Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piąkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle emocjonująco. Przedpołudnie pierwszego dnia roboczego miesiąca obfitowało bowiem w liczne odczyty dotyczące styczniowych wartości wskaźników PMI. Już w trakcie sesji azjatyciej poznaliśmy dane z Chin a przed południem opublikowano podobne raporty dla Europy Kontynentalnej i Wielkiej Brytanii. Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 11:00 Eurostat podzielił się także wynikami inflacji konsumenckiej ze strefy euro.

Najważniejszą informacją piątkowej sesji była natomiast niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Wynika z niego, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w styczniu 2019 roku wyniosła +304 tys. etatów, co po ujemnej rewizju ubiegłomiesięcznego rezultatu okazało się najlepszym wynikiem od lutego 2018 r.

Entuzjazm ten studził jednak wzrost stopy bezrobocia. Okazuje się bowiem, że pomimo tak znacznego wzrostu zatrudnienia, bezrobocie wzrosło do 4,0% z 3,9% dotychczas.

  • NFP: 304 tysiące, prognoza 165 tysięcy, poprzednio 222 tysiące (zrewidowano ujemnie z 312 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 4,0%, prognoza 3,9%, poprzednio 3,9%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,1%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,4%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 3,2%, prognoza 3,2%, poprzednio 3,3% (zrewidowane dodatnio z 3,2%)

O godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMIobrazującego aktywność sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.

Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o finalnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za styczeń br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał nieznaczny wzrost wartości wskaźnika do poziomu 90,8 z 90,7 raportowanego w trakcie wstępnej publikacji. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie nieco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost aż do 91,2. Nie zmienia to jednak faktu, iż w stosunku do grudnia wartość wskaźnika osunęła się aż o 7,1 pkt. z 98,3.

Zaufanie amerykańskich konsumentów

– Nastroje konsumenckie utrzymywały się na najniższym poziomie od czasu wyboru Donalda Trumpa. Ponowne otwarcie rządu federalnego spowodowało jedynie skromny wzrost wskaźnika nastrojów. Typowy wpływ takich “kryzysowych” wydarzeń jest krótkotrwały i w przeszłości konsumenci szybko odzyskiwali zaufanie. Jest jednak mało prawdopodobne, że i tym razem będzie podobnie. Obecnie mamy bowiem jedynie tymczasowe porozumienie i jeżeli do połowy lutego nie uda się osiągnąć pełnego porozumienia, dojść mogłoby do ponownego zamknięcia rządu. Jeśli impas będzie się utrzymywał pod koniec lutego, może to sprzyjać trwałemu spadkowi optymizmu gospodarczego wśród konsumentów. Nawet niewielkie cięcia wydatków, występujące jednocześnie u większości konsumentów, mogą popchnąć gospodarkę w recesję (…) Nadal jest czas na uniknięcie trwałego spadku zaufania, ale wymagałoby to zakończenia impasu. Jeżeli obecny poziom zaufania zostanie utrzymany, będzie on zgodny ze wzrostem wydatków konsumpcyjnych o 2,6% w 2019 r.  – czytamy w raporcie.

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądajac na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, ze kurs od kilku dni oscyluje w okolicy gónrego ograniczenia wczesniejszego kanału spadkowego. Dopiero trwałe odrzucenie tego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Sytuacja techniczna na złocie

Spoglądając na notowania złota zauważymy, iż zgodnie z moją niedzielną projekcją kurs dotarł w okolice 1323 dolarów, gdzie już wczoraj pojawiłą się pierwsza reakcja podażowa mogąca sygnalizować potencjalne odrzucenie tego oporu. Jeżeli tak się stanie, w najbliższych dniach spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej korekty spadkowej.

Kurs złota
GOLD Daily

Sytuacja techniczna na srebrze

W okolicy istotnego oporu znalazł się także kurs srebra. Tu również już wczoraj pojawiła się pierwsza reakcja podażowa, w związku z czym w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnym zasięgiem wydają sie okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) tj. 15.75 USD i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Kurs srebra
Silver Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 1 lutego 2019: EUR/USD, AUD/CHF
Następny artykułBrexit: Banki przygotowują się na najgorszy scenariusz
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here