Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dość intensywnie. Już przed południem opublikowana została bowiem seria danych dot. inflacji konsumenckiej (CPI) dla europy kontynentalnej. Najważniejszy w tym przypadku był oczywiście odczyt ze strefy euro, gdzie szacuje się, że centy towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie br. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 2,0% a więc o 2 p.p. mniej niż w październiku br.

Równocześnie poznaliśmy także dane dotyczące stopy bezrobocia. Jak przeczytać możemy w raporcie Eurostatu, stopa bezrobocia w strefie euro (EA19) wyniosła w październiku 2018 r. 8,1% co oznacza, że pomimo prognoz zakładających jej spadek do 8,0%, utrzymała się jednak na dotychczasowym poziomie. Warto jednak przypomnieć, że jest to nadal najniższa stopa bezrobocia odnotowana w strefie euro od listopada 2008 r.

Bezrobocie w całej Unii Europejskiej (UE28) wynosiło w październiku 2018 r. natomiast 6,7% i również utrzymało się na najniższym poziomie od 2000 roku.

Eurostat szacuje, że w porównaniu z wrześniem 2018 roku liczba bezrobotnych w UE28 zmniejszyła się o 4 000 osób, a w strefie euro wzrosła o 12 000. W porównaniu z październikiem 2017 r. bezrobocie w UE28 spadło natomiast o 1,523 mln osób, a w strefie euro o 1,121 mln osób.

Spośród państw członkowskich najniższe stopy bezrobocia w październiku 2018 r. odnotowano w Czechach (2,2%) i w Niemczech (3,3%). Najwyższe stopy bezrobocia odnotowano w Grecji (18,9% w sierpniu 2018 r.) i Hiszpanii (14,8%). W porównaniu z rokiem ubiegłym stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach członkowskich. Największe spadki odnotowano w Chorwacji (z 10,2% do 8,1%), Grecji (z 20,8% do 18,9% między sierpniem 2017 r. a sierpniem 2018 r.), Hiszpanii (z 16,6% do 14,8%) i Portugalii (z 8,4% do 6,7%).

Zobacz także: GUS: Inflacja CPI znacznie poniżej odchyleń od celu inflacyjnego

Stopa bezrobocia w UE
Źródło: Eurostat

Piątkowe popołudnie należało natomiast do danych z Kanady. Punktualnie o godzinie 14:30 poznaliśmy bowiem dane dotyczące tamtejszego wzrostu gospodarczego. Z raportu Urzędu Statystycznego Kanady wynika, iż pomimo prognoz zakładających utrzymanie tempa wzrostu Produkt Krajowy Brutto na poziomie 0,1%, ten ostatecznie zmalał we wrześniu o 0,1%, co negatywnie zaskoczyło analityków. W całym trzecim kwartale br. odnotowano natomiast wzrost gospodarczy na poziomie 0,5%, co również oznacza spowolnienie wobec 0,7% raportowanego w Q2 2018 r.

Dolar amerykański największym wygranym piątkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 16:25 zauważymy, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich walut grupy G8. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy wobec euro.

Piątkowa zmienność USD wobec walut grupy G8
Dane z godz. 16:25 | Źródło: finviz.com

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że w skutek dzisiejszej deprecjacji wspólnej waluty kurs wybił dołem z lokalnego kanału wzrostowego. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem kontynuacji tej tendencji i re-testu okolic poziomu 1.1300.

Notowania pary walutowej EURUSD
EURUSD M30

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNajlepszy sposób na przesuwanie zlecenia stop loss – Justin Bennett
Następny artykułOd dziś kupisz kawę za… Bitcoiny
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here