Naga Marketsznak dolara rozbijany młotkiemKończący się tydzień na rynkach finansowych okazał się mało łaskawy dla kursu dolara (USD), który traci do zdecydowanej większości głównych walut, a najsilniej do dolarów nowozelandzkiego (1,99%), australijskiego (1,72%) oraz kanadyjskiego (1,04%). Od minimów odbijał również funt brytyjski odrabiając 1,2% strat do amerykańskiego konkurenta. Powodem deprecjacji dolara są gorsze od oczekiwanych odczyty makroekonomiczne z lokalnej gospodarki.


Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy, silne z Kanady

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w sierpniu 2019 roku wyniosła 130 tys. etatów, poniżej oczekiwań analityków. Negatywny wydźwięk publikacji został jednak przygaszony przez stabilną sytuację całego rynku pracy w USA – informował po 14:30 Adam Rak. NFP spadło na trzymiesięczne minima, jednak stabilna pozycja stopy bezrobocia i wzrost dynamiki zarobków przyćmiły słaby odczyt.

Choć oczy większości zwrócone są w stronę USA i tamtejszego raportu non-farming payrolls, to jednak o godzinie 14:30 poznaliśmy również najnowsze dane z kanadyjskiego rynku pracy. A te okazały się znacznie lepsze od prognoz. Zatrudnienie na rynku pracy w Kanadzie zwiększyło się o 81,1 tys. Jest to wynik znacznie lepszy zarówno od poprzedniego odczytu (-24,2 tys.) jak i od rynkowych oczekiwań (18,9 tys.). Warto zauważyć iż jest to drugi pod względem wielkości odczyt w tym roku.

Dzięki publikacji kurs dolara kanadyjskiego wyraźnie umacniał się do swojego amerykańskiego kuzyna, zyskując w piątek 0,4% i testując najwyższe poziomy od końca lipca.

Na wykresie dziennym USDCAD widać zanegowanie wczorajszej formacji młota, który jednak okazał się ruchem powrotnym w rejon dolnego ograniczenia formacji, która została wcześniej wyłamana. Zniżka jest potwierdzana przez dzienne wskaźniki. Kluczowe strategicznie wsparcie można wskazać dopiero przy 1,3080 (długoterminowa linia trendu wzrostowego)”komentował w godzinach popołudniowych Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Logo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule. 

Brexit: Wybory dopiero pod koniec października? Johnson wygrywa w sądzie

Oponenci polityczni brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, szukają sposobów na przesunięcie w czasie październikowych wyborów, w celu opóźnienia zaplanowanego na koniec przyszłego miesiąca Brexitu, wynika z porannych doniesień.

Zgodnie z wypowiedziami osoby, na którą w piątkowym artykule powołuje się Bloomberg, liderem partii Laburzystów, Jeremy Corbyn, prowadzi rozmowy ze szkockimi nacjonalistami w celu zablokowania planów Johnsona i ustalenia daty wyborów na koniec października.

Jedyną pozytywną informacją dla brytyjskiego premiera jest wygrana w drugim prawnym wyzwaniu dotyczącym zarzutów ws. zawieszenia Parlamentu na miesiąc przed planowanym Brexitem. Trzej londyńscy sędziowie oddalili dziś sprawę wniesioną przez bizneswoman Ginę Miller i byłego premiera Johna Majora, którzy twierdzą, że omijanie ustawodawców w tak ważnym procesie wyjścia z UE stanowi nadużycie władzy rządowej. Odwołanie od wyroku trafi teraz bezpośrednio do Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii.

Orzeczenie sądu ma miejsce po tym, jak Johnson skutecznie odparł podobny proces w Szkocji na początku tego tygodnia. Przed piątkowym orzeczeniem Sąd Najwyższy oznajmił, że jego sędziowie zakończą swoje letnie wakacje wcześniej, aby przeprowadzić przesłuchanie w dniu 17 września.

Kurs dolara przegranym piątku i całego tygodnia

W związku z publikacją mieszanych danych dotyczących rynku zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych i utrzymywania się spadkowych tendencji po wtorkowym raporcie ISM sugerującym recesję rynku wytwórczego w USA (pierwszą od dekady), dolar okazał się przegranym piątku, jak i całego tygodnia.

W trakcie tylko dzisiejszej sesji traci niemal 1% do NZD i około 0,5% do AUD i CAD. Skala miesięczna prezentuje się jeszcze niekorzystniej i w jej przypadku USD umacnia się jedynie do japońskiego jena, który cierpi przez odpływ kapitału od bezpiecznych przystani.

Dolar przegranym tygodnia. Źródło: Finviz.com
Dolar przegranym tygodnia. Źródło: Finviz.com

Kontynuację osunięć widać również w stosunku do złotego. Para walutowa USDPLN zbliża się coraz wyraźniej w stronę poziomu 3,92 złtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUspokojenie na giełdach – komentarz giełdowy
Następny artykułFraza BTC osiąga rekordowy poziom – to celowa manipulacja?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here