Naga MarketsGPW sesja z dzwonkiemPiątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, ostatni powiew pesymizmu na globalnych rynkach akcyjnych przełożył się na słaby tydzień w wykonaniu polskiego parkietu, choć piątek przyniósł lekkie odreagowanie. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś bowiem o 0,49%, jednak mimo to cały tydzień zakończył się ponad 3% spadkiem.

  • WIG20 drugi tydzień z rzędu pod kreską
  • Tauron, PGE i JSW największymi wygranymi w piątek
  • Ponad 160 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Powiało grozą na GPW. W piątek polski parkiet cały na zielono po słabym tygodniu

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko pozytywnym akcentem. 7 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, a wzrostom przodowały głównie dwie: Tauron oraz PGE, co pozwoliło całemu indeksowi na zamknięcie na niewielkim plusie 0,49%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 67 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,07 mld zł. 168 spółek zakończyło dzień powyżej ceny otwarcia (43,8%), a 155 odnotowało spadek (40,4%). Z kolei 61 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Najchętniej handlowanymi spółkami były Play, CD Projekt oraz Biomedlub. Najmocniej rosła dziś spółka Tauron (WIG20)(+%) oraz MOJ (+25,60%), a silniej spadała firma mBank (WIG20)(-5,53%) oraz MakaronPL (-12,12%).

WIG20 neguje straty z czwartku. Polski indeks wraca do starej konsolidacji

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była negacją czwartkowej sesji spadkowej. Tym samym kurs zamknął się na poziomie 1674, który stanowi górne ograniczenie starej konsolidacji cenowej, która kształtowała się na przełomie kwietnia i maja.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Utrzymująca się presja spadkowa zza nie wróży dobrze polskiemu indeksowi. Dodatkowo nadchodzi debiut Allegro, który powoduje wycofywanie środków pod zakup nadchodzących akcji, co może wesprzeć presję sprzedających w nadchodzących tygodniach.

Tauron wzrasta w piątek prawie 20%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Tauron, która odnotowała spadek o 19,98%. Tym samym cena dotarła do ważnego poziomu oporu 2,28, który chwilowo został naruszony, jednak ostatecznie kurs zamknął się nieco poniżej, bo na poziomie 2,22.

Kurs Tauronu na interwale dziennym, tradingview
Kurs Tauronu na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem spółka Tauron Ciepło przyłącza w tym roku do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców, wykorzystujących łącznie ok. 32 megawaty mocy cieplnej; w przybliżeniu odpowiada to przyłączeniu np. 10 tys. mieszkań. Wśród nowych odbiorców są m.in. osiedla i biurowce.

Inwestycje przyłączeniowe prowadzone są w na terenie całej aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. W tym roku do sieci przyłączono m.in. kolejne budynki osiedli przy ul. Bytkowskiej, Ceglanej i Baildona w Katowicach. Ciepło sieciowe zyskało też nowe osiedle przy ulicy Rzepakowej w katowickim Brynowie – podał Tauron w środowym komunikacie.

mBank największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka mBank, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -5,53%. Kurs kontynuuje dalszą deprecjację cen przebijając dziś tegoroczny dołek na poziomie 167,4. Dopiero wzrost powyżej lokalnego oporu 182, a w konsekwencji przebicie wrześniowego maksimum 188 wyhamowałoby presję podaży.

Kurs mBanku na interwale dziennym, tradingview
Kurs mBanku na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie Allegro, które zapowiedziało ofertę publiczną i debiut na warszawskiej giełdzie, może zastąpić mBank w nadzwyczajnej rewizji indeksu WIG20 – wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego z Trigon DM. Spodziewa się on, że Allegro wymusi podaż innych akcji w celu zebrania przez inwestorów środków na kupno papierów platformy e-commerce.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara największym wygranym, euro przegranym sesji!
Następny artykułBlok po 22 – 25 września 2020: EUR/USD, GBP/USD
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here