CMC Markets

Efektów czwartkowych minutek EBC ciąg dalszy. Euro pozostaje jedną z najsilniejszych walut w koszyku po tym jak rynek dostrzegł szansę na zmianę retoryki Europejskiego Banku Centralnego w nadchodzących miesiącach. W parze z dolarem amerykańskim europejska waluta znalazła się dziś na trzyletnich szczytach, testując okolice 1,2150. 


Postępująca poprawa sytuacji gospodarczej w strefie oraz słabe, choć stałe postępy we wzroście poziomu cen powodują, że podejście Europejskiego Banku Centralnego będzie musiało ulec zmianie – czytamy w dzisiejszym komentarzu do wczorajszej publikacji protokołu z grudniowego posiedzenia EBC.

Analitycy banku spodziewają się, że pierwszy krok w kierunku zacieśnienia europejskiej polityki monetarnej może zajść już podczas kwietniowego bądź czerwcowego posiedzenia EBC. Barclays należy do grupy inwestorów, którzy przekonani są, że obecnie trwający program skupu aktywów zakończy się jeszcze w tym roku. Pierwsza podwyżka europejskiej stopy depozytowej miałaby mieć miejsce w czwartym kwartale 2018 – przekonują analitycy.

EURUSD na fali grudniowej słabości dolara i wybiciu formacji flagi przetestowało dziś okolice 1,2150 – poziomu ostatni raz widzianego na wykresie pary w grudniu 2014 roku. 

EURUSD dzięki TradingView

Dania i Hiszpania ratują Brexit?

Wzrostom, obok EUR przewodniczy również funt szterling. Brytyjska waluta zyskuje w stosunku do dolara aż niemal jeden procent po tym, jak świat obiegła informacja o potencjalnym soft Brexicie

Krótko przed pierwszym dzwonkiem na Wall Street dowiedzieliśmy się o sojuszu ministrów finansów Danii i Hiszpanii, którzy wspólnie ze stroną brytyjską będą próbowali przeforsować w Brukseli plan soft Brexitu. Cytując osobę powiązaną ze sprawą Bloomberg poinformował o chęci utrzymania bliskich stosunków z opuszczającą szeregi Unii Wielką Brytanią przez rządy obu państw.

Soft Brexit to ważny dla finansów Wielkiej Brytanii plan zakładający zatrzymanie przez Londyn sporej części przywilejów państw członkowskich UE. Rząd Wielkiej Brytanii nie miałby już swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej, ani nie mógłby wpływać na decyzje zawarte przez unijne organy. Utrzymałby jednak dostęp do, tak ważnego dla obu stron wspólnego, europejskiego rynku. Na takie rozwiązanie nie chce zgodzić się Bruksela twierdząc, że Brytyjczycy musieli zdawać sobie sprawę na co się decydują w momencie referendum secesyjnego.

Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.

UE jak do tej pory murem stało za brukselską wersją rozwodu w której Brexit naprawdę oznacza wyjście z Unii – ze wszelkimi tego konsekwencjami. Najwyraźniej na tym murze zaczynają pojawiać się pęknięcia, które doprowadzają dziś do przebicia zeszłorocznego maksimum na GBPUSD:

GBPUSD dzięki TradingView

Kraken z problemami

Niegdyś niezwykle popularna wśród handlujących kryptowalutami amerykańska giełda Kraken już od kilkudziesięciu godzin pozostaje wyłączona ze względu na prace konserwacyjne jakie zaplanowano na 11 stycznia. Od wczoraj na stronie Krakena pojawiło się kilkanaście aktualizacji statusu – wszystkie informują jednak o przedłużeniu trwania prac. 

Użytkownicy Krakena, szczególnie ci, którzy trzymali swoje kryptowaluty w portfelach giełdy wyraźnie się niepokoją całą sytuacją. Jeśli problemy byłyby rzeczywiście poważne, lub doszłoby do kradzieży BTC z portfeli giełdy, wówczas moglibyśmy być świadkami głębszej korekty najpopularniejszej kryptowaluty. BTCUSD odbija dziś od wsparcia w rejonie $13000:

Najważniejsze punkty dnia:

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here