Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała niezwykle interesująco. Poznaliśmy szereg danych z Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Fakt ten sprawił, że na rynkach walutowych dostrzec można było ponadprzeciętną zmienność, w skutek której dolar amerykański znacząco umacniał się w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego deprecjację obserwowaliśmy bowiem jedynie w stosunku do jena japońskiego.

Dane z godz. 17:30 | Źródło: finviz.com

Świetne PKB Japonii

Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy dynamikę PKB Japonii. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dzisiejsza publikacja okazała się znacznie lepsza od oczekiwań rynków. PKB w ujęciu kwartalnym wzrosło o 0,5%, choć spodziewano się wyniku jedynie w wysokości 0,3%. Przypomnijmy, że w poprzednim kwartale japońska gospodarka spowolniła o 0,2%.

Jakim cudem prognozy japońskiej gospodarki były tak niedoszacowane? Wszystko za sprawą popytu wewnętrznego, większego eksportu i lepszego wyniku przedsiębiorstw. W dół nieco ciągnie rozczarowanie słabymi efektami działań Banku Japonii. Jen niezbyt zareagował na tak świetne dane. Cena USDJPY spadła ledwo o 25 pipsów, więc nie bardzo jest co komentować.

PKB UK zgodnie z oczekiwaniami

Wraz z wybiciem godziny 10:30 poznaliśmy podobne dane, jednak tym razem z Wielkiej Brytanii. Z raportu National Statistics wynika, iż zgodnie z prognozami analityków Produkt Krajowy Brutto (PKB) Zjednoczonego Królestwa wzrósł w drugim kwartale 2018 roku o 0,4% w porównaniu z 0,2% w I kwartale 2018 r. W ujęciu rocznym dynamika plasowała się natomiast na poziomie 1,3% co również było rezultatem lepszym od tego osiągniętego w drugim kwartale 2017 roku (1,2%).

Produkcja przemysłowa w UK zdecydowanie powyżej oczekiwań

Równocześnie Wyspiarze podzielili się także najnowszymi wynikami brytyjskiej produkcji przemysłowej. To publikowany przez urząd statystyczny Wielkiej Brytanii raport obejmujący dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym, energetycznym, górnictwie i kopalnictwie Wielkiej Brytanii. 

Najważniejszą, z punktu widzenia inwestora składową porannych publikacji jest zmiana produkcji przemysłowej. Ta pomimo prognoz zakładających wzrost na poziomie 0,3%, ostatecznie wzrosła w czerwcu br. aż o 0,4%. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspiera również dodatnia rewizja uibegłomiesięcznego rezultatu do 0,6% z 0,4%.

Bezrobocie w Kanadzie spada do 5,8%

Punktualnie o godz. 14:30 poznaliśmy raport obrazujący sytuację na rynku pracy w Kanadzie. Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, analitycy prognozowali spadek stopy bezrobocia z 6% do 5,9%. Z pewnością informacja o stopie bezrobocia zaskoczyła rynki, okazało się bowiem, że ta osunęła się aż do poziomu 5,8%, a zatem niżej od oczekiwań i poprzedniego wyniku. Jest to jednak poziom, na którym bezrobocie utrzymywało się od lutego do czerwca br.

Dodatkowo wzrosło zatrudnienie w Kanadzie. Pojawiło się 54 tys. nowych wakatów, a jest to liczba ponad dwukrotnie większa od prognoz. Dla przypomnienia, poprzedni wzrost sięgnął 31,8 tys.

Wzrost inflacji konsumenckiej w USA

Równocześnie Bureau of Labor Statistics opublikował wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) za lipiec br. Ta zgodnie z oczekiwaniami wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,2%.

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że na skutek dzisiejszych spadków kurs osunął się poniżej niezwykle istotnego wsparcia będącego dolnym ograniczeniem trwającej od dłuższego czasu konsolidacji. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie i tendencja spadkowa będzie kontynuowana, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 1.1330.

EURUSD Daily

GBPUSD

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej GBPUSD, gdzie na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków kurs osunął się w okolice kolejnego, technicznego wsparcia. Tam też w dniu dzisiejszym pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli więc strefa ta zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej większej korekty wzrostowej.

Nie masz czasu na handel? Skorzystaj z INVESTO – portfolio z potencjałem miesięcznego przychodu na poziomie 3.69% i rocznego zwrotu 44.28%

GBPUSD Daily

Straty – jak je przezwyciężyć i przekuć w sukces

Równocześnie chciałbym zaprosić Cię na bezpłatny webinar, który odbędzie się już w najbliższy czwartek tj. 16 sierpnia 2018 roku o godzinie 20:00. W trakcie tego spotkania postaramy się w prosty i przejrzysty sposób przedstawić najczęściej popełniane błędy oraz wskażemy (wydawać by się mogło) banalnie proste rozwiązania, dzięki którym zminimalizujesz ponoszone straty i zmaksymalizujesz zyski.

Zapisz się!

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCoinroom zaatakowane – środki klientów bezpieczne
Następny artykułPolimex-Mostostal – utworzenie rezerwy obniży EBITDA za I półrocze
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here