Naga Marketsbyk patrzący w wykresyPiątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, ostatni powiew optymizmu na globalnych rynkach akcyjnych zdecydowanie przewyższa niepewność dot. przyszłości polskiej gospodarki. Inwestorzy wydają się bagatelizować liczne ryzyka geopolityczne i globalną recesję gospodarczą, która powstała na wskutek pandemii. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś bowiem aż o 3,13% tym samym przedłużając impuls wzrostowy z zeszłego tygodnia.

  • WIG20 na plusie 6. sesję z rzędu
  • mBank, JSW, PGE i PKN największymi wygranymi w piątek
  • Aż 217 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Optymizm nie opuszcza GPW. Polski parkiet cały na zielono

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się wyjątkowo silnym i pozytywnym akcentem. Aż 18 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, co pozwoliło całemu indeksowi na wzrost o 3,13%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 107 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,7 mld zł. 217 spółek zakończyło dzień wyżej (54,7%), a zaledwie 128 odnotowało spadek (32,2%). Z kolei 52 zamknęło się na poziomie otwarcia.

Najchętniej handlowanymi spółkami były CCC, PKO BP oraz PKN Orlen. Najmocniej rosła dziś spółka mBank (WIG20)(+9,46%) oraz Jwwinvest (+24,35%), a silniej spadała firma Dino Polska (WIG20)(-1,64%) oraz Braster (-7,23%).

WIG20 kontynuuje silny impuls wzrostowy

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją silnego impulsu wzrostowego, który miał miejsce w zeszłym tygodniu. Od momentu wybicia z wąskiej konsolidacji cenowej 1545 – 1673 indeks kontynuuje marsz w kierunku północnym przebijając dziś barierę 1800 punktów. Dalsza aprecjacja powinna doprowadzić do testu okolic 1900, gdzie znajduje się marcowy szczyt.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Z drugiej strony dopiero ponowny spadek poniżej majowego maksimum 1765, a w konsekwencji przebicie wsparcia 1673 wyhamowałby presję kupujących, co oznaczałoby powrót do zakresu starej konsolidacji cenowej.

Akcje mBanku wzrastają pod koniec tygodnia ponad 9%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka mBank, która po konsolidacji przez niemal cały maj w okolicach lokalnych minimów 180 zł za akcję, postanowiła wyruszyć w górę pokonując kolejne opory cenowe. W tym tygodniu kurs przeforsował poziom 220 zł, a dzisiejszy wzrost pozwolił na przebicie kwietniowego szczytu 242 zł. Ostatecznie kurs zamknął się na poziomie 247,6 zł, co sprawia, iż istnieje duże prawdopodobieństwo na przetestowanie ostatniego potwierdzonego szczytu 260,8 zł.

Kurs mBank na interwale dziennym, tradingview
Kurs mBank na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem mBank szacuje, że łączny negatywny wpływ trzech obniżek stóp procentowych przez RPP na wynik odsetkowy grupy za 2020 rok wyniesie 250-300 mln zł.

Ostateczny wpływ może się różnić od bieżącego oszacowania w zależności od sytuacji makroekonomicznej, aktywności biznesowej oraz rozwoju wolumenów – podał bank.

Dino Polska największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka Dino Polska, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -1,64%. Jednak w przypadku polskiej „perełki” (zaraz za CDR) trudno mówić o słabej sesji w kontekście środowego przebicia ATH (historycznego szczytu). Piątkowa sesja wydaje się być klasyczną realizacją zysków z pozycji długich pod koniec tygodnia, co może sugerować dalsze wzrosty biorąc pod uwagę pozytywny sentyment na polskiej giełdzie.

Kurs Dino na interwale dziennym, tradingview
Kurs Dino na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie akcjonariusze Dino Polska zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 2 lipca br., o przeznaczeniu zysku netto za 2019 rok w całości na kapitał zapasowy, wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie.

Zwyczajne walne zgromadzenie spółki postanawia podzielić zysk netto za rok obrotowy 2019 w kwocie 318 201 tys. w ten sposób, że całość zysku zostaje przeznaczona na kapitał zapasowy spółki – czytamy w projekcie uchwały.

W ubiegłym roku akcjonariusze Dino Polska postanowili zysk netto za rok obrotowy 2018 w kwocie 208 558 tys. również w całość przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki.

Zobacz również inne treści o GPW z piątku:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here