Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle emocjonująco. Wszystko to za sprawą dość znacznej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych. Już przed południem poznaliśmy bowiem wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) z Polski oraz strefy euro a także zmianę wskaźników PMI dla sektora usług w Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii.

Najważniejszą informacją piątkowej sesji była natomiast niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w grudniu 2018 roku wyniosła +312 tys. etatów, co jest najlepszym wynikiem od lutego 2018 r. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspiera także dodatnia rewizja ubiegłoemiesięcznego rezultatu do 176 tys. z 155 tys. oraz znacznie lepsze niż oczekiwano dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

Entuzjazm ten studzi jednak wzrost stopy bezrobocia. Okazuje się bowiem, że pomimo tak znacznego wzrostu zatrudnienia, bezrobocie wzrosło aż do 3,9% z 3,7% dotychczas.

  • NFP: 312 tysięcy, prognoza 178 tysiące, poprzednio 176 tysięcy (zrewidowano dodatnio z 155 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia: 3,9%, prognoza 3,7%, poprzednio 3,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,4%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,2%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 3,2%, prognoza 3,0%, poprzednio 3,1%

Równocześnie poznaliśmy także podobny raport z Kanday. Jak informowaliśmy już wcześniej, zatrudnienie na rynku pracy w Kanadzie zwiększyło się o 9,3 tys. Choć jest to wynik znacznie gorszy od poprzedniego odczytu (94,1 tys.) to jest jednocześnie nieco lepszy od rynkowych oczekiwań (6,6 tys.). Warto także zauważyć iż jest to już czwarty miesiąc z rzędu, gdy odczyt ten jest pozytywny.

Jakby tego było mało, punktualnie o godzinie 17:00 amerykańska Energy Information Administration (EIA) opublikowała cotygodniowy raport odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 28 grudnia 2018 r. rafinerie ropy naftowej w USA działały na poziomie 97,2% zdolności produkcyjnej przetwarzając średnio 17,8 mln baryłek dziennie, czyli o 410 tys. baryłek dziennie więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia.

Fakt ten sprawił, że po ubiegłotygodniowym spadku o 0,046 mln brk, w tygodniu kończącym się 28 grudnia 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły o 0,007 mln brk co okazało się wynikiem znacząco gorszym od prognoz zakładających spadek na poziomie 3,086 mln brk.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmagał również wzrost beznyzy i destylatów, które pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakłądających wzrost o 2,3 mln brk (w przypadku benzyny) i 2,6 mln brk (w przypadku destylatów) ostatecznie wzrosły kolejno o 6,9 mln brk i 9,5 mln brk.

Dolar amerykański jednym z największych przegranych sesji

Borąc pod uwagę zmienność do godz. 17:45 zauważymy, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego aprecjację dostrzec można było bowiem jedynie w stosunku do jena japońskiego.

Piątkowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 17:45 | Źródło: finviz.com

Sytuacja techniczna na AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że pomimo wczorajszego flash crash’u, szybko pojawiła się silna reakcja popytowa, w efekcie czego rynek odbił się od pokonanej już na początku listopada ub.r. linii trendu spadkowego. Fakt ten sprawia, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów.

kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza par – EUR/USD, GBP/USD i USD/JPY – 4.01.19 r.
Następny artykułBlok po 22 – 4 stycznia 2019: EUR/CAD, GBP/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here