Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Piątkowa sesja przebiegała na rynkach dość interesująco. Wszystko to za sprawą dość licznych, istotnych publikacji makroekonomicznych. Już o godzinie 4:00 czasu polskiego miała miejsce publikacja dość istotnych danych z Chin. Jak się bowiem okazało, zgodnie z sondażem Reutersa przeprowadzonego wśród 68 ekonomistów, wzrost gospodarczy w Chinach w trzecim kwartale br. spowolnił do najniższego poziomu od czasu globalnego kryzysu finansowego. Okazuje się jednak, że pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających, że dynamika chińskiego PKB wyniesie 6,6%, ta ostatecznie wyniosła zaledwie 6,5%.

Jak już wcześniej informował Przemysław Jarząbek, nie oznacza to jednak paniki na chińskim rynku. Wartość ta jest bowiem zgodna z celem ustanowionym przez Chiny na ten rok. Nieco zawiódł wkład konsumentów, ale widoczne jest też osłabienie wartości eksportu netto. Pełny efekt wprowadzonych przez Stany Zjednoczone taryf celnych powinien być widoczny dopiero od przyszłego roku. Chińskie biuro statystyczne podtrzymuje swój pogląd, że gospodarka kraju wygląda stabilnie. Zgadza się jednak z faktem, że istnieje ryzyko spadkowe, głównie z powodu czynników zewnętrznych.  

Polska sprzedaż detaliczna rośnie najwolniej od marca 2016 r.

Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Jak przeczytać możemy w raporcie, sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była wyższa niż przed rokiem o 3,6% (wobec wzrostu o 7,5% we wrześniu ub. roku) i był to najniższy wzrost sprzedaży jaki odnotowano w 2018 r.

W porównaniu z sierpniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,9%.

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Piątkowe popołudnie zdominowane zostało natomiast przez istotne publikacje z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jako pierwszy swój raport opublikował Urząd Statystyczny Kanady, który podzielił się wrześniowymi wynikami inflacji konsumenckiej (CPI) oraz sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że po ubiegło-miesięcznym spadku o 0,1%, bazowy wskaźnik CPI spadł we wrześniu o 0,4%, co jest najgorszym rezultatem od grudnia 2017 roku.

Nie lepiej było także w przypadku sprzedaży detalicznej, która po ubiegło-miesięcznym wzroście o 0,8%, tym razem osunęła się o 0,4%, co podobnie jak w przypadku inflacji CPI jest najgorszym rezultatem od grudnia ubiegłego roku.

Sprzedaż istniejących nieruchomości w USA spadła do najniższego poziomu od lutego 2016 r.

Punktualnie o godzinie 16:00 poznaliśmy natomiast raport National Association of Realtors (NAR), z którego wynika, iż pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających spadek sprzedaży istniejących nieruchomości o 0,7% do 5,30 mln., ich ilość zmalała we wrześniu br. aż o 3,4% do zaledwie 5,15 mln., co jest najgorszym rezultatem od lutego 2016 roku. Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmacnia również ujemna rewizja poprzedniego odczytu do 5,33 mln. (-0,2%) z 5,34 mln. (0,0%).

Zdaniem Lawrence Yun, głównego ekonomisty NAR gorsze dane na rynku wtórnym spowodowane są głównie faktem, iż “nowe budownictwo mieszkaniowe nie nadąża za zaspokojeniem popytu. Większość nieruchomości sprzedaje się w ciągu miesiąca, co oznacza, że ​​większa ilość zapasów – szczególnie umiarkowanych cenowo domów – będzie napędzać sprzedaż.” 

Podsumowując, warto zauważyć, iż wszystkie z istotnych, opublikowanych dziś raportów okazały się gorsze niż prognozowano.

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że kurs po raz kolejny znalazł się dziś w okolicy  dość istotnego oporu i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie ponownie pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli i tym razem strefa ta zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

zobacz również: Spadki AUDNZD potwierdzają powstanie formacji głowy z ramionami (RGR)

Piątkowy przegląd rynków - notowania pary walutowej AUDUSD
AUDUSD H4

NZDUSD

W okolicy istotnego oporu znajdują się także notowania pary NZDUSD, gdzie również pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta ponownie zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania pomarańczowej strefy wsparcia.

Piątkowy przegląd rynków - notowania pary walutowej NZDUSD
NZDUSD H4

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek ostatnich spadków kurs dotarł w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie w dniu dzisiejszym po raz kolejny pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli wsparcie to zostanie trwale odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Trwałe pokonanie tego poziomu mogłoby natomiast otworzyć drogę do dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem okazują się okolice poziomu 1.2930.

Piątkowy przegląd rynków - notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

USDCAD

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary USDCAD, gdzie w skutek trwających od środy wzrostów kurs znalazł się powyżej kanału spadkowego. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa, mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych wzrostów.

Piątkowy przegląd rynków - notowania pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBlok po 22 – 19 października 2018: USD/CAD, EUR/GBP
Następny artykułEUR/GBP pozostaje w trendzie spadkowym – Commerzbank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here