Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Kurs funta bezsprzecznym liderem sesji

Piątkowa sesja przebiegała na rynku walutowym niezwykle emocjonująco. Okazuje się bowiem, że mimo, iż w kalendarzu makroekonomicznym nie było zaplanowanych zbyt wiele publikacji istotnych raportów z wiodących gospodarek, to zmienność na poszczególnych walutach była dość spora. Idealnym przykładem może być tutaj kurs funta, który do godz. 16:02 umacniał się wobec dolara amerykańskiego aż o 2.08%. To wszystko sprawiło, że GBP był bezsprzecznym liderem piątkowej sesji.

Za taką a nie inną aprecjację GBP odpowiedzialne są oczywiście najnowsze doniesienia dot. Brexitu, które wskazują na rosnące prawdopodobieństwo dot. porozumienia pomiędzy Wielką Brytania i Unią Europejską.

Piątkowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Dane z godz. 16:02 | Źródło: finviz.com

Podsumowując jednak opublikowane dziś raporty, bez wątpienia wspomnieć trzeba o dwóch. O godzinie 14:30 Urząd Statystyczny Kanady przedstawił bowiem dane z tamtejszego rynku pracy. Mimo, że prognozy przed tą publikacją zakładały wzrost zatrudnienia zaledwie o 10 tys., to w praktyce wzrosło ono we wrześniu br. aż o 53,7 tys. To wszystko sprawiło, że mimo prognoz zakładających utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 5,7%, ta ostatecznie spadła do 5,5%.

Amerykanie nie boją się o swoje dochody

Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o wstępnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za październik br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał spadek wartości wskaźnika do 92,0 z 93,2 raportowanego we wrześniu br. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie znacząco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost i to aż do 96 pkt.

– Na początku października nastroje powróciły do normy, ponieważ konsumenci spodziewali się większych zysków i niższej inflacji w nadchodzącym roku. W rezultacie realne oczekiwania dotyczące dochodów wzrosły do najwyższego poziomu od dwóch dekad (patrz wykres). Silniejsze finanse i niższe stopy procentowe pomogły skromnie wzmocnić plany zakupowe. Te korzystne tendencje nie zmieniły ogólnych perspektyw konsumentów dla gospodarki narodowej. Nadal przewiduje się wolniejsze tempo ogólnego wzrostu gospodarczego, w tym niewielki wzrost krajowej stopy bezrobocia w nadchodzącym roku. Podczas gdy niepewność co do polityki handlowej nadal pogarsza perspektywy gospodarcze, jej negatywny wpływ nieco się zmniejszył (…) Ogólnie rzecz biorąc, dane wskazują, że wydatki konsumpcyjne będą wystarczająco silne, aby zrównoważyć słabość wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw, tak aby gospodarka rozwijała się do roku 2020 – czytamy w raporcie.

GBPUSD rośnie najszybciej od ponad trzech lat

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że tylko od wczoraj rynek wzrósł o ponad 470 pips, co jest najdynamiczniejszą aprecjacją GBP wobec USD od połowy czerwca 2016 r. Poprzednio, podobne wzrosty GBPUSD obserwowaliśmy bowiem na kilka dni przed ogłoszeniem wyników referendum dot. Brexitu, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

USDCAD poniżej linii tendencji spadkowej

Równie interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCAD, gdzie dostrzec można, że wskutek wczorajszej deprecjacji dolara amerykańskiego rynek oddalił się znacząco od testowanego od kilku dni, horyzontalnego poziomu oporu. Trwałe odrzucenie tej strefy otworzyło drogę do ponownych spadków, w wyniku których notowania osunęły się dziś poniżej linii tendencji wzrostowej będącej jednocześnie dolnym ograniczeniem formacji trójkąta prostokątnego. Jeżeli tylko spadki te będą kontynuowane, kurs USDCAD mógłby wkrótce dotrzeć w okolice 1.3140.

Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego
USDCAD Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułHistoria pieniądza. Od barteru po kryptowaluty. Część 13. Kryzysy finansowe
Następny artykułWojna handlowa: Chiny liczą na częściową umowę z USA. Pekin planuje otworzyć sektor finansowy na cudzoziemców
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here