dotyczące limitów produkcyjnych.

Mimo, że wstępnie prognozowano, iż produkcja ropy zostanie ograniczone o 1 milion baryłek dziennie, to kartel i jego partnerzy zgodzili się na zmniejszenie podaży aż o 1,2 miliona baryłek dziennie, z których 800 tys. dotyczy jedynie krajów należących do OPEC. Największym wygranym tych negocjacji jest jednak Iran, który przez wzgląd na ciążące na nim sankcje ze strony USA, został zwolniony z konieczności ograniczania wydobycia.

Wydaje się wiec, że jest to swego rodzaju bunt wobec Donalda Trumpa. Amerykański prezydent apelował bowiem do władz Arabii Saudyjskiej o powstrzymanie się od ograniczania wydobycia. Jego celem jest utrzymanie niskich cen ropy, co miałoby uderzyć właśnie w gospodarkę Iranu.

Sytuacja techniczna na notowaniach ropy BRENT

Spoglądając na notowania ropy BRENT zauważymy że w skutek uzgodnienia porozumienia w kwestii ograniczenia wydobycia ropy naftowej, rynek pokonał linię trendu spadkowego. Abyśmy mogli jednak mówić o potencjale do zdecydowanie większych wzrostów kurs musiałby wybić jeszcze powyżej 64.50 USD.

Notowania ropy Brent
Brent H4

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCoinbase chce dodać 31 nowych tokenów i kryptowalut
Następny artykułBlok po 22 – 7 grudnia 2018: USD/JPY, GBP/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here