Naga MarketsLek 1-MNA Pharmeny – biotechnologicznej spółki notowanej na GPW, może wykazać pozytywny wpływ na leczenie infekcji wirusowych. Przeprowadzone w Nowym Jorku badania na pacjentach chorych na COVID-19 wykazały, że poziomy markerów zapalnych, w tym TNF-aplha, na który oddziałuje kandydat na lek 1-MNA, stanowią duże znaczenie w przebiegu choroby i śmierci w infekcji wywołanej koronawirusem SARS CoV-2. Spółka rozpoczęła przegląd opcji strategicznych i chce w najbliższym czasie rozpocząć badania nad lekiem 1-MNA w nowym, wirusowym wskazaniu.

Lek 1-MNA Pharmeny może wykazać pozytywny wpływ na leczenie infekcji wirusowych

W środę Pharmena poinformowała o najnowszej pracy naukowej i dowodach amerykańskich naukowców w zakresie znaczenia markerów zapalnych w szacowaniu ryzyka ciężkiego przebiegu choroby i śmierci wywołanej koronawirusem. Opisane w opublikowanej pracy badania, przeprowadzone w Nowym Jorku u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazały, że wysokie poziomy markerów zapalnych IL-6, IL-8 i TNF-alpha wiązały się z większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz większym ryzykiem zgonu u pacjentów z koronawirusem. Autorzy opublikowanych badań, wskazują również, iż powyższe markery zapalne nie są ze sobą powiązane i należy przeprowadzić ocenę wpływu terapii redukującej pojedyncze markery na COVID-19.

Spółka chce jak najszybciej rozpocząć badania kliniczne nad lekiem 1-MNA w kierunku wpływu markera zapalnego TNF-alpha na COVID-19. Plan rozwoju leku w infekcjach wirusowych, w tym infekcji wirusem SARS-CoV-2, został opracowany we współpracy z wiodącym amerykańskim podmiotem specjalizującym się w organizacji procesu badań klinicznych. Z pewnością pomocne przy tym będzie dossier z badań klinicznych leku 1-MNA (TRIA-662) w II fazie, które spółka prowadziła w latach ubiegłych na pacjentach.

– Opublikowana praca amerykańskich naukowców tylko potwierdza naszą koncepcje o istotnym znaczeniu reakcji zapalnej organizmu w przebiegu choroby u pacjentów z koronawirusem. TNF-alpha, czyli jeden z głównych markerów zapalnych, jest kluczowym parametrem w walce z chorobą covid-19. Z badań wynika, iż obecnie stosowane leki u pacjentów z koronawirusem m.in. tocilizumab, kortykosteroidy, remdesivir, hydroksychlorochina oraz leki przeciwzakrzepowe nie mają znaczącego wpływu na redukcję TNF-alpha. Konieczne jest zatem przebadanie nowego leku, który będzie wpływał na redukcję wspomnianego markeru. Nasze dotychczasowe badania kliniczne zakończone II fazą, które prowadziliśmy na pacjentach, wykazały, że 1-MNA obniżał istotnie statystycznie poziom TNF-alpha. W związku z tym 1-MNA może być skuteczną terapią w leczeniu pacjentów z covid-19 i będziemy starali się to udowodnić w planowanych badaniach – mówi Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A.

Spółka opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2020 r. W tym czasie skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 4,4 mln zł w porównaniu do 5,3 mln zł w pierwszym półroczu 2019 r. Strata netto to 2,7 mln zł (vs. 6,0 mln zł straty w I pół. 2019 r.). Przychody ze sprzedaży obarczone zostały w dużym stopniu sytuacją związana z pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami w zakresie handlu stacjonarnego, w tym kanału farmaceutycznego. Jednocześnie rządowy lockdown spowodował wstrzymanie zakupów kluczowych, krajowych klientów spółki. Z uwagi na sytuację panującą na rynku, Spółka rozpoczęła sprzedaż w kanale e-commerce na skalę światową, rozszerzając m.in. współpracę z firmą Amazon. Przychody z eksportu spółki w I półroczu wzrosły do 1 mln zł (vs. 55 tys. zł w analogicznym okresie ubiegłego roku).

– W pierwszym półroczu osiągnęliśmy niższą wartość przychodów przede wszystkim w zakresie sprzedaży krajowej, gdzie nie została zrealizowana część kontraktów. Na spadek sprzedaży produktów wpływ miały nałożone restrykcje handlowe związane z koronawirusem i w związku z tym bardzo ucierpiał nasz kanał apteczny i drogeryjny. W tym ciężkim czasie, udało nam się jednak zimniejszych stratę o ponad 3 mln zł, za sprawą wprowadzonych działań optymalizujących koszty Grupy. Pandemia covid-19 miała negatywny wpływ na osiągnięte wyniki (ograniczyła sprzedaż o ok. 20 proc. r/r), natomiast z drugiej strony otworzyła nam drogę dalszego rozwoju cząsteczki 1-MNA w zakresie nowych wskazań – infekcji wirusowych – komentuje Prezes.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin to synonim zdrowego pieniądza – mówi Saifedean Ammous
Następny artykułKurs euro (EUR/PLN) spadł poniżej bariery 4,40, dolar (USD/PLN) pokonał w dół poziom 3,70.
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here