Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.
Piątkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niemal pustego kalendarza makroekonomicznego, wewnątrz którego na szczególną uwagę zasługiwała jedynie publikacja raportu dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w USA. Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych we wstępnych danych podaje, że gospodarka w I kwartale 2019 roku urosła aż o 3,2%. Warto zaznaczyć, że prognozy rynkowe zakładały wzrost zaledwie na poziomie 2,0%, natomiast poprzedni odczyt PKB (za IV kwartał) wskazywał na wzrost o 2,2%. To świetna informacja, gdyż ostatnio obawiano się o spowolnienie w amerykańskiej gospodarce wynikające z wyższych stóp, gorszej koniunktury na świecie i wojny handlowej z Chinami.
Amerykanie są spokojni o swoją sytuację finansową
Jeden z ostatnich wartościowych raportów dzisiejszej sesji jak i całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o finalnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za kwiecień br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.
Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał nieznaczny wzrost wartości wskaźnika do poziomu 97,1 z 96,9 raportowanego w trakcie wstępnej publikacji. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie nieco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost do 97,2. Nie zmienia to jednak faktu, iż w stosunku do marca wartość wskaźnika osunęła się o 1,2 pkt. z 98,4.
– W ciągu ostatnich 28 miesięcy Indeks Sentymentu wynosił średnio 97,2, co jest identyczne z odczytem z kwietnia 2019 roku. Ponadto, Indeks Sentymentu utrzymywał się w przedziale 95,0-99,0 przez 21 z ostatnich 28 miesięcy. Wahania w granicach plus lub minus 2,0 punktów procentowych dla Indeksu Sentymentu oznaczały, że większość miesięcznych zmian była statystycznie nieistotna. Ostatni raz nastroje konsumentów były równie korzystne przez tak długi okres czasu, pod koniec prezydentury Clintona. Zapytani o perspektywy finansowe na kolejny rok, 44% konsumentów spodziewało się poprawy w porównaniu z zaledwie 8%, którzy spodziewali się pogorszenia sytuacji finansowej. Była to najlepsza ogólna koniunktura od 2004 r. Ponadto, gdy zapytano o długoterminowe perspektywy finansowe, 60% badanych w kwietniowym badaniu stwierdziło, że w ciągu najbliższych pięciu lat spodziewa się poprawy sytuacji finansowej. Był to najwyższy odsetek, jaki kiedykolwiek zanotowano. Ogólnie rzecz biorąc, dane wskazują, że wydatki na konsumpcję osobistą skorygowane o inflację wzrosną w 2019 r. o 2,5%. – czytamy w raporcie.
Dolar amerykański największym przegranym piątkowej sesji
Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 16:40 zauważymy, że pomimo dzisiejszych, dobrych danych z amerykańskiej gospodarki, dolar amerykański osłabiał się w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą deprecjację dostrzec można było wobec dolara nowozelandzkiego, który bezsprzecznie jest największym wygranym piątkowej sesji.

AUDUSD coraz bliżej lokalnego oporu
Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że wskutek trwających od tygodnia spadków kurs pokonał jedno techniczne wsparcie i osunął się w okolice kolejnego, gdzie już wczoraj pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Dziś pojawiły się dynamiczne wzrosty, w wyniku których w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Trwałe pokonanie tej strefy mogłoby nawet otworzyć drogę do dalszej aprecjacji dolara australijskiego wobec amerykańskiego.

NZDUSD z potencjałem dalszych wzrostów
Dolar nowozelandzki umacnia się w stosunku do dolara amerykańskiego już drugą sesję z rzędu. Póki co niewiele wskazuje, by tendencja ta miała ulec zmianie. Jeżeli zatem wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Biorąc jednak pod uwagę, że poziom ten zbiega się precyzyjnie z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego, niewykluczone, że w jego okolicy pojawi się jakaś reakcja podażowa.

USDJPY odrzuca lokalny opór
Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawiać może także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDJPY, gdzie już wczoraj rynek odrzucił lokalny poziom oporu. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 111.00 i linii tendencji wzrostowej.

O tym się dziś mówiło:
- XTB z 99% niższym zyskiem w Q1 2019
- Theresa May nie zdoła zapobiec wyborom do Parlamentu Europejskiego?
- Goldman: Nikła szansa na „sell in May” w tym roku?
Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.
Plan spotkania:
- Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
- Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
- Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!
Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem
Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy”
Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.