Naga MarketsSymbol GPW na tle wykresuPiątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Mimo obiecującego początku nowego roku polska giełda zalicza znaczny spadek w drugim tygodniu 2021 r. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie spadł dziś bowiem o -2,27% znosząc impuls wzrostowy z zeszłego tygodnia.

  • WIG20 ponownie poniżej 2000 pkt
  • Alior, KGHM i CDR największymi przegranymi w piątek
  • Ponad 200 spółek na GPW kończy sesje na minusie

Powiało pesymizmem na GPW. Polski parkiet niemal cały na czerwono

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się negatywnym akcentem. Aż 17 spółek z WIG20 zakończyło dzień na minusie, co sprawiło, że cały indeks spadł o -2,27%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 61 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,2 mld zł. 154 spółek zakończyło dzień wyżej (38,7%), a 202 odnotowało spadek (50,8%). Z kolei akcje 42 firm zamknęły się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najchętniej handlowanymi spółkami były CD Projekt, KGHM oraz PKO BP. Najmocniej rosła dziś spółka JSW (WIG20)(+5,64%) oraz Energoins (+26,67%), a silniej spadała firma Alior Bank (WIG20)(-3,71%) oraz Atlantis (-19,75%).

WIG20 zamyka się poniżej 2000 punktów

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją silnego impulsu spadkowego, który miał miejsce na początku tygodnia. Tym samym główny polski indeks ponownie zamknął się poniżej psychologicznej bariery 2000 punktów, jednocześnie znosząc impuls wzrostowy z zeszłego tygodnia.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

W przypadku dalszego spadku w przyszłym tygodniu notowania mogą dotrzeć w rejon głównej strefy wsparcia 1884 – 1913, a jej trwałe przebicie wyhamuje znacznie presje ze strony kupujących. Jeśli jednak poniedziałkowa sesja rozpocznie się od wzrostu kurs może ponownie poszybować w kierunku tegorocznego szczytu 2100 pkt.

JSW wzrasta w piątek ponad 5%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka JSW, która odnotowała wzrost o 5,64% ratując honor głównego indeksu pod koniec tygodnia. Ostatecznie kurs zamknął się na poziomie 28,30 i ma otwartą drogę do zeszłorocznego szczytu w okolicach okrągłego poziomu 30,0. Z drugiej strony główne wsparcie znajduje się na poziomie 25,50.

Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview
Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem w minionym roku Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji do blisko 80 proc. wobec 71 proc. rok wcześniej. W drugim półroczu udało się przyspieszyć roboty przygotowawcze i częściowo odrobić spowodowane pandemią ubytki w wydobyciu – wynika z danych spółki.

– Wszystko wskazuje na to, że skończyliśmy ubiegły rok z wydobyciem 14,4 mln ton węgla netto, to jest ponad 100 tys. ton więcej niż zaplanowaliśmy we wrześniu, aktualizując plan techniczno-ekonomiczny na 2020 po przejściu pierwszej fali pandemii – poinformował w piątek PAP wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Alior Bank największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka Alior Bank, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -3,71%. Akcje jednego z największych banków w Polsce wzrosły w poniedziałek do poziomu 19,84, jednak kupujący nie zdołali utrzymać presji, a kurs zamknął się w piątek na poziomie 17,91. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach 17,00, a jego trwałe przebicie otworzyłoby drogę do grudniowego minimum 15,50.

Kurs Alior Banku na interwale dziennym, tradingview
Kurs Alior Banku na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie ARP Leasing i Alior Leasing podpisały porozumienie o współpracy przy refinansowaniu przez ARP Leasing umów leasingowych sektora transportu ciężarowego i autokarowego, połączonym z 12-miesięczną karencją w spłacie rat. Klienci Alior Leasing, dotknięci negatywnymi skutkami finansowymi pandemii COVID-19 mogą ubiegać się o wsparcie finansowe oferowane przez ARP Leasing w ramach tarczy antykryzysowej, podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here