Naga Marketsbyk patrzący w wykresyPiątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, silny impuls spadkowy z zeszłego tygodnia został całkowicie zniesiony z nawiązką w mijającym tygodniu. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś bowiem o 1,62% tym samym odnotowując zieloną świecę piąty raz z rzędu.

  • WIG20 zyskał niemal 12% w zaledwie tydzień
  • Dino, Allegro i CDR największymi wygranymi w piątek
  • Ponad 140 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Optymizm na GPW. Polski parkiet cały na zielono

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się pozytywnym akcentem. 8 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, co pozwoliło całemu indeksowi na wzrost o 1,62%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 44 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,3 mld zł. 141 spółek zakończyło dzień wyżej (37,8%), a 172 odnotowało spadek (46,1%). Z kolei 60 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują

Najchętniej handlowanymi spółkami były Allegro, Dino Polska oraz CD Projekt. Najmocniej rosła dziś spółka Dino (WIG20)(+11,79%) oraz OAT (+216,71%), a silniej spadała firma Tauron (WIG20)(-4,34%) oraz Action (-6,02%).

WIG20 znosi trzy tygodnie spadków. Polski indeks wybija się z konsolidacji

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją silnego impulsu wzrostowego, który miał miejsce przez cały tydzień. Tym samym kurs zdołał przebić górną granicę konsolidacji cenowej 1545-1673 i zamknął się nieco poniżej okrągłego poziomu 1700.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Taki rozwój sytuacji sprawia, iż kupujący ponownie odzyskali nadzieje na pozytywny rozwój sytuacji po niemal trzech miesiącach spadków. Kluczowe będzie trwałe przebicie oporu 1738, co otworzyłoby drogę do lipcowego maksimum 1884 z celem na okrągły poziom 2000. Z drugiej strony wsparcie stanowi ww. górny zakres konsolidacji 1673 oraz 1625. Powrót poniżej tych poziomów będzie oznaczał wyhamowanie presji kupujących.

Dino Polska wzrasta w piątek prawie 12%

Zdecydowanym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest spółka Dino Polska, która wystrzeliła w górę o 11,79% kończąc sesję na poziomie 275. Jest to zarazem historyczne maksimum, a kolejnym poziomem oporu będzie okrągłe 300. Z drugiej strony główny poziom wsparcia znajduje się na dotychczasowym tegorocznym maksimum 243. Notowania spółki pozostają w silnym trendzie wzrostowym od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić.

Kurs Dino Polska na interwale dziennym, tradingview
Kurs Dino Polska na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem nakłady inwestycyjne grupy Dino w przyszłym roku mogą wzrosnąć do 1,1-1,2 mld zł – poinformował Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino. Spółka chce przeznaczać zyski na dalszy rozwój sieci sprzedaży. W 2021 r. może otworzyć ok. 20 proc. więcej marketów.

Chcemy dalej dynamicznie się rozwijać. W przyszłym roku otwieramy dwa centra logistyczne, będziemy otwierać kolejne sklepy. CAPEX oczywiście trochę wzrośnie, będzie pewnie w przedziale 1,1-1,2 mld zł – powiedział Krauze podczas telekonferencji dla inwestorów.

Tauron największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka Tauron, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -4,34% na poziomie 1,89. Kurs znajduje się w trendzie spadkowym od końca lipca, a przebicie październikowego minimum 1,73 może tylko pogłębić dalszą deprecjację z celem na marcowy szczyt 1,33. Z drugiej strony lokalny opór stanowi okrągły poziom 2,00, jednak aby mówić o odreagowaniu wzrostowym konieczne będzie trwałe przebicie poziomu 2,28.

Kurs Tauron na interwale dziennym, tradingview
Kurs Tauron na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie Tauron przyłączył do sieci energetycznej blisko 62 000 mikroinstalacji o łącznej mocy 422 MW w pierwszych trzech kwartałach 2020 r., tzn. ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2019 r. i blisko 8 razy więcej niż w roku 2018. Łączna moc instalacji OZE przyłączonych do sieci grupy w trzech kwartałach br. to ok. 458 MW.

Trzeci kwartał 2020 roku przyniósł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę przyłączonych do naszej sieci mikroinstalacji. Było ich tylko w tym okresie ponad 27 300 – powiedział wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, cytowany w komunikacie.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here