Naga MarketsJarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości
Jarosław Kaczyński, Wikimedia Commons

Piątka Kaczyńskiego w opinii polskiej opozycji ma źle wpłynąć na budżet Polski. Mimo tego opublikowany rating agencji Fitch dla Polski podważa obawy opozycji jednocześnie potwierdza przewidywania analityków. Zdaniem Krzysztofa Kamińskiego, eksperta Finvest Gropup, który był rpzmówcą Adama Raka w programie Gość Dnia Comparic24.TV, perspektywa dla naszego kraju pozostaje stabilna.


Ich rozmowa dotyczyła ratingu Fitch, który okazał się być dla Polski zgodny z prognozami analityków, mimo ostrzeżeń partii opozycji oraz przeciwników obecnego rządu. Jak się okazuje, jest lepiej niż mogłoby się wydawać. Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating dla długu Polski w walutach obcych na poziomie A-, jednocześnie podtrzymując perspektywę ratingu jako stabilną.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków. Co to może oznaczać dla naszych portfeli, i czy powinniśmy przejmować się tymi danymi? Jak odpowiada rozmówca, dane te są bardzo istotne i należy się z nimi liczyć. Bez względu czy będzie to raiting Fitch, Moody’s czy S&P – wszystkie publikacje tego typu są bardzo kluczowe dla naszych portfeli oraz przyszłości naszej gospodarki.

Odnośnie samego ratingu Fitch, jako kluczowe plusy wskazane zostały silne fundamenty makroekonomiczne oraz silny sektor bankowy. Natomiast minusami okazały się być fakt niskiego PKB na mieszkańca oraz wysoki dług zewnętrzny, który na chwilę obecną wynosi ponad 271,6 mld zł. Ciekawostką wydaje się być również, że zapowiadana przez rząd „Piątka Kaczyńskego”, która będzie kosztować polskich podatników około 60 mld zł nie wpłynęła znacząco na opinię opublikowaną przez Fitch Ratings. Co prawda została zaakcentowana w raporcie w kontekście zwiększonych wydatków państwa, nie mniej jednak raport okazał się być dla Polski korzystny.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here